Modernizovaný bestseller je tady. Škoda Octavia plně odhalena, ztratila základní motor

Nejprodávanější mladoboleslavský model příjíždí ve zmodernizované podobě. Kromě upraveného designu se změnila skladba motorů a multimédia dostala ChatGPT.

Škoda Auto modernizuje liftback a kombi svého ikonického modelu Octavia. S více než 7 miliony prodanými vozy se jedná s jasným odstupem o nejprodávanější model značky Škoda. Jeho čtvrtá moderní generace nyní dostala osvěžený vzhled, který zahrnuje přepracovanou masku chladiče a Matrix-LED přední světlomety druhé generace. Zákazníci mají k dispozici ještě bohatší standardní výbavu, jako je 10″ virtuální kokpit mini nebo dvouzónová automatická klimatizace Climatronic. Kromě toho se zvýšil podíl udržitelných materiálů v interiéru. Další bezpečnostní a asistenční systémy zvyšují aktivní a pasivní bezpečnost.


Nový impuls pro ikonický model značky Škoda

Čtvrtá novodobá generace modelu Octavia vstupuje do své další výrobní fáze s novým impulsem. Součástí modernizace je inovovaný vzhled s novým předním a zadním nárazníkem a přepracovanou maskou chladiče. Novinkou jsou také Matrix-LED přední světlomety druhé generace, nová Top LED zadní světla s animovanými ukazateli směru a několik nových designů kol z lehké slitiny. Nová nabídková struktura zahrnuje výbavové stupně Essence, Selection, Top Selection, Exclusive Selection, Sportline a RS společně s devíti různými variantami interiérů.

Kromě nových a udržitelných materiálů použitých na sedadlech, palubní desce a výplních dveří je nyní standardem 10″ virtuální kokpit mini. Známý 10″ virtuální kokpit s více funkcemi, představený při uvedení čtvrté generace modelu Octavia na trh, zůstává v nabídce i nadále. Poprvé je u modelu Octavia na přání k dispozici infotainment s 13″ displejem. Do hlasové asistentky Laury bude standardně integrován chatbot ChatGPT založený na umělé inteligenci.

Integrace ChatGPT do hlasové asistentky Laury přináší řadu nových možností, které dalece přesahují dosavadní úroveň hlasových povelů. Premiéru ve voze Octavia mají také novinky v podobě uloženého parkovacího manévru a parkování na dálku. Nabídku motorů tvoří dva benzinové motory 1,5 TSI, na přání dostupné s mild-hybridní technologií, dva benzinové motory 2,0 TSI se zvýšeným výkonem a dva naftové motory, celkově s výkony od 85 kW
(115 k) do 195 kW (265 k).

Až o 15 kW (20 k) vyšší výkon u motorů 2,0 TSI

U obou motorů 2,0 TSI dosahuje tlak vstřikování paliva 350 barů a disponují proměnným zdvihem ventilů. Ke zvýšení výkonu přispívá vylepšené sání vzduchu a optimalizace tření. Varianta o výkonu 150 kW (204 k) se standardním pohonem všech kol pracuje v Budackově cyklu se zvýšeným kompresním poměrem 12,2:1 a je o 10 kW (14 k) výkonnější než její předchůdce. Vrcholný benzinový motor modelu Octavia RS má nově výkon 195 kW (265 k), tedy o 15 kW (20 k) více než dříve.

Skoda Octavia 2024 - engine

Naftové motory s úpravou výfukových plynů pomocí procesu Twin Dosing

U obou motorů 2,0 TDI kliková hřídel s ocelovými písty účinně snižuje tepelné ztráty a zároveň zvyšuje rychlost spalování. Vstřikovací tlak činí 2 200 barů, turbodmychadlo využívá variabilní geometrii lopatek, která zajišťuje optimální plnicí tlak v širokém spektru otáček a díky tomu má motor plynulejší charakteristiku výkonové křivky. Díky optimalizaci systému úpravy výfukových plynů umístěnému v blízkosti motoru vypouští oba motory méně oxidů dusíku (NOx). Během takzvaného procesu Twin Dosing dochází k vstřikování AdBlue před dva SCR katalyzátory, které jsou řazené za sebou. 

Kromě toho Škoda Auto dále rozšířila své rozsáhlé portfolio prvků aktivní a pasivní bezpečnosti. Nové rozpoznání únavy a pozornosti řidiče nyní využívá širokou škálu informací a parametrů k vyhodnocení chování řidiče. Modernizovaná Octavia také nabízí až 10 airbagů. 

Škoda Octavia RS

Modernizovaná Škoda Octavia RS je dodávána výhradně s motorem 2,0 TSI o výkonu 195 kW (265 k), což je o 15 kW více než u předchozího modelu. Motor poskytuje točivý moment 370 Nm a pojí se vždy se sedmistupňovou automatickou převodovkou DSG. Přeplňovaný čtyřválec je nejen výkonný, ale také efektivní, a to díky použití Budackova cyklu. Sportovní podvozek snížený o 15 milimetrů zajišťuje spolu s progresivním řízením a elektrohydraulickou uzávěrkou diferenciálu VAQ vynikající trakci a skvělé jízdní vlastnosti v každé situaci. Octavia RS je nově vybavena originálním sportovním výfukovým systémem s černými koncovkami výfuku. Výkonný zvuk tohoto modelu podporuje nový software motoru, který zvyšuje otáčky motoru při rozjezdu a přináší ještě větší požitek z jízdy ve sportovním režimu.

Skoda Octavia Sportline

Škoda Octavia Sportline

Zákazníci, kteří chtějí vůz Octavia se sportovním nádechem, nemusí vybírat pouze vrcholný model RS. Ve verzi Sportline kombinuje automobilka Škoda sportovní designové prvky s dalšími pohonnými jednotkami řady Octavia: 1,5 TSI s výkony 85 kW (115 k) a 110 kW (150 k), 2,0 TSI s výkonem 150 kW (204 k) a pohonem všech kol a naftovým motorem 2,0 TDI s výkonem 110 kW (150 k). Součástí standardní výbavy Sportline je také sportovní podvozek snížený o 15 mm a progresivní řízení. Rámeček masky chladiče, lišty kolem bočních oken a kryty vnějších zpětných zrcátek jsou u modelu Octavia Sportline lakovány černou metalickou barvou. Zadní boční okna a sklo pátých dveří mají vyšší stupeň zatmavení. Přídavné prvky na předním nárazníku, spoiler na pátých dveřích u karosářské verze liftback a střešní spoiler verze kombi jsou rovněž lakovány černou metalickou barvou, stejně jako difuzor zadního nárazníku. Top LED zadní světla s animovanými ukazateli směru a animovanou funkcí Coming/Leaving Home jsou součástí standardní výbavy. Součástí standardní výbavy modelu Octavia Sportline jsou také nová černá 17" broušená aerodynamická kola Slagard. Na přání jsou k dispozici 18" aerodynamická kola Vega a 19" kola Draconis určená výhradně pro Sportline. Přední blatníky zdobí plakety Sportline v novém designu. Nové logo Škoda na kapotě a nápis Škoda na pátých dveřích jsou černé. Nápisy promítané na zem z předních dveří odrážejí novou firemní identitu značky Škoda. Černé jsou také ozdobné prahové lišty.


Nabídka vozidel na prodej

Zobrazit více vozidel

Fotogalerie

red

Mohlo by vás zajímat


Nejnovější články


Nejčtenější články měsíce

Top
Peugeot 3008 má české ceny. Hybrid koupíte za cenu základního Karoqu
Chcete novou Škodu Octavii s dobrou výbavou výhodně? Právě teď máte šanci Neplaťte za elektronickou dálniční známku víc, než musíte Test: MG5 Electric – kombi z Činy, které nahání hrůzu evropským automobilkám Test: Mazda 3 e-SKYACTIV X 186 - řidičsky zajímavý hatchback napěchovaný elektronikou

Tipy z autobazarů

Volkswagen Golf

Rok výroby 2017

319 000 Kč

Peugeot 508

Rok výroby 2022

729 000 Kč

Peugeot 308

Rok výroby 2024

567 999 Kč

BMW Řada 3

Rok výroby 2006

145 000 Kč