Nejlepší nový motor roku 2010: 1.4 T MultiAir od Fiat Powertrain

07. 07. 2010
Sdílet článek

Motor 1.4 T MultiAir z dílny Fiat Powertrain Technologies letos získal prestižní ocenění Nejlepší nový motor roku (Best New Engine of the Year). Tento titul je udělován každý rok mezinárodní porotou složenou z motoristických žurnalistů, která se v letošním roce skládala z odborníků zastupujících 35 zemí

Podstatou tohoto pokrokového přeplňovaného motoru s rozvodem MultiAir je zařazení hydraulického členu mezi vačku a sací ventil, jehož pomocí se upravuje délka a míra otevření ventilu v závislosti na aktuálních požadavcích. Největším přínosem oproti stejnému motoru nevyužívajícímu technologie MultiAir je skutečnost, že motor umožňuje nárůst výkonu (až o 10 %) i točivého momentu (až o 15 %) při současném výrazném snížení spotřeby i emisí.


Unikátní motor je také důležitou inovací v oblasti vývoje ekologických pohonných jednotek. Umožňuje snížení emisí pevných částic o 40 % a produkce NOx klesá dokonce o 60 % v porovnání se srovnatelnými motory s konvenčním ventilovým rozvodem.

Tato patentovaná technologie by měla být do budoucna rozšířena i na další jednotky. Kromě maloobjemových čtyřválců budou motory s touto technologií instalovány do miniaturních dvouválců či naopak velkých šestiválců. V současné době je MultiAir dostupný u vozů Fiat Punto Evo, Alfa Romeo MiTo a nově i Alfa Romeo Giulietta.


MultiAir:
MultiAir je nový elektrohydraulický systém ovládání sacích ventilů a přímého řízení sání vzduchu a spalování pro každý válec a jednotlivé zdvihy.

Klíčovým faktorem pro řízení spalovacího procesu, a tedy výkonu motoru, emisí a spotřeby, je množství a vlastnosti vzduchu ve válcích. V běžném benzinovém motoru je množství vzduchu ve válci řízeno při konstantním otevření sacích ventilů změnou tlaku v sacím kanálu prostřednictvím škrticí klapky.

Jednou z nevýhod tohoto jednoduchého mechanického ovládání je to, že motor vyplýtvá asi 10 % energie na výměnu náplně válce přečerpáním vzduchu z nižšího tlaku v sacím potrubí na atmosférický ve výfukovém.

Zásadní průlom v řízení množství vzduchu, a tedy i technologii benzinových motorů, je založen na regulaci plnění motoru vzduchem přímo na vstupu do válce pomocí vyspělých elektronických akčních členů a ovládáním sacích ventilů při zachování konstatního tlaku vzduchu v sacím potrubí.

V polovině 90. let se FIAT Group začla orientovat na elektrohydraulické ovládání založené na zkušenostech získaných při vývoji systému Common-rail. Cílem bylo dosáhnout kýžené pružnosti otevírání sacích ventilů a řízení hmotnosti nasávaného vzduchu pro každý válec a jednotlivé zdvihy.

Elektrohydraulické variabilní časování ventilů vyvinuté FIATem bylo použito pro svoji relativní jednoduchost, nízké energetické nároky, přirozené protiporuchové vlastnosti a nízké náklady.

Technologie MultiAir je univerzální a snadno použitelná u všech zážehových motorů s budoucím uplatněním i ve vznětových motorech.
MultiAir zajišťuje řízení plnění motoru vzduchem bez pomoci škrticí klapky s větší pružností v porovnání s konvenčními motory s mechanickým systémem ovládání ventilů. Elektrohydraulický systém ovládání sacích ventilů je realizován pomocí vložené vysokotlaké komory, naplněné olejem, mezi vačku a sací ventil. Tlak v komoře může být nastaven pomocí solenoidového ventilu ovládaného řídicí jednotkou motoru.

Takovým způsobem může být profil zdvihu sacího ventilu libovolně měněn v závislosti na požadavku naplnění motoru vzduchem, při libovolné zátěži a bez penalizace ve formě vyšší spotřeby. Různé strategie (EIVC, Early Intake Valve Closing – dřívější zavírání sacích ventilů; LIVO, Late Intake Valve Opening – pozdější otevírání sacích ventilů) mohou být použity pro optimalizaci účinnosti spalování s významným přínosem v oblastech výkonu, točivého momentu, spotřeby a emisí.

Díky konstantnímu tlaku vzduchu v sacím potrubí a vysoké dynamice ovládání systému (z částečného zatížení do plného během jednoho cyklu) je odezva točivého momentu velmi rychlá, a to jak u atmosférických tak přeplňovaných motorů, což zvyšuje radost z jízdy.

Technologie MultiAir byla vyvinuta, aby splnila budoucí požadavky a byla dokonale integrovatelná s dalšími technologiemi, které se čím dál častěji u benzinových motorů zavádějí – např. přeplňování a přímé vstřikování. Součinnost těchto technologií povede k vyšším výkonům zážehových motorů spolu se snížením spotřeby, aby dokázaly plnit budoucí emisní normy EURO VI. MultiAir je možné zastavět i do dieselových motorů s výhodou značného snížení emisí dusíku NOx (v souladu s emisní normou EURO VI) a dosáhnout tak nejen vyšších výkonů, ale zároveň i nižší spotřeby.

Výhody:
1. - zvýšení výkonu až o 10 % díky plnějšímu profilu sací vačky
- zvýšení točivého momentu v nízkých otáčkách až o 15 % pomocí dřívějšího zavírání sacích ventilů, jež zvyšuje množství vzduchu, zachyceného ve válci
2. - eliminace čerpacích ztrát na výměnu náplně válce přináší snížení spotřeby a emisí až o 10 % oproti atmosférickým i přeplňovaným motorům stejného objemu s klasickým uspořádáním sacích ventilů
3. - přeplňované maloobjemové motory s technologií MultiAir mohou oproti stejně výkonným atmosférickým motorům uspořit až 25 % pohonných hmot
4. - výsledkem optimálních strategií řízení ventilů během zahřívání motoru a vnitřní recirkulace výfukových plynů (pomocí přiotevření sacího ventilu během výfukového zdvihu) je snížení emisí až o 40 % pro HC / CO a až o 60 % u NOx.
5. - konstantní tlak vzduchu v sacím potrubí, atmosférický pro klasické motory a zvýšený pro přeplňované motory spolu s extrémně rychlým řízením proudění vzduchu pro každý válci a při každém zdvihu, to jsou atributy, díky kterým je reakce motoru skvělá a dynamická

MultiAir, původně vyvinutý pro zážehové motory spalující benzín, zemní plyn a vodík, má velký potenciál pro snížení emisí i ve vznětových motorech. Skutečného snížení emisí NOx až o 60 % může být dosaženo pomocí EGR (Exhaust Gas Recirculation – recirkulace výfukových plynů) realizované díky přiotevření sacího ventilu při výfukovém zdvihu. Optimalizovaným řízením ventilů během studených startů a zahřívání motoru lze snížit emise uhlovodíků a oxidů uhlíku až o 40 %.

Nabídka vozidel na prodej

Zobrazit více vozidel

Fotogalerie

-MO-/TZ Alfa/Fiat, foto archiv

Mohlo by vás zajímat


Nejnovější články


Nejčtenější články měsíce

Top
Test: Alfa Romeo Tonale 1.3 Turbo PHEV - kráska co má 280 koní a jezdí za pět litrů
Test: Toyota Prius plug-in hybrid - zachraňuje planetu a svého majitele jentak neomrzí Mazda CX-80 v prodeji. S šestiválcem stojí jako Škoda Kodiaq Škoda Enyaq cenově dostupnější. Přijíždí ve verzi Tour za 899.000 Kč Modernizovaná Kia Picanto má český ceník. Základ koupíte za 319.980 Kč

Tipy z autobazarů

Citroën C3

Rok výroby 2016

139 000 Kč

Peugeot 508

Rok výroby 2022

709 000 Kč

Audi A4

Rok výroby 2011

199 777 Kč

Volkswagen Golf

Rok výroby 2017

299 000 Kč