Co by mělo následovat po koupi ojetého vozu


Po koupi ojetého vozu je nezbytné pro vaši bezpečnost provést první kontrolu v autoservisu a případné opravy opotřebených částí. Většina majitelů vozidel před prodejem již neinvestuje do vozu, který prodává. Pokud předchozího majitele neznáte a nevíte, jak se o vozidlo staral, prohlídkou v autoservisu předejdete nadměrnému opotřebovávání částí, které se může projevit později závažnými závadami.

Ještě před nákupem ojetého automobilu je třeba myslet na další investici spojenou s první návštěvou autoservisu. U starších vozidel může jít o částku 10-20 tisíc, u novějších a luxusnějších značek o částku ještě vyšší. Proto je nutné počítat s rezervou a neutratit všechny naspořené peníze za vozidlo. V opačném případě by se vám to taky nemuselo vyplatit. 

I když jste pořídili automobil z autobazaru v dobrém technickém stavu, je třeba přinejmenším vyměnit olej a olejový filtr. Pamatujte na to, že i když nedochází k viditelnému poškozování vozu, problém se může projevit později, což má samozřejmě vliv také na životnost automobilu a ztrátu jeho hodnoty.  

Rozumným řešením kontroly vozidel je provedení diagnostiky. Tato kontrola může odhalit závadu, která není na první pohled zřejmá. Diagnostiku nabízí i některé menší servisy, ale je lepší raději navštívit autorizovaný servis, který se specializuje na danou znaCo by mělo následovat po koupi ojetého vozučku.

V souvislosti s neznalostí skutečného stavu počtu najetých kilometrů je důležité provést kontrolu rozvodů. U některých vozidel není cena za výměnu rozvodů vysoká, jak si můžou někteří motoristé myslet. Prasklý rozvodový řemen může způsobit závažnou poruchu motoru. Oprava takové závady může vyjít na desetitisíce.

Rovněž je třeba důkladně zkontrolovat brzdové kotouče a brzdové destičky včetně hadiček, které můžou být popraskané.

V autoservisu vám zkontrolují i další důležité části vozu jako jsou řízení, spojka, převodovka, klimatizace, výfuková soustava a další.

Jaký automobil si pořídit?