Menu

Zásady férového prodeje

Vybraní prodejci dodržují tyto zásady férového prodeje ojetých vozidel:

 1. Sdělují VIN vozidel a provádí jejich kontrolu - kontrolují, zda nebylo u vozidel pozměněno VIN a zda jsou původní i ostatní identifikátory. Garantují originalitu všech identifikátorů a shodu s dokumenty (VTP, TP). Prodejci uvádí VIN vozidla v inzerátu, případně jej sdělují na vyžádání.
 2. Deklarují pouze úplnou servisní knihu - uvádí u vozidel servisní knihu jen v případě, že ji skutečně mají k dispozici. Servisní kniha má vypovídací hodnotu, je pravidelně vedená a lze z ní zjistit úplnou servisní historii.
 3. Nehavarované uvádí u vozidel jen v případě, že nebyla havarovaná - zjišťují, zda vozidla nebyla havarovaná. Na základě kontroly a zjištění, zda vozidlo bylo nebo nebylo havarované, uvádí pravdivé informace.
 4. Uvádí skutečný rok výroby - ověřují u vozidel skutečný rok výroby a datum první registrace. Sdělují pravdivě zjištěné údaje a garantují, že vozidla nebyla omlazena.
 5. Uvádí zemi původu vozidel - prodejci uvádí v inzerátu, ze které země vozidlo skutečně pochází.
 6. Prověřují stav najetých kilometrů - stav najetých kilometrů prověřují fyzickou kontrolou, kontrolou servisní knihy nebo pomocí dostupných databází (Autotracer, servisní záznamy automobilek a jiné). Garantují stav najetých kilometrů ve smlouvě, pokud lze stav prokazatelně zjistit. Informují o nesouladu u stavu najetých kilometrů, pokud předpokládají manipulaci s tachometrem nebo v případě zjištění upraveného stavu najetých kilometrů.
 7. Poskytují záruku na původ vozidel ve smlouvě - na základě prováděných kontrol garantují, že vozidla nejsou evidována jako odcizená, nejsou předmětem úvěru, leasingu nebo exekuce na předchozího majitele, neváznou na nich žádná zástavní práva nebo nezaplacené DPH a vozidla z dovozu byla řádně odhlášena z registru v dané zemi.
 8. Informují o skutečném technickém stavu vozidel - na základě provedené kontroly informují o skutečném technickém stavu vozidel a platnosti STK. Ke smlouvě dokládají pravdivý zápis o technickém stavu, kde je popsán skutečný stav jednotlivých částí vozu.
 1. Umožňují podrobnou prohlídku vozidel a dostatečně dlouhou zkušební jízdu - prodejci umožňují zájemci o vozidlo nebo jeho mechanikovi podrobnou prohlídku vozidla (zvedák, diagnostika) nebo prohlídku v servisu. Poskytují dostatečně dlouhou zkušební jízdu (minimálně 15 min.).
 2. Sdělují pravdivé údaje - uvádí u vozidel pravdivé údaje (VIN, rok výroby, servisní kniha, nehavarované a jiné). Nenabízí neexistující vozidla, prodaná vozidla nebo taková, která z jiných důvodů nemají skladem. Prodejci jednají se zájemci o koupi vozidel seriózně a na rovinu. Nezatajují skutečnosti o stavu vozidel. Nenavyšují cenu vozidel o různé poplatky (za uzavření smlouvy, za poskytnutí úvěru, za povinnou výbavu, za prověření vozidla, apod.).
 3. Poskytují prodlouženou záruku - u vybraných vozidel poskytují prostřednictvím pojišťovací společnosti záruku nebo pojištění na nepředvídatelné mechanické nebo elektrické závady v ceně vozidla nebo za poplatek. Informují zájemce o vozidlo o podmínkách takové záruky nebo pojištění.
 4. Nabízí výhodné financování a pojištění - prodejci zprostředkují zájemci o koupi vozidla výhodné financování (v rámci možností a bonity zájemce) bez neúměrného navýšení o vlastní provizi. Nenavyšují úvěr nebo leasing o poskytnutou slevu z ceny vozidla. Prodejci zprostředkují zájemci o koupi vozidla také výhodné povinné ručení nebo havarijní pojištění.
 5. Disponují odborným personálem - odborně vyškolený personál se vyzná v automobilech a dokáže odborně poradit. Reagují v co nejkratší době na poptávky a dotazy zájemců o vozidla (e-mail, telefon).
 6. Nabízí výkup vozidel na protiúčet - prodejci nabídnou zákazníkovi výkup vozidla jako protihodnotu na nově vybraný vůz nebo k použití splátky na úvěr.
 7. Předkládají jasnou, úplnou a srozumitelnou smlouvu - prodejci předkládají zákazníkovi jasnou smlouvu bez právních kliček, srozumitelnou, která obsahuje všechny důležité náležitosti kupní smlouvy. Nedílnou součástí kupní smlouvy je zápis o skutečném technickém stavu vozidla. Prodejci řeší bezodkladně reklamaci případné skryté vady na vozidle.

Pečeť GARANCE KVALITY získá prodejce na základě ověření dodržování zásad férového prodeje ojetých vozidel v praxi.