Test: Citroën Spacetourer 2.0 BlueHDi - nic lepšího pro rodinu neseženete

vloženo

Nemusíte jet zrovna na dovolenou, ale stačí prodloužený aktivní víkend v přírodě a už musíte u kombi či SUV přemýšlet, jaké věci necháte doma. Naštěstí existují osobní dodávky, které problémy s prostorem vyřeší. Nejznámější Multivan ovšem nestojí málo. Naštěstí na trhu nalezneme konkurenční čtyřku, která je dostupnější.

Test: Citroën Spacetourer 2.0 BlueHDi - nic lepšího pro rodinu neseženete Test: Citroën Spacetourer 2.0 BlueHDi - nic lepšího pro rodinu neseženete

Traveller, Spacetourer, Proace a Zafira Tourer – to jsou sesterské modely vzešlé z francouzsko-japonsko-německé spolupráce automobilek Peugeot, Citroën, Opel a Toyoty.


My sáhli po Citroënu, který jsme si do testu přáli v nejdelším provedení XL. To nevyšlo a v daný termín na nás zbylo jen nejkratší verze značená písmeny XS, která není o moc delší než běžné SUV a nepřináší starosti s parkování či otáčením. A  po pravdě řečeno to vůbec nevadilo.

Potěšili nás boční elektrické posuvné dveře s otevíracími okénky, které lze ovládat z místa řidiče pomocí tlačítek, což se během týdne a převozu dětí ukázalo jako maximálně praktické řešení. Druhá řada sedadel pojme s velkou rezervou tři dětské autosedačky. Testovaná verze XS je nejenom nejkratší z nabízených variant, ale nadto má ještě zkrácený rozvor 2925 mm. Dobře se s ní manipuluje i v prostorech, kde byste s podobně velkou karoserií mohli mít problém. Z vozu je skvělý výhled a přijdete si jako když řídíte autobus.

Do zkoušeného modelu se naskládá pět pasažérů, ale třetí řadu sedaček není problém dokoupit. Navíc si můžete sedadla v kabině poskládat dle libosti. Jejich podélný posun zajišťují kolejnice v podlaze. Přestože páté extrémně rozměrné dveře vyžadují slušnou dávku síly (lehkou ženu jsou dveře schopné vytáhnout do vzduchu), naštěstí se naskýtá možnost otevírat pouze zadní sklo.

Pod kapotou nám tepal vznětový dvoulitr BlueHDi s výkonem 150 koní disponující dostatečnou pružností a příjemným zvukem. Čtyřválec dokáže s vozem statečně hýbat a na dálnici udrží bez problému stabilních 150 km/h (kopec-nekopec). Manuální šestirychlostní převodovka není úplně k  nejlepší, ale po týdnu si zvyknete. Jednička je velmi krátká a dávkování plynu není proto úplně jednoznačné. My bychom raději volili osmistupňový Aisin, který zvyšuje celkový komfort. Pokud patříte mezi náročnější řidiče, můžete sáhnout po silnějším dieselu s výkonem 180 koní, který poskytuje například při předjíždění ještě větší výkonnostní rezervu.

Špatné to není ani se spotřebou paliva. Jezdit můžete klidně po 6 litrů nafty na sto kilometrů, to když pojedete na pohodu a nebudete pospíchat. My jezdili dlouhodobě za 7,3 l/100 km, což nepovažujeme vzhledem k vysoké stavbě karoserie za špatný výsledek.

Řízení je klasicky pomalé a podvozek plavný. Se SpaceTourerem nemá proto smysl jezdit extra rychle. Nejvíce mu vyhovuje plynulá plavba, kdy se snaží poskytnout posádce dostatečný cestovní komfort při polykání dlouhých vzdáleností. Krátká karoserie pak umožňuje parkovat ve městě a proplétat se místy, kde by delší provedení měla problém.

Pokud patříte mezi aktivně žijící jedince, máte početnější rodinu nebo potřebujete stále něco převážet, je pro Vás tento SpaceTourer tím pravým ořechovým. Nejezdí hůře než Multivan a je cenově dostupnější.

Plusy

řídí se snadno
pohodlný podvozek
bohatá příplatková výbava
výtečné odhlučnění
prostornost
slušná spotřeba paliva
výhled z vozu a velká zpětná zrcátka
otevírací boční okénka v posuvných dveřích

Mínusy

kvalita zpracování loketních opěrek
méně snadná manipulace s dvojsedákem v druhé řadě (při vyjmutí)
páté dveře vyžadují více síly

Typ vozu: Citroën Spacetouter XS
Motor: řadový přeplňovaný vznětový čtyřválec, 1997 ccm
Pohon: předních kol
Výkon: 110 kW/150 koní při 4000 ot./min
Točivý moment: 370 Nm při 2000 ot./min
Zrychlení 0-100 km/h: 11 s
Maximální rychlost: 170 km/h
Převodovka: šestistupňová manuální
Spotřeba paliva: 5.9/4.9/5.3 l/100 km
Objem nádrže: 69 litrů
Délka: 4 606 mm
Šířka: 2 204 mm
Výška: 1 905 mm
Rozvor: 2 925 mm
Pohotovostní hmotnost: 1869 kg
Objem zavazadlového prostoru: 224/3397 litrů

redakce

Vyhledat vozidla v inzerci: Citroen

Fotografie k článku

Fotografie k článku Test: Citroën Spacetourer 2.0 BlueHDi - nic lepšího pro rodinu neseženete Fotografie k článku Test: Citroën Spacetourer 2.0 BlueHDi - nic lepšího pro rodinu neseženete Fotografie k článku Test: Citroën Spacetourer 2.0 BlueHDi - nic lepšího pro rodinu neseženete Fotografie k článku Test: Citroën Spacetourer 2.0 BlueHDi - nic lepšího pro rodinu neseženete Fotografie k článku Test: Citroën Spacetourer 2.0 BlueHDi - nic lepšího pro rodinu neseženete Fotografie k článku Test: Citroën Spacetourer 2.0 BlueHDi - nic lepšího pro rodinu neseženete Fotografie k článku Test: Citroën Spacetourer 2.0 BlueHDi - nic lepšího pro rodinu neseženete Fotografie k článku Test: Citroën Spacetourer 2.0 BlueHDi - nic lepšího pro rodinu neseženete Fotografie k článku Test: Citroën Spacetourer 2.0 BlueHDi - nic lepšího pro rodinu neseženete Fotografie k článku Test: Citroën Spacetourer 2.0 BlueHDi - nic lepšího pro rodinu neseženete Fotografie k článku Test: Citroën Spacetourer 2.0 BlueHDi - nic lepšího pro rodinu neseženete Fotografie k článku Test: Citroën Spacetourer 2.0 BlueHDi - nic lepšího pro rodinu neseženete Fotografie k článku Test: Citroën Spacetourer 2.0 BlueHDi - nic lepšího pro rodinu neseženete Fotografie k článku Test: Citroën Spacetourer 2.0 BlueHDi - nic lepšího pro rodinu neseženete Fotografie k článku Test: Citroën Spacetourer 2.0 BlueHDi - nic lepšího pro rodinu neseženete Fotografie k článku Test: Citroën Spacetourer 2.0 BlueHDi - nic lepšího pro rodinu neseženete Fotografie k článku Test: Citroën Spacetourer 2.0 BlueHDi - nic lepšího pro rodinu neseženete Fotografie k článku Test: Citroën Spacetourer 2.0 BlueHDi - nic lepšího pro rodinu neseženete Fotografie k článku Test: Citroën Spacetourer 2.0 BlueHDi - nic lepšího pro rodinu neseženete Fotografie k článku Test: Citroën Spacetourer 2.0 BlueHDi - nic lepšího pro rodinu neseženete Fotografie k článku Test: Citroën Spacetourer 2.0 BlueHDi - nic lepšího pro rodinu neseženete Fotografie k článku Test: Citroën Spacetourer 2.0 BlueHDi - nic lepšího pro rodinu neseženete Fotografie k článku Test: Citroën Spacetourer 2.0 BlueHDi - nic lepšího pro rodinu neseženete Fotografie k článku Test: Citroën Spacetourer 2.0 BlueHDi - nic lepšího pro rodinu neseženete Fotografie k článku Test: Citroën Spacetourer 2.0 BlueHDi - nic lepšího pro rodinu neseženete Fotografie k článku Test: Citroën Spacetourer 2.0 BlueHDi - nic lepšího pro rodinu neseženete Fotografie k článku Test: Citroën Spacetourer 2.0 BlueHDi - nic lepšího pro rodinu neseženete

Líbí se Vám článek? Nenechte si ujít další. Sledujte nás na Facebooku.

Sdílet článek

Komentáře k článku:


SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY


Všechny články o značce / modelu
NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Test: MG ZS 1.0 TGI - předsudky stranou

Test: MG ZS 1.0 TGI - předsudky stranou

Sehnat SUV pod půl milionu s bohatou výbavou je téměř nemožné. Nová automobilka na českém trhu MG nabízí ovšem dobře vybavený model ZS za cenu 424.900 Kč. A nás zajímalo, jak se žije s SUV vyráběném v Číně a jak se s..

Osmiletá záruka? U Citroënu C3 je to možné zdarma

Osmiletá záruka? U Citroënu C3 je to možné zdarma

Citroën C3 a SUV C3 Aircross je nyní možné zakoupit s prodlouženou až osmiletou zárukou. Tato flexibilní značková..

Crossover za méně než půl milionu korun, to je nová Kia XCeed

Crossover za méně než půl milionu korun, to je nová Kia XCeed

Kia představila novou verzi crossoveru XCeed, která vedle nového vzhledu nabízí i řadu technologických inovací. Nový..

Každé vyrobené patnácté auto je v Česku bateriové elektrické

Každé vyrobené patnácté auto je v Česku bateriové elektrické

V období leden–červen 2022 bylo v České republice vyrobeno 41 144 osobních BEV (26 326 ŠKODA,..

20 let, čtyři generace – Audi RS 6: vlk v rouše beránčím

20 let, čtyři generace – Audi RS 6: vlk v rouše beránčím

Audi RS 6 je vozem, který již 20 let vyvolává nadšení v globální komunitě fanoušků supersportovních automobilů..