BMW dráty nepodceňuje: Sériový elektromobil do pěti let

04. 01. 2010
Sdílet článek

Za pár dní se na mezinárodním autosalonu NAIAS 2010 v Detroitu představí studie BMW Concept ActiveE. Tímto vozem, postaveným na bázi dvoudveřového kupé jedničkové řady (E82), chce mnichovská automobilka dokázat svůj vážný záměr vyrábět plnohodnotný elektromobil. Podle zástupců značky má sériový vůz přijít do pěti let. Jeho podoba sice bude od této studie odlišná a pravděpodobně zpočátku ponese i logo zcela nové značky v rámci koncernu, ale použitá technologie naznačuje, že pozdější implantace elektropohonu do kterékoliv z vyráběných řad nebude složitá a ani výrazně nezmění její užitné vlastnosti

Nové vývojové oddělení Project i, založené automobilkou BMW na jaře minulého roku, se opravdu činí a po loňském elektrickém MINI E už cpe elektromotor i do malého jedničkového bavoráku.
BMW Concept ActiveE si však v duchu tradic automobilky zachovává pohon zadních kol a jeho dynamickými vlastnostmi bude směle konkurovat základním verzím, se spalovacími motory, a to bez jediného gramu CO2. Těmi dynamickými vlastnostmi je míněna hlavně akcelerace, neboť díky přirozené vlastnosti použitých stejnosměrných elektromotorů – nástupu maximálního točivého momentu již od nulových otáček, bude elektromobil při startu z křižovatky dávat lekce mnohým dvoulitrům... Z nuly na 60 km/h se ActiveE dostane za 4,5 sekundy a stovku pokoří za rovných 9 s., což jsou hodnoty na poměry dosavadních městských přibližovadel přímo luxusní.


Vzhledem k pohonu zadních kol je synchronní elektromotor integrován v zadní nápravě (či jejím modulu, jak chcete) a jeho maximální špičkový výkon činí 125 kW. Přitom má minimální nároky na prostor, zabere asi tolik místa co klasický diferenciál! Maximální točivý moment 250 N.m sice není na poměry elektromobilů nijak závratný, ale kromě vzpomínaného nástupu od nulových otáček je následně roztažen do širšího pásma než je běžnějších asynchronních motorů obvyklé, takže dynamika by se s rostoucími otáčkami neměla tak výrazně vytrácet.

Maximální rychlost činí 145 km/h, je ovšem na této hodnotě záměrně elektronicky omezená, aby byl zachován „rozumný“ akční dojezd a vůz zbytečně neplýtval energií v souboji s rychlostí rostoucím odporem vzduchu. Dnes se na tuto hodnotu maximální rychlosti díváme s despektem, ale čas, stále hustější provoz a hlavně stále šílenější ekologické restrikce nakonec tento údaj odsunou na pozadí zájmu a konstrukčních priorit.

Energii budou elektromotoru dodávat nový vysokonapěťový akumulátor Li-Ion s velkou kapacitou, životností a absencí nežádoucího paměťového efektu, který byl údajně jako vůbec první vytvořen přímo pro elektromobil. Tento akumulátor má kromě inteligentní řídicí jednotky také vlastní chladící okruh, což zaručuje jeho správnou funkci při všech (reálných) teplotách. Na jedno nabití ujede ActiveE přibližně 160 -170 km, přičemž nabíjení na plnou kapacitu nezabere nikdy víc než 4,5 hodiny. Pro městský a příměstský provoz naprosto ideální vůz...

Většinu brzdění vůz zvládne jen s pomocí známé rekuperace brzdné energie, během níž postupně obnoví až pětinu kapacity akumulátoru, ostřejší brzdění a kritické situace obecně pak pokryjí klasické provozní brzdy s ABS i stabilizační systém DSC. Odvrácenou stranou mince elektromobilů byla vždy vysoká provozní hmotnost a evidentně ani u BMW s ní příliš nezatočili, neboť elektrická „jednička“ má téměř stejnou hmotnost jako BMW M5 s desetiválcem o výkonu 507 koní: cca 1800 kg...

Rozložení hmotnosti na nápravy 50:50 však zůstalo zachováno, také díky rozložení největší části akumulátorů pod zadní sedadla a ve středovém tunelu, což mělo za následek i dále snížené těžiště v porovnáním s klasickým spalovacím motorem. Zavazadelník jedničkového kupé sice také trochu utrpěl (nyní 200 litrů objemu), ale je třeba vzít v úvahu, že tento druh karosérie obecně není pro praktický městský elektromobil výhodný. O maximální bezpečnost je také postaráno, v případě nouze se akumulátor dokáže sám vypnout nebo dokonce případně i vybít.

Reálná využitelnost vozu samozřejmě závisí na počtu dobíjecích stojanů v přilehlém okolí, ale i tato infrastruktura se postupně vytvoří, ostatně některá vyspělá města na západ od nás jsou toho už příkladem. Samozřejmě nebude chybět ani adaptér pro domácí nabíjení. Výkonný akumulátor umožňuje použít různé praktické a komfortní funkce, například dálkově ovládnou klimatizaci či topení (ovládat půjde i mobilním telefonem!) atd. Elektrifikace městských vozů je zkrátka na spadnutí. O tom svědčí nejen tento koncept od BMW, ale i vývojové aktivity všech významných automobilek resp. koncernů.

Nabídka vozidel na prodej

Zobrazit více vozidel

Fotogalerie

Marek Oborník, foto BMW

Mohlo by vás zajímat


Nejnovější články


Nejčtenější články měsíce

Top
Peugeot 3008 má české ceny. Hybrid koupíte za cenu základního Karoqu
Chcete novou Škodu Octavii s dobrou výbavou výhodně? Právě teď máte šanci Neplaťte za elektronickou dálniční známku víc, než musíte Test: MG5 Electric – kombi z Činy, které nahání hrůzu evropským automobilkám Test: Mazda 3 e-SKYACTIV X 186 - řidičsky zajímavý hatchback napěchovaný elektronikou

Tipy z autobazarů

Peugeot 508

Rok výroby 2022

729 000 Kč

Mercedes-Benz Třídy S

Rok výroby 2017

999 000 Kč

Citroën C3

Rok výroby 2016

145 000 Kč

Audi A4

Rok výroby 2011

199 777 Kč