Zimní pneumatiky: Jak se značí a jaké mají vlastnosti?

V České republice platí povinnost mít na svém voze zimní pneumatiky v období od 1. listopadu do 31. března, a to tehdy, když na vozovce leží sníh, led či námraza, případně se dá jejich vznik předpokládat. V praxi to znamená, že během října a dubna praskají pneuservisy ve švech a majitelé aut si nechávají své vozy přezouvat. Víte ale, v čem jsou zimní pneumatiky tak speciální, jaké jsou jejich vlastnosti a proč je používat jen v chladných měsících?

 


Jak poznat, které pneumatiky jsou ty pravé?

Názvy pneumatik v sobě obsahují řadu číslic a písmen - například zimní pneumatiky 195/65 R15 jsou široké 195 milimetrů, poměr výšky bočnice k její šířce je 65 % a vnitřní průměr je 15. Podle tohoto značení snadno zjistíte, které pneu je pro váš vůz vhodné a které nikoliv.

 

Vlastnosti zimních pneumatik

Zimní pneumatiky se od těch letních a celoročních liší ve složení, hloubce vzorku a tvrdosti. Poznávacím znakem zimních pneumatik je pružnost, skvělá přilnavost a fakt, že nejlepší vlastnosti mají tehdy, když teplota klesne pod sedm stupňů Celsia. Letní pneumatiky při nízkých teplotách rychle tvrdnou, mají mělčí vzorek a skvělou přilnavost k horké silnici.

Zimní pneu na motorky

Přestože většina motorkářů svou mašinu a výbavu na zimu schová do garáže, najdou se i odvážlivci, kteří si vyjedou na motorce i v chladných měsících. Pokud k tomu mají kvalitní moto oblečení, které je udrží v teple, a motorce nazují vhodné zimní pneu, může být i zimní projížďka příjemným zážitkem.

Nezapomínejte na pravidelné přezouvání letních a zimních pneumatik. Při jízdě na studené, namrzlé či zasněžené vozovce oceníte vlastnosti zimních pneumatik, zatímco na rozpáleném asfaltu oceníte mělčí vzorek a složení letních pneumatik. Jestliže patříte k milovníkům jízdy na motorce a zima vám ve vašem koníčku nezabrání, nezapomínejte na zimní obutí motorky i sebe samých.


Nabídka vozidel na prodej

Zobrazit více vozidel


Mohlo by vás zajímat


Nejnovější články


Nejčtenější články měsíce

Top
Test: Kia Niro EV - ideální automobil pro ženy
Škoda ukázala interiéry nových modelů Superb a Kodiaq. Je to revoluční změna k lepšímu. Toyota má auta bez čekání. Nákupem skladovky můžete ušetřit pořádný balík peněz Rodiny radujte se – Citroën Berlingo se spalovacím motorem se vrací na český trh Test: Volkswagen ID. Buzz překvapuje vzhledem, praktičností a také spotřebou

Tipy z autobazarů

Hyundai Tucson

Rok výroby 2018

509 900 Kč

Audi RS 3

Rok výroby 2016

769 990 Kč

Audi A6 Allroad

Rok výroby 2012

349 000 Kč

Volkswagen Arteon

Rok výroby 2017

659 000 Kč