Deset nejlevnějších automobilů v ČR

09. 08. 2011
Sdílet článek

Nový osobní automobil pořídíte v současné době za sedm průměrných platů. Sestavil jsem proto žebříček deseti nejlevnějších nových automobilů na českém trhu a zajímal se o poskytovanou výbavu základních verzí. Často se tak musíte spokojit s jedním airbagem nebo musíte oželet posilovač řízení, zadní stěrač, výškově stavitelný volant, centrální zamykání nebo dokonce otáčkoměr.

Do přehledu nejlevnějších nových automobilů jsem zařadil všechny dostupné vozy bez rozdílu obchodních tříd s pořizovací cenou platnou při platbě v hotovosti (včetně DPH). Na další různá zvýhodnění v podobě bonusů při financování pomocí leasingu není brán zřetel. Přehled tak nejlépe odráží reálnou pořizovací cenu vozidla při platbě v hotovosti. U každého modelu naleznete rozpis základní výbavy a mnou doporučenou (výhodnější) verzi s ohledem na již standardní komfortní a bezpečnostní prvky (posilovač řízení, klimatizace, výškově stavitelný volant, airbagy atd.) Jako bonus jsem připravil přehlednou srovnávací tabulku základní výbavy všech deseti nejlevnějších modelů v přehledu (naleznete ji ve fotogalerii).


1. Renault Thalia – od 154.900 Kč
Absolutně nejlevnějším novým automobilem v Česku je při platbě v hotovosti Renault Thalia, který pořídíte v základní výbavě Authentique za 154.900 Kč. Za tuto cenu se však musíte obejít bez posilovače řízení, výškově stavitelného volantu a sedadla řidiče, osvětlení zavazadlového prostoru, centrálního zamykání, manuální klimatizace, palubního počítače, autorádia a například elektricky ovládaných oken. Pokud však toužíte po vyjmenované výbavě, musíte sáhnout hlouběji do kapsy a připravit si na Thalii alespoň 177.900 Kč (druhý stupeň výbavy Expression).

2. Renault Twingo – od 157.900 Kč
Druhým nejlevnějším automobilem v Česku je Renault Twingo, za které zaplatíte o tři tisíce více než za Thalii. Základní výbava Acces zahrnuje dvojici airbagů, centrální zamykání, ABS, automatické rozsvícení výstražných světel v případě prudkého brzdění, tónovaná skla a rezervní kolo. Oželet musíte klimatizaci, dokonce otáčkoměr, posilovač řízení, mlhové světlomety, elektrické ovládání oken, dělená zadní sedadla nebo výškově stavitelné sedadlo řidiče. Rozumnou volbou je limitovaná série Night and Day vybavená vším potřebným, která však přijde na 206.900 Kč. Zájemce však získá plně vybavené Twingo, kterému nechybí manuální klimatizace (je možné si připlatit 10.100 Kč za automatickou klimatizaci), boční airbagy vpředu, výškově stavitelné opěrky hlavy, dvojice zadních sedadel posuvných a sklopných, audiosoustava a další.

3. Dacia Logan – od 159.900 Kč
Třetím nejlevnějším vozem je sedan Dacia Logan, který je nabízen stejně jako oba předchozí automobily s benzínovou dvanáctistovkou o výkonu 55 kW. Za uvedenou cenu získáte Logana ve výbavě Access, která přináší 15-ti palcová ocelová kola, ABS a airbag řidiče (za airbag spolujezdce je nutné připlatit 8.000 Kč). Dále výbava zahrnuje imobilizér, otáčkoměr, multifunkční displej, stropní světlo, zapalovač a držák nápojů. Za rezervní kolo je nutné připlácet 1.300 Kč. Lepší volbou je tak druhý stupeň výbavy pojmenovaný Arctica, který obsahuje airbag spolujezdce (boční airbagy jsou za solidní příplatek 4.500 Kč), posilovač řízení, výškově stavitelný volant, kontrolku špatně zavřených dveří, mlhové světlomety, elektricky stavitelná a vyhřívaná vnější zpětná zrcátka, recirkulaci vzduchu, klimatizaci, centrální zamykání, tónovaná skla, tři stropní madla, osvětlení zavazadlového prostoru, a výškově stavitelné sedadlo řidiče. Za takto vybavený Logan, který dává alespoň trochu smysl zaplatíte 199.900 Kč, přičemž například za autorádio je nutné připlatit 7.000 Kč.

4. Fiat Panda – od 159.900 Kč
Za stejné peníze jako Dacii Logan pořídíte i Fiata Pandu s benzínovou dvanáctistovkou pod kapotou. V základní výbavě Actual naleznete vyhřívané zadní okno, dojezdové rezervní kolo, ABS+EBD+BAS, zadní opěrky hlavy, airbag řidiče. Daleko lepší volbou je akční výbava MY LIFE, která Pandu obohatí oproti základní výbavě o nárazníky v barvě karoserie, výškově stavitelný volant, manuální klimatizaci, zadní stěrač, elektrický posilovač řízení DualDrive, vzadu tři bezpečnostní pásy a opěrky hlavy nebo přípravu pro rádio. Airbag spolujezdce přijde na 8.500 Kč. Boční airbagy a ESP jsou dostupné až od třetího stupně výbavy Dynamic (+8.500 Kč., resp. + 7.900 Kč).

5. Chevrolet Spark – od 162.900 Kč
Za 162.900 Kč získáte Spark v základní výbavě, která obsahuje ABS, airbag řidiče a spolujezdce, boční a okenní airbagy, trojici zadních opěrek, signalizaci zapnutí bezpečnostních pásů na všech sedadlech, ISOFIX, dětskou pojistku, vyhřívané zadní sklo, posilovač řízení, výškově stavitelné sedadlo řidiče, dělené a sklopné zadní sedadlo, přípravu pro autorádio, nárazníky v barvě karoserie a tónovaná skla. Za systém elektronické kontroly stability ESC se připlácí 5.000 Kč. Pokud toužíte po klimatizaci, musíte sáhnout po výbavě PLUS Edice 100, která přijde na 187.900 Kč a ještě navíc oproti základní výbavě získáte elektrické ovládání předních oken, rádio s přehrávačem CD/MP3 a konektor USB.

6. Dacia Sandero – od 169.900 Kč
Pětidveřové Sandero se může pochlubit stejnou základní výbavou Access jako čtyřdveřový Logan. Pokud tedy toužíte po klimatizaci, palubním počítači, elektricky nastavitelných a vyhřívaných vnějších zpětných zrcátkách nebo airbagu spolujezdce (bez příplatku), musíte sáhnout po třetí výbavě v řadě nazvané Arctica se kterou Sandero přijde minimálně na 204.900 Kč. Pokud jezdíte delší trasy, rozhodně doporučuje oproti základní dvanáctistovce sáhnout po silnější šestnáctistovce, která stojí o pouhých 10.000 Kč více.

7. Peugeot 107 3dv. – od 169.900 Kč
Stejně drahé jako Sandero je třídveřový Peugeot 107, který pohání výhradně benzínový tříválec o výkonu 50 kW. Za uvedenou cenu získáte základní výbavu Smile, která přináší airbag řidiče i spolujezdce, ABS+REF+EVA, posilovač řízení, výškově nastavitelný volant, plnohodnotné rezervní kolo, zadní stěrač a nárazníky v barvě karoserie. Za ESP se připlácí 9.500 Kč. U třídveřové karoserie získáte klimatizaci pouze u druhého stupně výbavy Trendy za příplatek 25.000 Kč. Pokud tedy toužíte po třídveřové verzi s klimatizací, musíte zaplatit 189.900 Kč za výbavu Trendy +25.000 Kč za klimatizaci. Výhodnější je pětidveřová verze startující na 179.900 Kč, přičemž plně vybavenou pořídíte za 219.900 Kč

8. Chevrolet Aveo 4dv. – od 170.000 Kč
Na trh přišla již nová generace Chevroletu Aveo, přesto je stále v prodeji dosluhující Aveo, která ve verzi sedan pořídíte již od 170.000 Kč. Za tuto cenu získáte Aveo v základní výbavě BASE obsahující ABS, airbag řidiče, centrální zamykání, dělená a sklopná zadní sedadla, elektricky ovládaná okna vpředu a rádio s přehrávačem CD/MP3. Nejvýhodněji přijde Aveo ve výbavě Direct Edice 100. Za akční cenu 186.000 Kč získáte navíc oproti základní výbavě čtrnáctipalcová kola, airbag spolujezdce, posilovač řízení a manuální klimatizaci.

9. Citroën C1 3dv. – od 174.900 Kč
Na rozdíl od třídveřového Peugeotu 107 je třídveřová C1 na českém trhu dostupná ve všech stupních výbav jako pětidveřová varianta. Dokonce můžete mít spojení s robotizovanou převodovkou. Základní výbava X přináší airbag řidiče a spolujezdce, ABS+EBD+EBA+CSC, elektrický posilovač řízení, výškově nastavitelný volant, přípravu pro rádio, třetí brzdové světlo, vyhřívané zadní sklo se stěračem a nárazníky v barvě karoserie. V základní výbavě můžete oproti Peugeotu přiobjednat i klimatizaci za příplatek 25.000 Kč. Třídveřová C1 s klimatizací Vás tak přijde na 199.900 Kč. V nabídce je i akční výbava Image, která zahrnuje klimatizaci a metalický lak ve vybraných odstínech za cenu 204.900 Kč. Paradoxně pětidveřová verze je v této výbavě o 5.000 Kč levnější díky letní prémii vztahující se vybrané skladové vozy.

10. Chevrolet Aveo 5dv. – od 178.000 Kč
Desítku nejlevnějších automobilů uzavírá s cenou startující na 178.000 Kč pětidveřová verze dosluhující generace Avea. Opět doporučujeme sáhnout po akční výbavě Base Edice 100, kterou získáte za 187.000 Kč, čímž se Vám dostane oproti základu manuální klimatizace. Také si můžete připlatit za airbag spolujezdce 6.000 Kč.


Nabídka vozidel na prodej

Zobrazit více vozidel

Fotogalerie

Petr Šikl

Mohlo by vás zajímat


Nejnovější články


Nejčtenější články měsíce

Top
Modernizovaná Kia Picanto má český ceník. Základ koupíte za 319.980 Kč
Díky hokejovému šampionátu ušetříte při koupi Škody Scala, Kamiq a Karoq až 120 tisíc korun Renault Symbioz je rodinné kombi s velkým kufrem Test: Peugeot e-208 GT je malý elektromobil s velkým dojezdem a dobrým srdcem Test: MG5 Electric – kombi z Činy, které nahání hrůzu evropským automobilkám

Tipy z autobazarů

Peugeot 308

Rok výroby 2024

549 999 Kč

Mercedes-Benz Třídy S

Rok výroby 2017

849 000 Kč

Volkswagen Golf

Rok výroby 2017

319 000 Kč

Peugeot 508

Rok výroby 2022

715 000 Kč