Jaký automobil si pořídit?


Výběr vhodného automobilu s ohledem na vlastní potřeby a finance (možnosti financování) je jedním z nejdůležitějších bodů v celém procesu pořizování nového automobilu. 

Koupi automobilu nikdy neuspěchávejte. Chce to čas. Jedině dobrou rozvahou a zvážením svých potřeb a pečlivým výběrem se vyhnete případným problémům či zklamání. Prvním krokem by proto mělo být zamyšlení, k čemu vůz budu používat a jaké mám finanční možnosti.


Nejprve je dobré si ujasnit, k čemu budu automobil vůbec používat. Obchodní zástupce jezdící napříč republikou bude potřebovat pohodlný vůz, který dokáže komfortně zdolat dlouhé štreky, kdežto jeho ženě jezdící do zaměstnání pár kilometrů postačí malý automobil s benzínovým motorem. Stejně tak vášnivý chalupář jen těžko sáhne po vozu bez velkého kufru. Rodina čítající tři potomky jen těžko bude uvažovat o vozu, do kterého se nevlezou tři dětské sedačky a spousta věcí. Toto jsou faktory, které by měly ovlivnit a zúžit výběr. 

Je důležité si říci, zda mi stačí prcek nebo potřebuji velké MPV či SUV s pohonem všech kol, které bez větších problémů zvládne zasněženou polňačku k chalupě. Od toho se také odvíjí výběr vhodné motorizace. Ne každému se totiž vyplatí pořízení dieselu. Kdo nenajezdí desítky tisíc kilometrů ročně, jen těžko si bude připlácet desetitisíce korun za vznětový motor, který má většinou vyšší servisní nároky. 

Dalším kritériem by měla být spolehlivost samotného motoru. Ne vždy se vše povede.

Před koupí si ujasněte níže uvedené věci:
1. Nový či ojetý vůz (finance).
2. Výběr vhodné karoserie.
3. Benzín nebo diesel (roční kilometrový nájezd).
4. Spolehlivost vozu, servisní náklady, ceny náhradních dílů, pojištění.


Kde koupit ojetý automobil?