Nový Volkswagen California je ještě praktičtější a chybět nebude diesel ani hybrid

Předprodej modelu Nová California bude zahájen v červnu 2024 a první vozy budou zákazníkům dodány ve druhém pololetí.

Technickým základem všech verzí modelu California je platforma MQB, kterou sdílí s dlouhou verzí aktuálního modelu Multivan. Kempovací vůz má vnější délku 5.173 mm (předchůdce: 4.904 mm), vnější šířku bez vnějších zpětných zrcátek 1.941 mm (předchůdce: 1.904 mm) a vnější výšku 1.990 mm včetně výsuvné střechy v uzavřeném stavu. Vnější výška je identická s předchůdcem a umožňuje vjezd do podzemních garáží a parkovacích budov. Vůz stojí na dlouhém rozvoru náprav 3.124 mm, což v porovnání s předchůdcem vytváří ještě prostornější interiér. Při zavřené střeše je výška interiéru 1297 mm, při otevřené výsuvné střeše se zvětší na 2.108 mm. Díky platformě MQB je pro model Nová California k dispozici široké spektrum asistenčních systémů zvyšujících úroveň bezpečnosti a komfortu – škála sahá od asistenta pro odbočování vlevo až po „Travel Assist“ umožňující částečně automatizovanou jízdu, což zvyšuje komfort při cestování na dlouhé vzdálenosti.


Nová California bude nabízena ve třech různých motorizacích, které lze kombinovat se všemi stupni výbavy, a které jsou vždy spojeny s dvouspojkovou převodovkou DSG s automatickým řazením. Volkswagen nabízí pro model California hospodárný čtyřválcový turbodiesel s přímým vstřikováním paliva TDI a nejvyšším výkonem 110 kW (150 k). Vysoký točivý moment poskytuje také přeplňovaná zážehová jednotka s přímým vstřikováním paliva TSI, která je v modelu vyladěna na nejvyšší výkon 150 kW (204 k). Jak TDI, tak i TSI pohánějí přední kola. Novinkou v modelové řadě California je nový plug-in hybridní pohon (eHybrid), který dosahuje nejvyššího celkového výkonu 180 kW (245 k).

Nová California je v rámci koncernu Volkswagen prvním modelem na platformě MQB, který kombinuje plug-in hybridní motorizaci s pohonem všech kol 4MOTION. Plug-in hybridní pohon promění model Nová California v každodenním provozu přechodně na elektromobil. Vysoká hospodárnost kombinace elektromotoru a technicky vyspělého TSI (1.5 TSI evo2) umožňuje navíc velmi dlouhý celkový dojezd. Výhodou je také nejvyšší přípustná hmotnost přívěsu až 2000 kg. Nová California eHybrid 4MOTION se tak stane ideálním partnerem všech světoběžníků, zimních cestovatelů a rekreantů přepravujících lodě nebo motocykly na přívěsu.

Na celém světě není žádný jiný vůz, u něhož by bylo dvoubarevné lakování takovým kultem jako u modelů Bulli, a tím i u modelu California od značky Volkswagen Užitkové vozy. Pro model Nová California budou jako alternativa k celkem jedenácti jednobarevným lakováním nabízeny následující dvoubarevné varianty (barvy v pořadí nahoře/dole): „stříbrná Mono“„metalický lak oranžová Energetic“, „perleťový lak černá Deep“/„metalický lak červená Fontana“ a – exkluzivně pro model Nová California – nová kombinace barev „nemetalický lak bílá Candy“/„metalický lak modrá Starlight“. Třívrstvé skládací stěny výsuvné střechy je možné nakonfigurovat ve třech odstínech: „hnědá Toffee“, „modrá Glacier“ a „šedá Basalt“. Zákazníci mají kromě toho pro model Nová California na výběr sedm různých kol z lehké slitiny s průměrem ráfku 16, 17, 18 nebo 19 palců.

Pět verzí modelu California bylo koncipováno tak, aby dokázaly nabídnout odpověď na co nejvíce životních i cestovatelských scénářů. V porovnání s předchůdcem je nový model vzadu vybaven vyjímatelnými samostatnými sedadly (s hmotností po 24 kg) místo zadní lavice. Pod každým samostatným sedadlem, a platí to i pro sedadla řidiče a spolujezdce vpředu, se nacházejí praktické výsuvné schránky. Větší počet 45W rozhraní USB-C zajistí, že se přenosná zařízení nikdy nevybijí.

Pět verzí podrobně:

• California Beach: Základ tvoří California Beach homologovaná jako osobní automobil – v podstatě se jedná o Multivan s manuálně výsuvnou střechou. California Beach nabízí šest sedadel (2+2 samostatná sedadla ve druhé a třetí řadě) a dvě lůžka pod výsuvnou střechou, která se otvírá a zavírá manuálně pomocí nového mechanismu se snadným ovládáním. Střešní lůžko ve vzdušné výšce má ve všech verzích modelu California rozměry 2.054 x 1.137 mm a je vybaveno komfortní matrací s kvalitními talířovými pružinami.

• California Beach Tour: Druhým stupněm výbavy je California Beach Tour. Tato verze je stejně jako varianty „Beach Camper“, „Coast“ a „Ocean“ sériově vybavena otočnými a výškově nastavitelnými sedadly řidiče a spolujezdce vpředu, dvěma ergonomicky optimalizovanými skládacími židlemi v zadních výklopných dveřích, osvětlením ve výsuvné střeše (včetně lampičky s ohebným ramenem a 45W rozhraními USB-C), posuvnými okny v posuvných dveřích na levé i pravé straně a zcela nově vyvinutou ovládací jednotkou kempovacích funkcí (displej) na střešním sloupku C na straně spolujezdce. „Beach Tour“ má navíc dodatečnou akumulátorovou baterii pro kempování (LiFePo s kapacitou 40 Ah). Pětimístná Nová California Beach Tour je vzadu vybavena třemi samostatnými sedadly. Opěradla obou krajních zadních sedadel lze – na rozdíl od verzí „Beach“ a modelu Multivan – kompletně sklopit dozadu. To je nezbytný předpoklad pro vytvoření dalších dvou lůžek v obytném prostoru. California Beach Tour má navíc ještě jednu rozkládací matraci (1.980 x 1.330 mm), která se položí na rozložená samostatná sedadla. Nepoužívaná matrace se složí a slouží jako kompaktní kryt zavazadlového prostoru. Také „Beach Tour“ má homologaci osobního automobilu. Od stupně výbavy „Beach Tour“ mají navíc všechny verze modelu Nová California ve své výbavě sklopný stůl (za jízdy je aretován v zavazadlovém prostoru).

• California Beach Camper: Stejně jako „Beach Tour“ má pětimístný interiér, ale navíc je vybavena mimořádně kompaktní kuchyňkou a 230V zásuvkou pro připojení k vnější elektrické síti v kempu. Kuchyňka s jednohořákovým plynovým vařičem, výsuvným příborníkem a dalšími úložnými prostory se nachází v pevně namontovaném modulu v zavazadlovém prostoru. Před použitím se kuchyňka vysune dozadu při otevřených zadních výklopných dveřích, které současně slouží jako ochrana před deštěm.

• California Coast: Čtyřmístné provedení je vzadu vybaveno dvěma samostatnými sedadly, plnohodnotnou kuchyňskou linkou na straně řidiče a druhou akumulátorovou baterií pro kempování (LiFePo, celkem 2 x 40 Ah). To samé platí pro verzi „Ocean“. Kuchyňská linka byla kompletně nově vyvinuta. Jedním z rozdílů oproti předchůdci je skutečnost, že kuchyňská linka se skříňkami, dřezem a jednohořákovým plynovým vařičem nabízí díky větší vnější délce modelu Nová California podobně hodně místa jako její obdoba v předchozí generaci, aniž by však vyčnívala tolik dopředu. A to má mnoho výhod: zůstává prostor pro nastupování a vystupování posuvnými dveřmi vlevo; řidiči vyššího vzrůstu mají výrazně více prostoru pro nastavení optimální polohy sedadla; nyní navíc i výškově nastavitelné sedadlo řidiče může být kromě toho také kompletně otočeno o 180 stupňů; a vznikl prostor pro chladničku, která se otevírá stejně jako v modelu Grand California dopředu jako výsuvná přihrádka. Chladnička se díky tomu nejen ještě lépe používá, ale je k ní přístup i zvenku, odkud si lze snadno vyndat snídani nebo chlazené nápoje, případně je do chladničky vložit. Rozkládací lůžko v obytné zóně má rozměry 1.980 x 1.060 mm. Po rozložení je mimořádně stabilně uloženo na jednom ze sklopených sedadel vpravo a vlevo na stupni integrovaném do kuchyňské linky. I California Coast má samozřejmě homologaci obytného vozu.

• California Ocean: „Ocean“ byl vrcholnou verzí již v předchozí modelové řadě. Bez omezení to platí i pro model Nová California. Oproti verzi „Coast“ je rovněž čtyřmístný „Ocean“ sériově vybaven mnoha dodatečnými detaily. Mezi tyto prvky patří mimo jiné exkluzivní čalounění sedadel tkaninou „Mélange Raven“ z recyklovaného materiálu (na opěradlech předních sedadel je přitom vyšitý nápis „California“), vyhřívání sedadel řidiče a spolujezdce vpředu, horkovzdušné nezávislé topení, automatická klimatizace „Climatronic“, velká stropní odkládací schránka nad zavazadlovým prostorem a dekorační osvětlení kuchyňské linky. O pět litrů větší je nyní nádrž na čerstvou vodu s objemem 28 litrů (ve verzích „Coast“ a „Ocean“). Obě verze mají navíc praktický venkovní skládací stůl využitelný i uvnitř nebo jako prodloužení pracovní desky a další 230V elektrickou zásuvku pro připojení elektrické varné desky k vnější elektrické síti.

„Beach“, „Beach Tour“ a „Beach Camper“: California Beach má stejný koncept interiéru jako Multivan. Opěradla samostatných sedadel vzadu jsou zde sklopná dopředu, nikoli dozadu. Od stupně výbavy California Beach Tour jsou však opěradla krajních sedadel navíc sklopná také kompletně dozadu, takže nad nimi může vzniknout rovná plocha lůžka. Rozložitelná komfortní matrace se ve verzích „Beach Tour“ a „Beach Camper“ jednoduše položí přes sklopená sedadla a zadní podložku. U všech verzí od „Beach Tour“ byl zdokonalen také systém zatemnění. Značka Volkswagen Užitkové vozy vyvinula pro zadní boční okna odnímatelné odkládací kapsy „California“, které se jednoduše zavěsí v horní části okna a zakrývají celou jeho plochu. Za jejich vnější stěnou připevněnou zdrhovadlem jsou přístupné různě velké odkládací police pro oblečení a všechny myslitelné potřeby. Do rámů oken posuvných dveří a zadních výklopných dveří jsou integrovány praktické rolety. Na zakrytí oken předních dveří je použit osvědčený koncept zatemnění, které se připevňuje k rámu dveří magnetem. Ve verzích „Coast“ a „Ocean“ má materiál použitý pro zatemnění i tepelně izolační funkci. Zatemnění předního okna je nyní připevněno prostřednictvím integrované tyčové konstrukce ve výřezu okna. V modelech California Coast a California Ocean má i toto zatemnění novou tepelně izolační funkci.

„Beach Camper“ s výsuvnou zadní kuchyňkou: California Beach Camper je vzadu vybavena pevně nainstalovanou kuchyňkou, která nabízí dvě výsuvné přihrádky. Do horní výsuvné přihrádky je integrován plynový vařič společně s malou odkládací plochou. Ve spodní výsuvné přihrádce jsou příborníky a velké odkládací police pro nádobí. Na levé straně kuchyňského modulu se nachází technický box, který je vybaven mimo jiné 230V elektrickou zásuvkou pro připojení k vnější elektrické síti (napájení prostřednictvím 300 W měniče) a elektrickým odjišťováním hlavice tažného zařízení.

„Coast“ a „Ocean“ s postranní kuchyňskou linkou: Modely California Coast a California Ocean mají všestranně využitelnou kuchyňskou linku. Ve verzi „Coast“ má kuchyň dva dekory „Platin Sandwick“ (světlá horní část) a „Raven Brushed“ (tmavá spodní část). „Ocean“ se v horní části odlišuje od verze „Coast“ světlým dekorem „Frizo Sandwick“. Skříňky se svým ikonickým designem a použitím osvědčených odlehčených materiálů podobají skříňkám v předchozím modelu, nabízejí však ještě praktičtější rozdělení vnitřního prostoru. Při pohledu od zadních výklopných dveří se na levé straně znovu nachází skříň s policemi. Jsou zde také pojistky pro obytný prostor. Dříve zde byl přístup pro výměnu plynové lahve, ta je ale nyní přístupná mnohem snadněji dvířky v zavazadlovém prostoru. Pod skříní se nyní nachází plnicí hrdlo nádrže na čerstvou vodu, která je uložena mimořádně bezpečně. Hned vedle bylo integrováno připojení pro venkovní sprchu. Verze „Coast“ a „Ocean“ využívají v uspořádání kuchyně geniálně praktický koncept předchozího modelu také po stranách. Přesto je všechno nové a ještě promyšlenější. Místo hluboké šatní skříně je nyní vlevo umístěna skříň s posuvnými dveřmi, která nabízí prostor například pro kuchyňské potřeby. Po pravé straně začíná pracovní deska, která zakrývá vařič a dřez. Pod ní se nachází další skříň s odkládacími policemi. Chladničku předchůdce, která se otvírala směrem vzhůru, nahradila nyní mnohem praktičtější výsuvná chladnička ve stylu modelu Grand California. Vzhledem k tomu, že kuchyňská linka již nesahá až bezprostředně k sedadlu řidiče, vznikl zde dodatečný prostor, který lze využít například pro variabilní „venkovní skládací stůl“. Směrem ven je nyní možné stůl připevnit ke kuchyňské lince, aby posloužil jako praktická odkládací plocha. Směrem dovnitř může být využit také jako malý jídelní stůl nebo směrem k sedadlu řidiče jako prodloužení kuchyňské pracovní plochy.

Díky dvěma posuvným dveřím prezentuje Volkswagen Užitkové vozy s modelem Nová California nový tříprostorový koncept pro kempování. Prostorný interiér a venkovní prostory před posuvnými dveřmi na levé a pravé straně přitom v létě splynou v jeden životní prostor v přírodě.

Celý interiér za předními sedadly otočnými o 180 stupňů (od verze „Beach Tour“) je v každodenním provozu jako obvykle flexibilně využitelným prostorem pro cestující. Díky variabilním sedadlům lze nyní uvnitř vozu přepravovat ještě snadněji než dosud i sportovní prkna nebo jízdní kola. Je-li Nová California používána jako kempovací vůz, může být sedací zóna bleskurychle přeměněna na lůžko pro odpočinek nebo uspořádáním sedadel proti sobě vznikne prostor pro společné stolování či hry. Masivní zadní lavice předchozího modelu byla v modelu Nová California nahrazena variabilními samostatnými sedadly o hmotnosti pouhých 24 kg. Díky výsuvné střeše má interiér pozoruhodnou maximální výšku 2108 mm.

Pravá strana vozidla s posuvnými dveřmi nabízí stejně jako předchůdce v každodenním provozu bezpečné nastupování a vystupování na straně k chodníku. Patřičně bezpečná a snadná je i nakládka a vykládka. Při kempování se pak tato zóna podobně jako u předchozího modelu California 6.1 promění v rozšířený prostor pod širým nebem v přírodě. Novinkou u modelu Nová California jsou však posuvné dveře také na straně řidiče, které zpřístupňují další venkovní prostor. Vzhledem k tomu, že se kuchyň a zvenku přístupná chladnička nacházejí právě na této straně, bude tato zóna pravděpodobně využívána ve většině případů ke stolování nebo trávení večerů – téměř jako terasa. Pro zajištění co největší variability může být proto markýza objednána pro pravou nebo levou stranu vozidla. Je-li markýza umístěna na straně kuchyňské linky, může být na pravé straně napnuta například sluneční plachta, která vytvoří v této zóně stín pro hraní nebo čtení. Dvoje posuvné boční dveře výrazně rozšiřují možnosti využití modelu Nová California jako vozu pro každodenní provoz a všestranně variabilního kempovacího vozu ve volném čase.

Všechny funkce významné pro kempování jsou ovládány prostřednictvím 5“ dotykového displeje, který tvoří novou ovládací jednotku kempovacích funkcí na střešním sloupku C na straně spolujezdce. Mezi ně patří informace o stavu čerstvé i odpadní vody, funkce osvětlení interiéru včetně dekoračního osvětlení či ukazatel stavu napájení elektrické soustavy, chladničky a nezávislého topení. Model Nová California lze navíc na displeji přepnout do „kempovacího režimu“, který například na odstavné ploše v kempu automaticky deaktivuje funkce „Coming home“ a „Leaving home“ při odemknutí a uzamknutí vozidla. Současně lze většinu těchto funkcí ovládat také prostřednictvím aplikace „California“ na chytrém telefonu nebo volbou příslušné nabídky v informačním a zábavním systému. V informačním a zábavním systému je navíc možné aktivovat ukazatel sklonu pro snadnější vyrovnání kempovacího vozu do vodorovné polohy.


Nabídka vozidel na prodej

Zobrazit více vozidel

Fotogalerie

red

Mohlo by vás zajímat


Nejnovější články


Nejčtenější články měsíce

Top
Peugeot 3008 má české ceny. Hybrid koupíte za cenu základního Karoqu
Chcete novou Škodu Octavii s dobrou výbavou výhodně? Právě teď máte šanci Neplaťte za elektronickou dálniční známku víc, než musíte Test: MG5 Electric – kombi z Činy, které nahání hrůzu evropským automobilkám Test: Mazda 3 e-SKYACTIV X 186 - řidičsky zajímavý hatchback napěchovaný elektronikou

Tipy z autobazarů

BMW Řada 3

Rok výroby 2006

139 000 Kč

Peugeot 308

Rok výroby 2024

549 999 Kč

Peugeot 508

Rok výroby 2022

715 000 Kč

Citroën C3

Rok výroby 2016

145 000 Kč