Již brzy majitelům Škodovek bude k dispozici Laura, která ovládá patnáct jazyků

vloženo

Auto budoucnosti bude řízeno hlasovými povely. Ale už dnes řada řidičů tuto technologii využívá a některé funkce vozu řídí pouze svým hlasem. Nové, rozšířené hlasové ovládání ve vozech značky ŠKODA slyší na jméno Laura a rozumí i plynule proneseným celým větám. Laura je k dispozici v modelech SCALA, KAMIQ, SUPERB iV a v nové generaci modelu OCTAVIA.

Již brzy majitelům Škodovek bude k dispozici Laura, která ovládá patnáct jazyků Již brzy majitelům Škodovek bude k dispozici Laura, která ovládá patnáct jazyků

Patří do funkčního spektra vrcholného systému infotainmentu Amundsen a je k dispozici v novém crossoveru KAMIQ a v kompaktním modelu SCALA. Rozšířené hlasové ovládání se aktivuje slovním spojením „Okay, Lauro!“.


Laura rozumí i plynulé proneseným celým větám, řidič nemusí používat pevně stanovené povely nebo fráze. Jejím zavedením potvrzuje ŠKODA, že oba modely patří k průkopníkům v oblasti infotainmentu a konektivity ve svých segmentech.

Andre Wehner, CDO společnosti ŠKODA AUTO, a Sebastian Lasek, vedoucí oddělení Konektivity, ve společném interview hovoří o výhodách digitální hlasové asistentky Laury a o její učenlivosti.  

Okay, pane Wehnere! Proč ŠKODA sází na digitálního hlasového asistenta?

Andre Wehner: Od našich zákazníků víme, že ovládání funkcí přirozenou řečí je stále důležitější. Proto jsme zavedli digitální asistentku Lauru, která našim zákazníkům pomáhá s překonáváním složitostí každodenního života. Laura je dokonalým doplněním našich Simply Clever prvků, které v našich vozech nabízíme už od dvacátých let minulého století, a které nyní doplňují i prvky digitální.

V čem spočívá výhoda digitální hlasové asistentky Laura?

Wehner: Laura nabízí vyšší komfort. Jako skutečná průvodkyně mobility podporuje řidiče vozů značky ŠKODA na cestách, při plánování jízdy doma nebo při návštěvě webových stránek automobilky. Ve voze mohou řidiči ovládat telefon, navigaci a infotainment pomocí hlasu. Mohou tedy nechat ruce na volantu a s vozem přirozeně komunikovat. Doma mohou zákazníci pomocí svých chytrých domácích asistentů, jako jsou Alexa nebo Google Home, získávat informace o aktuálním stavu jejich vozu, tedy například o stavu paliva v nádrži, o stavu baterie nebo o aktuální pozici vozu. Současně je možno posílat informace také přímo do vozu, například doma zjištěnou adresu restaurace přímo do navigačního systému.

Okay, pane Lasku, které výhody přináší hlasový asistent do uspořádání interiéru vozů?

Lasek: Kdo jezdí novým vozem značky ŠKODA, může si vybrat, jestli chce použít hlasové ovládání nebo konvenční dotekové metody obsluhy. Přání zákazníků zohledníme při konstrukci našich vozů a budeme sledovat, jak se hlasové ovládání využívá. Perspektivně se ale nabízí také možnost zredukovat počet tlačítek a ovládacích prvků, a obsluhu tak usnadnit.

Je Laura učenlivá? Pokud ano, jak to probíhá?

Wehner: Laura je ještě mladá a nabízí základní funkce, ale soustavně se rozvíjí. V nové generaci modelu OCTAVIA rozumí přirozené řeči už mnohem lépe než předtím. Uživatelům systémů Alexa nebo Google Home nabízí Laura čím dál více funkcí.

Kterým jazykům Laura rozumí?

Lasek: Laura je skutečný jazykový talent. V našich vozech rozumí Laura dánsky, holandsky, finsky, řecky, polsky, portugalsky, rusky, švédsky a turecky. V češtině, angličtině, němčině, francouzštině, italštině a španělštině rozumí dokonce plynule proneseným větám: Není tedy už nutné říkat: ,Zvyš mi teplotu o 1 stupeň‘, ale prostě ,Lauro, je mi zima‘. Laura podle dosavadního chování uživatele pozná, co chce.

Ve kterých vozech už lze Lauru oslovit?

Lasek: S Laurou mohou mluvit řidiči vozů  ŠKODA SCALA, KAMIQ, SUPERB iV a v nové generaci modelu OCTAVIA. A bude samozřejmě k dispozici pro všechny budoucí modely české značky.

V jakých jazycích si Laura rozumí s jinými hlasovými asistenty?

Wehner: Laura je schopna komunikovat s nejrozšířenějšími hlasovými asistenty Amazon Alexa a Google Home. Prostřednictvím Alexy rozumí Laura anglicky, německy a francouzsky – španělština a italština budou brzy následovat. Google Home je k dispozici v angličtině; francouzština, němčina, španělština a italština budou následovat v roce 2020.

Ve kterých oblastech bude tato technologie ještě využita?

Wehner: Schopnosti digitální asistentky Laury se průběžně vyvíjí, zlepšují a rozšiřují. Systém bude k dispozici i v budoucích modelech. Laura například bude nastavovat některé funkce vozu a bude ještě pružněji reagovat na celé věty; umožní dokonce i určité digitální popovídání. Myslitelné jsou navíc i aplikace rozšířeného hlasového ovládání i mimo vozidlo, v jiných oblastech, vztahujících se ke značce ŠKODA, například v mobilních a webových aplikacích a online-konfigurátoru. Zákazníci ve Španělsku mohou už s Laurou mluvit například na webových stránkách importéra značky ŠKODA. Zanedlouho bude Laura k dispozici i na webových stránkách importérů v dalších zemích.

Jak se hlasový asistent učí dialekty?

Wehner: Co se týče dialektů, definujeme v příslušném jazykovém modelu synonyma určitých slov. Tím zajistíme, že Laura bude našim zákazníkům rozumět tak, jak v běžném životě mluví. Laura už rozumí několika dialektům a rychle se učí další.

Pane Wehnere, pane Laseku, děkuji Vám za rozhovor.


redakce

Fotografie k článku

Fotografie k článku Již brzy majitelům Škodovek bude k dispozici Laura, která ovládá patnáct jazyků

Líbí se Vám článek? Nenechte si ujít další. Sledujte nás na Facebooku.

Sdílet článek

Komentáře k článku:


SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY


Všechny články o značce / modelu
NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Srážky se zvěří - jak jim předcházet a co dělat po nehodě

Srážky se zvěří - jak jim předcházet a co dělat po nehodě

V roce 2020 došlo v ČR celkově k 94 794 dopravním nehodám vyšetřovaným Policií ČR. Celkově při nich zahynulo 460 osob. Z uvedeného počtu nehod bylo 14 599 v důsledku srážky se zvěří nebo zvířaty (14 161 případů střetu..

Nový Volkswagen Multivan je tady, ani milion nestačí

Nový Volkswagen Multivan je tady, ani milion nestačí

V České republice již lze objednávat novou generaci úspěšného MPV značky Volkswagen. Od začátku předprodeje jsou k..

Chodci podceňují reflexní prvky, což jim přináší za snížené viditelnosti smrt. Kde je situace nejhorší?

Chodci podceňují reflexní prvky, což jim přináší za snížené viditelnosti smrt. Kde je situace nejhorší?

Nastávající podzimní období je na silnicích velmi rizikovým obdobím pro chodce. Podepisuje se na tom snížená..

Honda HR-V e:HEV - vše o nové generaci populárního městského SUV

Honda HR-V e:HEV - vše o nové generaci populárního městského SUV

Zcela nová Honda HR-V v nové generaci městského SUV bude u nás dostupná výhradně ve formě hybridu e:HEV s výkonem 96..

Omlazený Ford Focus dostal obří obrazovku. Kombi ani ostré ST chybět nebudou

Omlazený Ford Focus dostal obří obrazovku. Kombi ani ostré ST chybět nebudou

Po faceliftu se jednotlivé výbavové stupně od sebe odlišují. Modernizace přinesla nové asistenční systémy a změnu..