Nový Golf R umí driftovat i chovat se neutrálně

vloženo

Nový Golf R, prodávaný od začátku letošního roku, překonává nejvyšším výkonem 235 kW/320 k a maximálním točivým momentem 420 N.m výkonové parametry všech dosavadních modelů Golf R. Inženýři značky Volkswagen vyvinuli nový systém pohonu všech kol 4MOTION s individuálním rozdělováním točivého momentu mezi zadní kola (Torque Vectoring), aby byl zajištěn optimální přenos hnací síly na vozovku. Tento systém zásadním způsobem přispívá k vylepšeným jízdním vlastnostem modelu Golf R, který tak stanovuje nová měřítka ve své třídě.

Nový Golf R umí driftovat i chovat se neutrálně Nový Golf R umí driftovat i chovat se neutrálně

Golf R je tradičně nejvýkonnější verzí bestselleru. Má pohon všech kol, nabízí vysokou úroveň dynamiky, mimořádně exkluzivní design a výbavu a ve své třídě – ve třídě Golfu – představuje technický etalon. Tak je tomu i u současné generace. Golf R přijíždí na start jako první Volkswagen s novým pohonem všech kol „4MOTION včetně funkce R-Performance Torque Vectoring“. Systém, který je inteligentně síťově propojený se systémem řízení jízdní dynamiky, zpřístupňuje novou dimenzi sportovní jízdy.


„U modelu Golf R bylo naším cílem dosáhnout pokud možno neutrálních jízdních vlastností. To znamená, že vůz nemá sklon ani k nedotáčivosti, ani k přetáčivosti, a za všech okolností je maximálně ovladatelný,“ vysvětluje Jonas Thielebein, inženýr zodpovědný za Golf R. Vývojář společnosti Volkswagen R je mimořádně hrdý na systém individuálního rozdělování točivého momentu. Hnací síla je přitom variabilně rozdělována nejen mezi přední a zadní nápravu (mezinápravovou spojkou ve skříni zadní rozvodovky), ale také mezi obě zadní kola. Agilitu modelu Golf R se tím podařilo významně zvýšit především v zatáčkách. „Systém variabilního rozdělování točivého momentu posouvá fyzikální limity do nových dimenzí. Maximálně neutrální chování vozu je zaručeno i ve vysokých rychlostech,“ dodává Thielebein.

Paket R-Performance
Na přání mohou zákazníci objednávat Golf R s „paketem R-Performance“. V tomto případě je nejvyšší rychlost zvýšena na 270 km/h. Paket R-Performance zahrnuje navíc markantní zadní spoiler větších rozměrů zvyšující přítlak na zadní nápravě, 19“ kola v designu „Estoril“ a dva dodatečné jízdní módy „Special“ (režim Nürburgring) a „Drift“. Při využití funkce rychlého přístupu otevře řidič nabídku jízdních režimů mírným stisknutím tlačítka R na volantu.

Dva jízdní módy pro maximální výkony
Režim „Drift“ poskytuje při jízdě mimo veřejně přístupné pozemní komunikace novou úroveň jízdní dynamiky a ještě lépe využívá potenciál individuálního rozdělování hnací síly mezi zadní kola. Na rozdíl od základního nastavení však místo neutrálního chování vozu vyvolává přetáčivost tím, že při průjezdu zatáčkou přenáší maximální možný točivý moment na vnější kolo. V režimu „Drift“ se ESC standardně přepíná do provozního nastavení „Sport“. Regulační elektronika modelu Golf R pak zasahuje velmi pozdě. Možné je však i opravdové driftování. Za tím účelem je nutné nastavit ESC do režimu „OFF“.

Lepší kontrola pro řidiče
V obou módech paketu R-Performance byla navíc citlivě nastavena charakteristika pedálu plynu pro nefiltrované spojení s vozem při sportovní jízdě. Maximální kontrola nad vozem je výhodou pro dokonalou jízdu smykem nejen na sněhu a ledu, ale i na asfaltu. Jak v režimu „Special“, tak i v módu „Drift“ byla u pohonu, poskytujícího maximální točivý moment 420 N.m, optimalizována charakteristika řazení tak, aby byl motor trvale udržován ve vysokých otáčkách. Dvouspojková převodovka DSG řadí v automatickém režimu s ohledem na maximální využívání výkonového potenciálu, tedy co nejpozději vyšší převodové stupně a co nejdříve nižší převodové stupně.

Poprvé od svého uvedení na trh zůstává převodovka DSG v obou režimech v manuálním módu, pokud jej řidič aktivoval. Nevyžádaný návrat k automatickému řazení je tedy minulostí. Volkswagen tak splnil přání profesionálních jezdců, jakým je například Benjamin Leuchter, který měl jako ambasador značky Volkswagen a současně i její testovací a vývojový jezdec zásadní podíl na vývoji a nastavení nového modelu Golf R. „Můj závěr je jednoznačný: nový Golf R je vrcholnou verzí celé modelové řady! Nový pohon všech kol, který dokonale rozděluje hnací sílu mezi jednotlivá kola, a oba nové jízdní módy přinášejí enormní potěšení z jízdy,“ říká Leuchter.

Série fotografií a videí na portálu Volkswagen Newsroom
Volkswagen Newsroom nabízí ke stažení velký výběr fotografií s motivem driftujícího vozu na sněhu a ledu. Kanály značek Volkswagen a Volkswagen R na sociálních sítích navíc zveřejnily jedinečnou sérii videí s označením „Golf R Winter Challenge“, v níž poměřují své síly za volantem vozů Golf R Benjamin Leuchter a švýcarská jezdkyně Jasmin Preisigová.


redakce

Vyhledat vozidla v inzerci: Volkswagen

Fotografie k článku

Fotografie k článku Nový Golf R umí driftovat i chovat se neutrálně Fotografie k článku Nový Golf R umí driftovat i chovat se neutrálně Fotografie k článku Nový Golf R umí driftovat i chovat se neutrálně Fotografie k článku Nový Golf R umí driftovat i chovat se neutrálně

Líbí se Vám článek? Nenechte si ujít další. Sledujte nás na Facebooku.

Sdílet článek

Komentáře k článku:


SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY


Všechny články o značce / modelu
NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Suzuki prodlužuje záruku u svých modelů na 5 roků

Suzuki prodlužuje záruku u svých modelů na 5 roků

Vysokou kvalitu a vyhlášenou spolehlivost osobních vozů Suzuki nově podtrhuje prodloužená záruka Suzuki Premium, která pokrývá záruční případy nad rámec tovární záruky až do nájezdu 150 000 km nebo 5 let stáří vozidla...

Kia Stinger GT v Česku končí, její místo přebírá model EV6 GT, který umí stovku za 3,5 sekundy

Kia Stinger GT v Česku končí, její místo přebírá model EV6 GT, který umí stovku za 3,5 sekundy

Kia Czech plánuje uzavřít zákaznické objednávky na model Stinger GT ke konci roku 2022. Sportovní sedan, jenž vydláždil..

České ceny Hondy Civic Type R začínají na 1 299 900 Kč

České ceny Hondy Civic Type R začínají na 1 299 900 Kč

Objednat zcela nový model Honda Civic Type R lze od 1.12.2022 přičemž první dodávky v Evropě se očekávají v průběhu..

Ford Ranger přijíždí s šestiválcem v nové luxusní variantě Platinum

Ford Ranger přijíždí s šestiválcem v nové luxusní variantě Platinum

Luxusní Ranger Platinum pohání šestiválcový třílitrový diesel o výkonu 240 koní a točivém momentu 6600 Nm. Šestiválec..

Novou DS 7 můžete mít za milion, ale také za dvojnásobek

Novou DS 7 můžete mít za milion, ale také za dvojnásobek

Včera automobilka DS předtavila v pražském paláci Lucerna model DS 7, který má zároveň české cenovky. S dieselem jej..