Hattrick Fiesty na X Games

09. 08. 2011
Sdílet článek

Vůz Ford Fiesta přijel na sportovní hry X Games obhájit „zlato“ v kategorii rallye a uspěl ve velkém stylu! Nejenže Fiesta vybojovala žlutý kov již třetí rok za sebou, ale tentokrát jí patřilo také druhé a třetí místo na stupních vítězů, které si mezi sebe rozdělili závodníci Brian Deegan, Tanner Foust a Marcus Grönholm, někdejší dvojnásobný mistr světa v rallye.

Fiesta zcela ovládla už kvalifikaci, v níž získala tři z prvních čtyř míst na startu. V čele startovního roštu stanul Foust, obhajující šampión rallyecrossového klání na X Games, následovaný Grönholmem na druhé a Deeganem na čtvrté pozici. Všechny nasazené Fiesty předtím vyhrály „svoji“ rozjížďku, čímž si vysloužily účast v závěrečném souboji osmi vozů o zlatou medaili. Po startu propukla na trati vřava. V nájezdu do první zatáčky měl Foust kontakt s Liamem Doranem, což otevřelo dotírajícímu Deeganovi prostor k útoku. Jezdec přezdívaný „Generál“ zavětřil příležitost a protáhl se do čela závodu, kde vydržel až do cíle. „Je to jeden z nejlepších momentů mé kariéry,“ prohlásil Deegan, který na letošních X Games získal svoji první zlatou medaili od roku 2005. Foust vlastní rekordní počet zlatých medailí z X Games, letos se však musel spokojit se stříbrem. Stal se ovšem celkovým vítězem seriálu Global RallyCross (GRC), stejně jako disciplín SuperRally a RallyCross.

Prodloužil si kariéru

Třiačtyřicetiletý Marcus Grönholm si tituly mistra světa v letech 2000 a 2002 (s vozy Peugeot) vysloužil přezdívku „Létající Fin“. V závěru své kariéry, kterou zakončil v roce 2007, usiloval o třetí titul mistra světa s vozem Ford Focus WRC. Špičkovou výkonnost si udržel i na pokraji životní čtyřicítky, když po celém světě sváděl nezapomenutelné bitvy se Sebatianem Loebem. Ten ovšem byl a stále je téměř neporazitelný. Marcus Grönholm si díky akcím, jako jsou např. X Games, prodlužuje úspěšnou kariéru. V šampionátu GRC skončil druhý a dokládá tím, že za volantem mu přezdívka „Létající Fin stále přísluší. Grönholm přispěl k tomu, že Fiesta obsadila v letošním ročníku této série první dvě místa. „Dnešek byl velmi dobrý pro Ford, ale ne úplně fantastický pro mě,” přiznal Grönholm. „Fiesta fungovala ve finále velmi dobře. Při testování jsme měli trochu problémy, protože trať je velmi náročná na převodovku.“

Deeganovo vítězství udělalo jeho fanouškům a fanynkám samozřejmě radost, ale jedna z nich měla k radosti o důvod více než ostatní. Drew Kaurloto z kalifornského San Pedra vsadila na Deegana v tipovací soutěži „I Win You Win“, a když její favorit nakonec vyhrál, získala hlavní cenu – Ford Fiesta modelového roku 2012. Partnery soutěže byly Ford Fiesta a značka motokrosového oblečení Metal Mulisha.