BMW M4 CS - výkon 460 koní a spotřebu 8,4 litrů

BMW M4 CS má elektronicky omezenou rychlost na 280 km/h, přičemž stokilometrovou rychlost pokoří za 3,9 sekundy. Vybaveno je sedmistupňovou dvouspojkovou převodovkou M DTC Drivelogic, adaptivním M podvozkem, aktivním M diferenciálem nebo semi-slickovými pneumatikami.

BMW představilo limitovanou sérii modelu BMW M4 CS, které vyplňuje mezeru v nabídce mezi M4 s paketem Competition a nekompromisním, na okruhy zaměřeným BMW M4 GTS. Model M4 CS s výraznějším sportovním vzhledem pokračuje v desítky let trvající tradici úspěšných speciálních edicí M modelů, sahající až do roku 1988, kdy bylo představeno BMW M3 Sport Evolution E30. Nové BMW M4 CS se bude vyrábět v původní továrně BMW v Mnichově.


BMW M4 CS také představuje příchod nového systému uspořádání modelů od BMW M GmbH. Nad standardními modely M budou stát sportovně vyladěné verze Competition, o další stupeň výše pak budou situovány speciální edice CS. Samotný vrchol budou reprezentovat „tvůrci značky“ s maximálními výkony, kteří budou ztělesňovat čistý sportovní charakter, ale stále přitom budou schváleni pro silniční provoz.

Třílitrový motor modelu BMW M4 CS má oproti BMW M4 s paketem Competition o 10 koní vyšší výkon a celkově dosahuje 460 koní. Nejmodernější technologie M TwinPower Turbo umožňuje BMW M4 CS pokořit hranici 100 km/h z klidu za méně než 4 sekundy, přesně za 3,9 s. Maximální rychlost BMW M4 CS, které je standardně vybaveno paketem M Driver’s, je elektronicky omezena na 280 km/h. S dvojicí jednokomorových turbodmychadel, mezichladičem stlačeného vzduchu, vysokotlakým přímým vstřikováním paliva, proměnným zdvihem ventilů VALVETRONIC a plně variabilním časováním Double-VANOS tento řadový šestiválec miluje otáčky, ale současně již od nízkých otáček generuje mohutný točivý moment a dosahujepříznivé spotřeby paliva (8,4 l/100 km; kombinované emise CO2: 197 g/km).

bmw M4 CS

Nové BMW M4 CS je standardně vybaveno sedmistupňovou dvouspojkovou převodovkou M DTC Drivelogic. Tato špičková převodovka je vybavena vlastním chladičem oleje a dovoluje automatické změny rychlostních stupňů, stejně jako manuální řazení prostřednictvím řadicích páček na volantu. Změny rychlostních stupňů probíhají během zlomku sekundy bez přerušení dodávky výkonu ke kolům. Převodovka je vybavena dlouhým sedmým převodovým stupněm, který je určen k tomu, aby držel otáčky v nízkém pásmu, a tím minimalizoval spotřebu paliva na dlouhých cestách.

Podvozek nového BMW M4 CS je z větší části podobný tomu, který je použit na modelu M4 s paketem Competition. Ramena i těhlice na předních i zadních nápravách jsou vyrobeny z kovaného hliníku, což umožňuje dosáhnout neobyčejně nízké hmotnosti. Tím se podařilo udržet neodpruženou hmotnost na minimu, což je vlastnost zvyšující jízdní dynamiku. BMW M4 CS je standardně vybaveno Adaptivním M podvozkem, jehož geometrie byla vyladěna tak, aby nabídla optimální výkony jak na silnici, tak na okruhu. Nové BMW M4 CS bylo také cizelováno na tom nejnáročnějším okruhu pro sportovní vozy: na legendární Nordschleife okruhu Nürburgring. S časem na kolo na „Ringu“ 7 min 38 s se může verze CS směle řadit do teritoria supersportovních vozů.

Maximální přilnavost za všech okolností zajišťuje stabilizační systém DSC (Dynamic Stability Control), jehož součástí je režim M Dynamic Mode (MDM) a aktivní M diferenciál. Regulační systémy Adaptivního M podvozku, DSC a aktivního M diferenciálu byly upraveny tak, aby odpovídaly dynamickým požadavkům BMW M4 CS. Ke změnám došlo také u nastavení elektromechanického posilovače řízení. Řidič může přizpůsobit nastavení řízení či podvozku svým osobním preferencím nebo charakteru trasy. V tomto ohledu lze zvolit jeden ze tří jízdních režimů (Comfort, Sport a Sport+) pouhým stiskem tlačítka. Zatímco režim Comfort je zvláště vhodný pro silnice se špatným povrchem, jízdu po městě a krátké trasy, Sport bude tím správným nastavením pro nadšené řidiče, kteří chtějí posouvat své limity na venkovských silnicích. A těm, kteří se své BMW M4 CS chystají vzít na okruh, vytvoří režim Sport+ cestu k dosažení těch nejlepších časů na kolo. Sport+ nastaví všechny důležité systémy tak, aby společně poskytly tu nejlepší možnou dynamiku. Když se řidič nechá příliš unést nadšením, DSC okamžitě zasáhne. V režimu M Dynamic Mode (MDM) ale také umožní řízené drifty.

Jako doma se na okruhu cítí i kola z lehkých slitin (9J x 19 vpředu a 10J x 20 vzadu), navržená exkluzivně pro M4 CS a obutá do pneumatik Michelin Pilot Sport Cup 2 (265/35 R19 vpředu a 285/30 R20 vzadu). Tyto „semi-slickové“ pneumatiky, které zároveň disponují schválením pro silniční provoz, nabízejí nepřekonatelnou přilnavost a výjimečnou příčnou stabilitu ve vysokých rychlostech na okruhu, stejně jako optimální trakci na výjezdech ze zatáček. M4 CS lze také bez příplatku objednat se silničními pneumatikami Michelin Sport.

Hlavním cílem interiéru nového BMW M4 CS je vytvořit sportovní atmosféru. Lehká M sportovní sedadla čalouněná kombinací kůže a alcantary vytvářejí dynamický charakter, dalšími speciálními prvky jsou výplně dveří ze slisovaných přírodních vláken s poutky na zavírání. Kapota s charakteristickým vyboulením v zadní části i střecha jsou vyrobeny z lehkého, extrémně tuhého a moderního materiálu CFRP (uhlíkovými vlákny vyztuženého plastu).

Bohaté využití kůže a alcantary dovoluje M4 CS vytvořit působivé a vyvážené prostředí se sportovním charakterem a nezaměnitelným stylem. Žádný řidič M4 CS nebude muset dělat kompromisy v oblasti radosti z jízdy. Mezi standardní výbavu na palubě patří automatická klimatizace, HiFi aparatura BMW Professional, přizpůsobená specifickým akustickým požadavkům M4 CS, nebo navigační systém Professional.

V duchu svých nejlepších tradic dali designéři z BMW M GmbH novému M4 CS také vzhled, který odráží jeho sportovní charakter. Typickým rysem přední části jsou kromě supermoderních dvojitých LED světlometů také přední nárazník s trojicí velkých vstupů vzduchu. Ty zajišťují bohatý přísun chladicího vzduchu k vysoce výkonnému motoru i nevadnoucím M brzdám s plovoucími kotouči a čtyřpístkovými pevnými třmeny vpředu (vzadu dvoupístkové). Nový přední spoiler, specifický pro tento model, byl navržen exkluzivně pro speciální edici M4 CS. V zájmu aerodynamické efektivity je sladěn se zadním difuzorem, převzatým z BMW M4 GTS, a taktéž nově navrženou Gurneyho odtrhovou hranou na víku zavazadlového prostoru, která je vyrobena z pohledového karbonu a jejím úkolem je minimalizovat dynamický vztlak. Inovativní zadní světla s technologií organických diod (OLED) od BMW M GmbH jsou připravena pro modely M4 CS a M4 GTS. Přední spoiler, Gurneyho hrana a zadní difuzor, spolu s dlouhou karbonovou kapotou, jemně se svažující střechou ve stylu kupé, elegantně sportovními M zrcátky a vytaženými blatníky, dávají M4 neobyčejně dynamický vizuální charakter, i když zrovna stojí na místě.

Tradice ostrých verzí BMW M3 je dlouhá téměř 30 let.
BMW M3 má za sebou dlouhou tradici speciálních modelů, které dokáží sloužit jako čistokrevné sportovní vozy, ale současně nabízejí plnohodnotnou použitelnost v každodenním provozu. Není třeba dodávat, že to je také jedním z atributů BMW M4. Tento nositel sportovního charakteru BMW řady 4 byl představen v roce 2013. Na začátku roku 2013 nahradilo BMW řady 4 dřívější modely BMW řady 3 Coupé a Cabrio. Vytvořilo tak novou modelovou řadu a získalo si jméno svým neobyčejně dynamickým a elegantním vzhledem.

1988: BMW M3 Evolution (E30)
Zakládajícím otcem rodiny M3/M4 je BMW M3 E30, které v roce 1986 stanovilo měřítka pro nově vznikající segment kompaktních vysokovýkonných vozů, které se mohly pochlubit také každodenní použitelností. Po něm zanedlouho následovala první speciální edice: 1988 BMW M3 Evolution. Vysokootáčkový řadový čtyřválec o objemu 2,3 litru dosahoval výkonu 162 kW/220 k – o 25 koní více než standardní M3. Produkce byla omezena na počet 500 kusů a M3 Evolution lze rozpoznat podle většího předního spoileru a nastavitelného zadního spoileru. Královská verze řady 3 E30 dorazila v roce 1990 v podobě BMW M3 Sport Evolution s 2,5litrovým řadovým čtyřválcem, produkujícím 175 kW/238 k. M3 Sport Evo je od té doby považován za vzácný sportovní vůz s širokým zástupem fanoušků a odpovídající cenovkou.

1994: BMW M3 GT (E36)
Druhá generace BMW M3, postavená na základě série E36, adoptovala v roce 1992 legendární řadový šestiválec BMW, nejprve o objemu 3,0 l a později 3,2 l. Na základě BMW M3 E36 vznikla v roce 1994 v počtu 350 kusů speciální edice M3 GT. Tato varianta se vyznačovala výkonem 217 kW/295 k, vylepšenou čtyřventilovou technologií a časováním vačkového hřídele sacích ventilů VANOS a nabízela dechberoucí výkony. BMW M3 GT (E36) bylo schopné zrychlit z 0 na 100 km/h za pouhých 5,9 sekundy. Dveře M3 GT byly vyrobeny z lehkého hliníku a motor nabídl předběžný pohled na technická řešení, která se objevila až s příchodem řadového šestiválce o objemu 3,2 litru.

2003: BMW M3 CSL (E46)
Další generace M3, nejvýkonnějšího modelu řady 3 E46, přinesla podle očekávání další senzační automobil – M3 CSL z roku 2003. Písmena navíc v názvu této speciální edice odkazovala na legendární model BMW 3,0 CSL z počátku 70. let. Odlehčené víko zavazadlového prostoru s odtrhovou hranou, zadní okno s tenčím sklem a další díly vyrobené z uhlíkem vyztuženého plastu CFRP, jako například středový panel, obložení dveří a zpětné zrcátko, pomohly k tomu, že BMW M3 CSL bylo ve srovnání se standardní M3 E46 Coupé o 165 kilogramů lehčí. Experti BMW M také zvýšili výkon motoru. Vysokootáčkový řadový šestiválec o objemu 3,2 litru a výkonu 256 kW/360 k byl brilantním příkladem svého druhu a katapultoval M3 CSL z 0 na 100 km/h za pouhých 4,8 sekundy. A čas 7 minut 50 sekund na Severní smyčce okruhu Nürburgring byl ve své době nejrychlejším ze všech v dané výkonnostní kategorii. Speciální edice M3 CSL vznikla v počtu menším než 1400 kusů.

2010: BMW M3 GTS (E92)
Společnost M GmbH dala už v roce 2001 s BMW M3 GTR najevo, kam se bude ubírat vývoj další generace jejího kultovního sportovního vozu. Tím směrem bylo nasazení osmiválcových motorů. BMW M3 GTR bylo vyvinuto jako základ pro vstup do série GT závodů American Le Mans Series (ALMS), ovšem změny v pravidlech tento plán pozastavily. Osmiválcový motor se čtyřlitrovým objemem se pod kapotu vysokovýkonného sportovního vozu nakonec dostal v roce 2007 – zrodila se tak čtvrtá generace BMW M3 (E90/92). Nyní se rychle přesuňme do roku 2010, kdy se objevilo velkolepé BMW M3 GTS, myšlené jako nástupce BMW M3 CSL. Zvětšený zdvihový objem na 4,4 litru propůjčil osmiválcovému motoru působivý výkon 331 kW/450 k, který stačil k tomu, aby BMW M3 GTS katapultoval z 0 na 100 km/h za 4,4 sekundy. Maximální rychlost tohoto exkluzivního vozu od BMW M GmbH, vyrobeného na speciální objednávku, činila 305 km/h.

2011: BMW M3 CRT (E92)
BMW M3 CRT, jehož vzniklo pouze 67 kusů, je další velmi speciální M3, která má, ostatně jako všechny speciální edice M3, předpoklady k tomu, aby se stala klasikou. CRT je postaveno na základech M3 GTS Coupé, ale ve skutečnosti se jedná o čtyřdveřový sedan se dvěma skořepinovými sedadly v zadní části. CRT uzavřelo pomyslný kruh BMW M3, jelikož původní M3 E30 byla také klasifikována jako sedan (byť měla pouze dvoje dveře).

2016: BMW M4 GTS (F82)
BMW M4 GTS, které bylo představené v roce 2015 a vyrábí se od roku 2016 jako limitovaná edice s novým označením modelu M4, představuje další stupeň v impozantní historii variant M3/M4, jež byly šlechtěny k tomu, aby nabídly nekompromisní sportovní výkony a dynamiku. M4 GTS se rovněž stala součástí oslav 30. výročí úspěšné a dynamické rodiny modelů M3/M4 od BMW M GmbH.


Nabídka vozidel na prodej

Zobrazit více vozidel

Fotogalerie

Petr Šikl, BMW

Mohlo by vás zajímat


Nejnovější články


Nejčtenější články měsíce

Top
Modernizovaná Kia Picanto má český ceník. Základ koupíte za 319.980 Kč
Díky hokejovému šampionátu ušetříte při koupi Škody Scala, Kamiq a Karoq až 120 tisíc korun Renault Symbioz je rodinné kombi s velkým kufrem Test: Peugeot e-208 GT je malý elektromobil s velkým dojezdem a dobrým srdcem Test: MG5 Electric – kombi z Činy, které nahání hrůzu evropským automobilkám

Tipy z autobazarů

Volkswagen Golf

Rok výroby 2017

319 000 Kč

BMW Řada 3

Rok výroby 2006

139 000 Kč

Peugeot 508

Rok výroby 2022

715 000 Kč

Citroën C3

Rok výroby 2016

145 000 Kč