Omlazená Škoda Rapid Spaceback je levnější, ceny začínají na 299 900 Kč

Faceliftovaný Rapid Spaceback pořídíte v základu o deset tisíc levněji. Důvodem je nový litrový třiválcový motor TSI nahrazující čtyřválcovou dvanáctistovku. Změn je ostatně více, než jsme čekali. Hlavní světlomety dostaly energeticky úspornéi bi-xenonyi, LED provedení denního svícení i a směrových světel. Novinkou jsou nové asistenční bezpečnostní systémy, příkladná konektivita a online služby.

Rapid Spaceback je také k dispozici ve sportovně laděné variantě Monte Carlo a dobrodružně laděné variantě Scoutline.


Optické vylepšení je u vozu Škoda Rapid Spaceback zvláště výrazné na přídi s nově řešeným nárazníkem a předními světlomety. Modifikované mlhové světlomety ve spodní části nárazníku jsou propojeny tenkou chromovanou lištou (standardně pro výbavový stupeň Style). Příď tak působí širším dojmem. K dispozici jsou teď také kola z lehkých slitin v pěti nových designech.

Design přídě vozu nového Rapidu Spaceback opakuje charakteristické prvky vozu Škoda Rapid. Sem patří kromě markantní mřížky chladiče s 19 vertikálními lamelami v chromovaném rámečku i nové uspořádání hlavních a mlhových světlometů a také logo Škoda. Na přání můžete mít mlhová světla s funkcí Corner.

Rapid Spaceback je v provedeních Style, Monte Carlo a Scoutline dodáván s prodlouženým sklem pátých dveří. Černě zbarvená krycí skla zadních svítilen, s typickým tvarem písmene C, propůjčují zadní části vozu ještě sportovnější vzhled. Černý prvek difuzoru a odrazky v nárazníku zdůrazňují horizontální členění.

V kombinaci s prodlouženým sklem pátých dveří propůjčuje prosklená panoramatická střecha vozu Škoda Rapid Spaceback nezaměnitelný vzhled. Skleněná plocha se klene od čelního okna přes prosklenou střechu až ke spodnímu konci pátých dveří. Rozměry prosklené střechy činí 1 713 x 1 155 mm, přičemž průhledná plocha měří 1 210 x 780 mm. K dispozici je pro všechny výbavové stupně mimo základní úroveň Active.

Boční profil je charakterizován rozvorem dlouhým 2 602 mm, siluetou připomínající kupé a ostrou Tornado linií, která vytváří hru světel a stínů na plochách karoserie. Rapid Spaceback vypadá z profilu ve srovnání s konvenčními modely s krátkou zádí sportovnější a protáhlejší. Třetí boční okno mezi sloupkem C a doplňkovým sloupkem D zlepšuje výhled šikmo vzad. Také tenké střešní nosníky se společně s velkorysými plochami oken starají o dobrou přehlednost karoserie a propůjčují interiéru prosvětlenou atmosféru.

Škoda Rapid Spaceback 2017

Zvenku kompaktní, uvnitř prostorný
Ačkoliv je Rapid Spaceback oproti karosářské verzi liftback téměř o 18 cm kratší, nabízí v interiéru téměř stejně suverénní prostorové poměry jako sesterský model se stupňovitou zádí. S 65 mm nabízí vůz Rapid Spaceback ve svém segmentu největší prostor před koleny a s 1 014 mm vpředu a 980 mm vzadu nejlepší prostor nad sedáky. Také objem zavazadlového prostoru 415 l, resp. 1 381 l se sklopenou zadní opěrou, patří k největším v této třídě. Nově zpracován byl také design výplní dveří, přístrojové desky a výdechů ventilace.

Nová technika světel – inteligentní a úsporná
V nabídce jsou hned tři provedení, dostupná v závislosti na stupni výbavy. Výchozí provedení Active využívá hlavní světlomety se dvěma páry odrazných ploch. Vnější je určen potkávacím světlům, vnitřní dálkovým. V obou je použita halogenová žárovka H7. Standardem je světlo pro denní svícení. Od provedení Ambition přebírá funkci denního svícení řada světelných diod, umístěná horizontálně mezi dálkovým světlometem a směrovkou.

Pro provedení MONTE CARLO a SCOUTLINE, resp. na přání dostupné pro výbavy Ambition a Style, jsou určeny světlomety s bi-xenonovými výbojkami, denním svícením a směrovými světly s technologií LED. Denní svícení je v tomto případě realizováno diodovým světelným vodičem ve formě horizontálního světelného pásu, který dodává vozu nezaměnitelný vzhled. Když řidič zapne směrové světlo, přepne diodový pás denní svícení na směrové světlo. Celý systém doplňuje Light Assist, který mj. zapíná denní svícení s aktivací zapalování. Senzor pak neustále měří světelné poměry a v případě potřeby zapíná nebo vypíná potkávací světla. To platí pro stmívání i pro průjezdy lesem či tunely. Tlumené světlo se také automaticky aktivuje, jakmile jsou spuštěny stěrače. Funkce Coming Home a Leaving Home zajišťují osvětlení po definovanou dobu. Okolí vozu je osvětleno tak, aby cestující mohli bezpečně a komfortně nastoupit či vystoupit.

Nový Asistent dálkových světel (Auto Light Assist) neustále zajišťuje optimální osvětlení vozovky. Při rychlostech nad 60 km/h rozeznává senzor vpředu jedoucí vozidla (až do vzdálenosti 400 m) a protijedoucí vozidla (do 1 000 m) a v případě potřeby samočinně ztlumí dálková světla.

Rapid Spaceback může být ve výbavových stupních Ambition a MONTE CARLO na přání vybaven také mlhovými světlomety včetně funkce Corner. Tento prvek je pro výbavy Style a SCOUTLINE součástí standardní výbavy.

Rozsáhlá nabídka prvků aktivní a pasivní bezpečnosti
K bezpečnostnímu standardu patří stabilizační systém ESC s integrovanými systémy ABS, ASR, EDS, brzdovým asistentem, multikolizní brzdou, která snižuje v případě nehody riziko dalších kolizí, a kontrolou tlaku v pneumatikách.

Pro model Rapid Spaceback jsou rovněž v nabídce moderní asistenční systémy jako asistent pro rozpoznání únavy řidiče Driver Alert a Front Assist včetně funkce nouzové brzdy City. Volitelné funkce jako mlhové světlomety s funkcí Corner nebo asistent při rozjezdu do kopce zvyšují úroveň aktivní bezpečnosti. O pohodlí a bezpečí se stará signalizace vzdálenosti při parkování vpředu a vzadu.

Systémy pasivní bezpečnosti chrání pasažéry v případě nárazu mimo jiné pomocí šesti standardně dodávaných airbagů – čelních, bočních a hlavových a také pomocí výškově nastavitelných tříbodových předních bezpečnostních pásů s předpínači vpředu. Tuhá karoserie ovlivňuje excelentní deformační chování vozu při nárazu.

Efektivní a dynamické tříválcové motory 1,0 TSI
Všechny agregáty disponují technikou snižující spotřebu jako je rekuperace brzdné energie a systém Start-Stop a splňují emisní normu EU 6. K dispozici je pětistupňová, resp. šestistupňová manuální převodovka a sedmistupňová převodovka DSG.

Novinkou ve voze ŠKODA RAPID SPACEBACK jsou pohonné jednotky 1,0 TSI. Tříválcové motory se vyznačují velkou agilitou a úsporností. Jsou v nabídce ve dvou výkonových variantách:

  • 1,0 TSI/70 kW (95 k), max. rychlost 184 km/h, 0 – 100 km/h za 11,0 s, kombinovaná spotřeba 4,4 l/100 km, CO2 101 g/km. Převodovka: pětistupňová manuální nebo sedmistupňová DSG.
  • 1,0 TSI/81 kW (110 k), max. rychlost 198 km/h, 0 – 100 km/h za 9,8 s, kombinovaná spotřeba 4,5 l/100 km, CO2 104 g/km. Převodovka: šestistupňová manuální.

(Všechny údaje platí pro verzi s manuální převodovkou).

Díky své kompaktní konstrukci a klikové skříni ze slitin hliníku váží o 10 kg méně než agregáty o objemu 1,2 l, které nahrazují, a mají klidný a kultivovaný chod. Díky menším volným setrvačným silám nepotřebují vyvažovací hřídel, která je jinak u tříválcových motorů obvyklá. Tím se snížila hmotnost, spotřeba i emise CO2.

Vedle obou motorů 1,0 TSI se pro vůz Rapid Spaceback nabízejí další tři agregáty. Na výběr jsou:

  • 1,4 TSI/92 kW (125 k), max. rychlost 205 km/h, 0 – 100 km/h za 8,9 s, kombinovaná spotřeba 4,8 l/100 km, CO2 113 g/km. Převodovka: sedmistupňová DSG.
  • 1,4 TDI/66 kW (90 k), max. rychlost 183 km/h, 0 – 100 km/h za 11,6 s, kombinovaná spotřeba 3,9 l/100 km, CO2 103 g/km. Převodovka: pětistupňová manuální nebo sedmistupňová DSG.
  • 1,6 TDI/85 kW (116 k), max. rychlost 198 km/h, 0 – 100 km/h za 9,9 s, kombinovaná spotřeba 4,1 l/100 km, CO2 107 g/km. Převodovka: pětistupňová manuální.

(Všechny údaje platí u motorů TDI pro verzi s manuální převodovkou, u motoru TSI pro verzi s převodovkou DSG).

Díky službám Škoda Connect vždy online
Nové služby Škoda Connect se skládají ze souboru služeb Infotainment Online, které poskytují informace a zábavu, a služeb Care Connect, které poskytují asistenční služby a servis. Služby Infotainment Online zahrnují mimo jiné služby Dopravní informace online, které se zobrazují v reálném čase, dále službu Čerpací stanice (včetně cen pohonných hmot), Parkovací místa, dále přenáší aktuální zprávy nebo informace o počasí.

Škoda Rapid Spaceback interiér

Služby Care Connect podporují řidiče v mnoha situacích a jsou k dostání pro všechny varianty výbav s infotainment systémy Amundsen a Swing. Nabídka zahrnuje automatické tísňové volání (Emergency Call), které po aktivaci zádržného systému inicializuje spojení s tísňovou linkou. Ke službám Care Connect patří dále služba Pomoc na cestě a Proaktivní servisní služba s přímým spojením s požadovaným servisem Škoda pro případné dotazy nebo sjednání příštího termínu prohlídky.

Pomocí aplikace Škoda Connect na chytrém telefonu má řidič kdykoliv na dálku přístup k údajům o vozidle nebo může ověřit jeho stav. Navíc je tu možnost posílat do vozidla cíle navigace. Kdo si již nevzpomíná, kde auto parkuje, může si také na chytrém telefonu zobrazit aktuální polohu vozidla.

Rozsáhlá nabídka infotainmentu
K dispozici je systém Škoda Surround, Bluetooth s hlasovým ovládáním a zásuvky USB. Pomocí rozhraní pro chytré telefony SmartLink+ (obsluhuje standardy Apple CarPlay, Android Auto a MirrorLink) – je navíc možné na displeji využívat aplikace nebo přenášet do chytrého telefonu data z vozidla. Od výbavového stupně Ambition je k dispozici systém Media Command 2.0, který umožňuje ovládat palubní infotainment Amundsen ze zadních sedadel prostřednictvím mobilní aplikace.

Simply Clever: dvě další USB zásuvky v zadní části vozu
K novinkám patří dvě USB zásuvky v zadní části vozu pro nabíjení chytrých telefonů nebo jiných malých mobilních přístrojů. Ve voze je 20 chytrých řešení (coby součást standardní výbavy nebo na přání), jako například škrabka na led ve víčku nádrže, oboustranný gumotextilní koberec zavazadlového prostoru, držák výstražné vesty pod sedadlem řidiče nebo deštník v přihrádce pod sedadlem spolujezdce. Zavazadlový prostor je k dispozici také s variabilní přepážkou. S její pomocí je možné rozdělit prostor pro zavazadla do dvou horizontálních rovin. Potěší také kryt zavazadlového prostoru zasunutelný za zadní sedadla.

ceník new model rapid spaceback

K dostání ve třech výbavových stupních a ve variantě Monte Carlo
Rapid Spaceback je k dostání ve třech výbavových stupních Active, Ambition a Style, i ve variantě Monte Carlo, která nabízí díky prodlouženému sklu pátých dveří ještě atraktivnější záď. Standardně dodávaná prosklená panoramatická střecha se sluneční roletou poskytuje téměř přímý pohled do nebe. Součástí standardní výbavy jsou i bi-xenonové světlomety, osvětlená odkládací schránka před sedadlem spolujezdce a elektricky nastavitelná a vyhřívaná zpětná zrcátka.


Nabídka vozidel na prodej

Zobrazit více vozidel

Fotogalerie

Petr Šikl, Škoda Auto

Mohlo by vás zajímat


Nejnovější články


Nejčtenější články měsíce

Top
Test: Alfa Romeo Tonale 1.3 Turbo PHEV - kráska co má 280 koní a jezdí za pět litrů
Test: Toyota Prius plug-in hybrid - zachraňuje planetu a svého majitele jentak neomrzí Mazda CX-80 v prodeji. S šestiválcem stojí jako Škoda Kodiaq Škoda Enyaq cenově dostupnější. Přijíždí ve verzi Tour za 899.000 Kč Modernizovaná Kia Picanto má český ceník. Základ koupíte za 319.980 Kč

Tipy z autobazarů

Peugeot 508

Rok výroby 2022

709 000 Kč

Citroën C3

Rok výroby 2016

139 000 Kč

Audi A4

Rok výroby 2011

199 777 Kč

Volkswagen Golf

Rok výroby 2017

299 000 Kč