Na co nezapomínat v zimě a jak se připravit na sníh

vloženo

S nastávající zimou přichází náročné období na silnicích. Je proto dobré připomenout si několik osvědčených tipů a bezpečnostních pravidel.

Na co nezapomínat v zimě a jak se připravit na sníh Na co nezapomínat v zimě a jak se připravit na sníh

Zimní silnice prověřují auta i řidičské dovednosti jejich šoférů. Připravili jste svůj vůz na zimní sezonu dobře? Víte, na co si v zimním provozu dávat pozor a kde číhají nebezpečí? Následující rady, tipy a pravidla vám mohou přijít vhod třeba jen jako seznam věcí, na něž během zimních jízd myslet.


Napřed spadané listí, později namrzlé silnice, ranní tma a mlhy, celodenní šero, pak sníh, závěje, jazyky. Zima je obdobím, na které je dobré se připravit i duševně – prostě si jinak nastavit hlavu a počítat s tím, že letní pohoda je pryč. Zimní období by mělo především v zemích, kde je to povinné, začít přezutím pneumatik – objednejte se do servisu včas a nečekejte na poslední chvíli, nemuselo by se na vás dostat včas. Je lepší ještě pár teplejších týdnů jezdit na zimních, než se nechat překvapit ranními mrazíky s letním obutím. Víte, že není dobrý nápad dojíždět zimní pneumatiky i po sezoně a že i na čtyřkolku je třeba mít na zimu zimní gumy?

  • Odlišné vlastnosti se očekávají od pneumatik zimních a těch, na nichž jezdíme v teplých měsících. Na jaře nepřezouváme na „letňáky“, abychom zvýšili zisky výrobcům pneumatik nebo pomohli pneuservisům. Děláme to pro sebe. O tom, že se v zimě na letních gumách jezdit nedá, se přesvědčil téměř každý. Letní pneumatika je z tvrdší směsi, která vlivem nízkých teplot ztvrdne na kámen a ztratí trakci. Na sněhu se nerozjedete a na kluzkém povrchu ihned dostanete smyk. v
  • Jízda v zimě na letních pneumatikách je doslova o život. Ne všichni řidiči jsou si ale vědomi toho, že zrovna tak nebezpečné je přejíždět zimní pneumatiky v létě s tím, že už se dojezdí a na podzim se koupí rovnou nové. Zimní pneumatika s vyšším dezénem je za vyšších teplot příliš měkká a rozdíl nejvíc poznáte při brzdění. Brzdná dráha je třeba až o čtvrtinu delší a hlavně - zatímco se správnou pneumatikou už stojíte, s nesprávnou se stále pohybujete vysokou rychlostí, která ještě pořád může zabíjet.

Přinejmenším těm, kdo jezdí mimo města, se hodí sněhové řetězy – dobrým tipem je nacvičit (osvěžit) si jejich nasazování na suchu, v klidu na parkovišti nebo v garáži.

Během zimních měsíců se vyplatí vozit v autě několik věcí navíc. Hodí se sáček s pískem, lopatka, náhradní mikina a deka nebo i nějaká trvanlivá tyčinka. První věcí, na kterou se vyplatí myslet už před začátkem zimní sezony, je komplexní prohlídka. V servisu vašemu vozidlu zkontrolují brzdy, světla, stěrače, baterii a stav všech kapalin. Určitě víte, že v chladu se kapacita a výkon akumulátorů snižuje. Proto je také dobré i u spalovacích aut nechat si „baterku“ před zimou zkontrolovat. Ještě víc specifik pak má zimní provoz elektromobilů.

I když nemáte ve svém vozu vyhřívaná sedadla nebo volant, bundu před jízdou vždy odložte. Jednak je to bezpečnější, oceníte to ale i z hlediska tepelného komfortu, i když první kilometry vám může být chladno.

Lyže, snowboard a vůbec výbavu na zimní sporty je nejbezpečnější převážet ve střešním boxu.

sníh na autě

I ty nejkratší zimní cesty nás mohou překvapit svou záludností a nepředvídatelností. Je proto dobré být připraveni, nejen co se vybavení automobilu týká. Právě teď se hodí zkontrolovat pojištění i to, v jakém rozsahu máte sjednané asistenční služby.


redakce

Fotografie k článku

Fotografie k článku Na co nezapomínat v zimě a jak se připravit na sníh Fotografie k článku Na co nezapomínat v zimě a jak se připravit na sníh Fotografie k článku Na co nezapomínat v zimě a jak se připravit na sníh Fotografie k článku Na co nezapomínat v zimě a jak se připravit na sníh Fotografie k článku Na co nezapomínat v zimě a jak se připravit na sníh Fotografie k článku Na co nezapomínat v zimě a jak se připravit na sníh

Líbí se Vám článek? Nenechte si ujít další. Sledujte nás na Facebooku.

Sdílet článek

Komentáře k článku:


SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY


Všechny články o značce / modelu
NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Novou DS 7 můžete mít za milion, ale také za dvojnásobek

Novou DS 7 můžete mít za milion, ale také za dvojnásobek

Včera automobilka DS předtavila v pražském paláci Lucerna model DS 7, který má zároveň české cenovky. S dieselem jej můžete mít za 1 100 000 Kč, vrcholný plug-in hybrid 4x4 koní pak za 2 050 000 Kč.

Porsche 911 Dakar je limitka s cenovkou 5,5 milionu korun

Porsche 911 Dakar je limitka s cenovkou 5,5 milionu korun

Tohle bláznivé Porsche 911 Dakar příjíží v limitované edici 2 500 kusů a určitě bude sběratelským skvostem a dobrou..

Test: Škoda Karoq 2.0 TDI Sportline - předokolka s dieselem jezdí za pět

Test: Škoda Karoq 2.0 TDI Sportline - předokolka s dieselem jezdí za pět

V době elektrifikace působí mladoboleslavské SUV jako z jiného světa. Karoq pohání klasický dvoulitrový diesel a je..

Nová Toyota Prius je na světě, vyšší výkon a nižší spotřeba

Nová Toyota Prius je na světě, vyšší výkon a nižší spotřeba

Toyota při světové premiéře představila pátou generaci modelu Prius s plug-in hybridním pohonem nové generace s vyšším..

Hyundai Ioniq 6 přichází na český trh s cenami od 1 159 990 Kč

Hyundai Ioniq 6 přichází na český trh s cenami od 1 159 990 Kč

Nová vlajková loď značky Hyundai, čistě elektrický sedan IONIQ 6, přichází na český trh. Zákazníci mohou vybírat ze..