Test: Suzuki Jimny 1.5 VVTi AT - nedostupné a skvělé baby G

vloženo

Tohle je bestseller, kterého vraždí emisní předpisy a tak trochu paradoxně i vysoká poptávka. Jimny už není jen off-roadem pro myslivce, lesníky a horaly. Je také módní ikonou, po které touží naprosto rozdílné skupiny lidí.

Test: Suzuki Jimny 1.5 VVTi AT - nedostupné a skvělé baby G Test: Suzuki Jimny 1.5 VVTi AT - nedostupné a skvělé baby G

Musíte-li zdolávat těžko přístupná místa a zároveň toužíte být středem pozornosti, nemáte v podstatě jinou možnost. Legendární Jimny přijde vhod nejen v rumunských horách, ale hravě obstojí i v Pařížské.


Čtvrtá generace japonského prcka se stala rychle legendou, na domácím trhu se o ní zájemci perou a Suzuki nestačí uspokojovat poptávku ani v konzervativní Evropě, kde se na něj aktuálně čeká klidně dva roky.

Jimny s délkou 3,5 metru je kratší než Škoda Citigo, což maximálně usnadňuje parkování nebo průjezd mezi stromy. A proč je vlastně Jimny tak krátký? Hlavním důvodem je fakt, že v Japonsku vozy s délkou do 3,5 metru spadají do kategorie mikroaut, což přináší daňové úlevy.

Po otevření tenkých dveří narazíte na členitou palubní desku z omyvatelných materiálů. Nechybí dotyková obrazovka multimediálního systému, kterou známe z ostatních modelů automobilky. Uvnitř je vše podřízeno účelnosti. Ovládací tlačítka můžete obsluhovat klidně v rukavicích. V přístrojové kapličce za volantem mají své místo skvěle čitelné kruhové ciferníky, mezi kterými je jednoduchý displej palubního počítače.

Téměř rovné boky a strmé čelní sklo interiér zvětšují, přesto se celkovou pocitovou úzkost kabiny nepodařilo úplně zamaskovat. A vůbec to nevadí. Dostatečný prostor konstruktéři vykouzlili pomocí hned několika unikátních řešení. Chybějící místo získali přesunutím ovladačů elektricky stahovaných oken na středový panel nebo použitím subtilních dveří bez zbytečných výplní.

Přední sedadla jsou ukotvená více vzadu, proto se za volant vejdou i vyšší řidiči. Zádní část sedadel v druhé řadě tvoří pevný kryt, který po sklopení vytvoří pevnou podlahu. Příplatkovou výbavu v ceníku nečekejte a raději se mrkněte do katalogu příslušenství. Hodit se mohou různé ochranné kryty, nosiče či praktické doplňky. 

Terén miluje ze všeho nejvíc

Na silnici to japonský vůz moc nebaví. Je o hodně lepší než dříve. Mlčky plní vaše požadavky, ale stále pošilhává po okolní přírodě, kde by se už rád viděl. Nejhorší je to na dálnici, kde narozdíl od předchůdce získal více jistoty, ale stále ho to tady nebaví. Za zlepšením jízdních vlastností stojí zvýšená torzní tuhost žebřinového rámu nebo použití tlumiče na tyči řízení. Za volantem se už nemusíte tolik bát.

Stále platí, že jakmile opustíte zpevněné povrchy, probudí se v malém Japonci neuvěřitelná touha poukazovat na nedostatek řidičovy odvahy. Jimny totiž vyjede/sjede a překoná jen těžko myslitelné překážky. Nedělá mu problém uhánět po rozmlácené polní cestě, brodit se bahnem, kličkovat mezi stromy v lese nebo zdolávat kamenitý povrch.

Tlačítka sloužící přepínání pohon všech kol zmizela. Místo nich se objevila druhá kratší páka. Ta promění zadokolku na čtyřkolku nebo ve šplhouna obecného. Přesunem páky do úplně zadní polohy přiřadíte do řetězce pohonného systému redukční převodovku. Uzávěrky diferenciálů tady nečekejte, Suzuki sází na elektronickou náhražku, která v případě potřeby zasahuje přibrzděním kol.

Za skvělými terénními schopnostmi vozu stojí miniaturní rozměry, nízká hmotnost, krátký rozvor (2,2 metru), pozoruhodné křížení náprav, výtečné nájezdové úhly (37° vpředu a 49° vzadu), přejezdový úhel (28°) a schopnost otočit se na pětníku (poloměr otáčení činí pouhých 4,9 m). Nechybí aktivní asistent rozjezdu do kopce a rovněž přínosný asistent sjíždění svahů aktivovaný tlačítkem (systém normálně udržuje rychlost sjíždění do 10 km/h, se zařazenou redukcí je rychlost poloviční).

Srdce jako zvon

Benzínová čtyřválcová patnáctistovka se obešla jak bez přímého vstřikování paliva, tak bez přeplňování a překombinovaných mazacích a chladících okruhů a bez dalších moderních vychytávek typu systému stop-start. Jediným moderním řešením je variabilní časování ventilů. Japonská pohonná jednotka připomíná staré dobré agregáty z devadesátek. Čtyřválec nemá nic, co by se mohlo pokazit. Zcela nový motor má o dvě deci větší zdvihový objem a produkuje o 12 kW více výkonu a přidává 20 Nm.

Rozhodovat se můžete mezi pětirychlostní manuální převodovkou a čtyřstupňovým automatem, na který musíte přihodit necelých třicet tisíc korun. Možná se teď ušklíbáte nad pouhými čtyřmi stupni, v praxi to ovšem vůbec nevadí. Špatné to není ani se spotřebou paliva, když si čtyřválec řiká o sedm litrů na 100 km. Čtyřstupňový automat s delším zpřevodováním zbytečně nepodtáčí motor, při klidných rozjezdech nevytáčí motor přes 4 000 otáček a při konstantní jízdě na padesátce netočí více než 3 000 otáček za minutu. Převodovka bohužel není bezchybná, protože ačkoli s nízkou zátěží řadí vcelku hladce, ve vyšších otáčkách cuká při řazení nahoru i dolů. Typickou vlastností Jimny při jízdě je mechanický hluk pohonu, jehož hlasitost se zvyšuje s rostoucí rychlostí jízdy. V rychlostech nad 70 kilometrů v hodině se přidává i aerodynamický hluk. Lehoučký offroad je citlivý na boční vítr.

Klidně si na něj počkejte, stojí za to

Jen těžko najdete v současné produkci dostupnější ikonické auto, které se nebojí terénu ani městských bulvárů. Nikde si s ním neuříznete ostudu.

 


redakce

Vyhledat vozidla v inzerci: Suzuki

Fotografie k článku

Fotografie k článku Test: Suzuki Jimny 1.5 VVTi AT - nedostupné a skvělé baby G Fotografie k článku Test: Suzuki Jimny 1.5 VVTi AT - nedostupné a skvělé baby G Fotografie k článku Test: Suzuki Jimny 1.5 VVTi AT - nedostupné a skvělé baby G Fotografie k článku Test: Suzuki Jimny 1.5 VVTi AT - nedostupné a skvělé baby G Fotografie k článku Test: Suzuki Jimny 1.5 VVTi AT - nedostupné a skvělé baby G Fotografie k článku Test: Suzuki Jimny 1.5 VVTi AT - nedostupné a skvělé baby G Fotografie k článku Test: Suzuki Jimny 1.5 VVTi AT - nedostupné a skvělé baby G Fotografie k článku Test: Suzuki Jimny 1.5 VVTi AT - nedostupné a skvělé baby G Fotografie k článku Test: Suzuki Jimny 1.5 VVTi AT - nedostupné a skvělé baby G Fotografie k článku Test: Suzuki Jimny 1.5 VVTi AT - nedostupné a skvělé baby G Fotografie k článku Test: Suzuki Jimny 1.5 VVTi AT - nedostupné a skvělé baby G Fotografie k článku Test: Suzuki Jimny 1.5 VVTi AT - nedostupné a skvělé baby G Fotografie k článku Test: Suzuki Jimny 1.5 VVTi AT - nedostupné a skvělé baby G Fotografie k článku Test: Suzuki Jimny 1.5 VVTi AT - nedostupné a skvělé baby G Fotografie k článku Test: Suzuki Jimny 1.5 VVTi AT - nedostupné a skvělé baby G Fotografie k článku Test: Suzuki Jimny 1.5 VVTi AT - nedostupné a skvělé baby G Fotografie k článku Test: Suzuki Jimny 1.5 VVTi AT - nedostupné a skvělé baby G Fotografie k článku Test: Suzuki Jimny 1.5 VVTi AT - nedostupné a skvělé baby G Fotografie k článku Test: Suzuki Jimny 1.5 VVTi AT - nedostupné a skvělé baby G Fotografie k článku Test: Suzuki Jimny 1.5 VVTi AT - nedostupné a skvělé baby G Fotografie k článku Test: Suzuki Jimny 1.5 VVTi AT - nedostupné a skvělé baby G

Líbí se Vám článek? Nenechte si ujít další. Sledujte nás na Facebooku.

Sdílet článek

Komentáře k článku:


SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY


Všechny články o značce / modelu
NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Peugeot 408 uveden na český trh s cenou od 830.000 Kč

Peugeot 408 uveden na český trh s cenou od 830.000 Kč

Na diesel v případě nového fastbacku 408 od francouzské automobilky musíte zapomenout. Peugeot 408 sází pouze na benzínový tříválec Puretech a plug-in hybridní verzi kombinující čtyřválcovou šestnáctistovku s..

Honda Civic rozdrtila v anketě Auto roku 2023 v ČR ostatní modely

Honda Civic rozdrtila v anketě Auto roku 2023 v ČR ostatní modely

Civic e:HEV, se dnes stal absolutním vítězem v anketě Auto Roku 2023. Odborná dvacetičlenná novinářská porota vybírala..

Subaru BRZ 2023 se dostane do Evropy i Česka, ale jen pár kusů

Subaru BRZ 2023 se dostane do Evropy i Česka, ale jen pár kusů

Nevypadalo to, ale nakonec se model BRZ modelového roku 2023 bude prodávat v České republice v konfiguraci 2.4l s..

Nissan Qashqai můžete mít v limitované edici Powerline za 774.990 Kč

Nissan Qashqai můžete mít v limitované edici Powerline za 774.990 Kč

Nissan představuje limitovanou edici Nissan Qashqai POWERLINE s bohatou výbavou pro zákazníky hledající SUV. Mezi..

Budou elektromobily vozidly budoucnosti? Zelená stopa a dostupnost dobíjejících stanic mluví v jejích prospěch

Budou elektromobily vozidly budoucnosti? Zelená stopa a dostupnost dobíjejících stanic mluví v jejích prospěch

Milujete zvuk spalovacího motoru nebo se vám naopak líbí zcela tichý chod elektromobilů? Právě tyto tiché vozy jsou..