Test: Škoda Octavia 1.0 TSI – lepší, než myslíte (+video)

vloženo

Na test modelu Octavia se čtyřmi světly budeme muset ještě nějaký ten pátek počkat. Prozatím ale do naší redakce dorazila zářivě červená fešanda s mnohými odsuzovaným motorem 1.0 TSI. Šlo ale vážně o zklamání?

Test: Škoda Octavia 1.0 TSI – lepší, než myslíte (+video) Test: Škoda Octavia 1.0 TSI – lepší, než myslíte (+video)

Octavia 3. generace není na českém trhu žádným nováčkem. Nebudu proto chodit kolem horké kaše a rovnou zamířím k motoru, který nově tvoří základ nabídky.


Se silnějším z obou tříválců (má výkon 85 kW) zrychlí mladoboleslavská kráska na 100 km/h již za 9,9 vteřiny a rozjede se až na maximálních 202 km/h. To jistě nejsou špatné hodnoty, stále však mají jedno zásadní „ale“, které musíme prověřit. Jsou na papíře a s realitou mohou mít jen pramálo společného. Je taková Octavia i v praxi?

Hned na úvod bych se chtěl omluvit většině skeptiků, kteří si myslí, že je tento motor pro Octavii poněkud nedůstojný. Octavia 1.0 TSI zkrátka není špatná. Jezdí tiše, klidně a díky vyvažovacím hřídelům i poměrně vyrovnaně. Jinými slovy - na tříválcové vibrace rovnou zapomeňte, a přestože malé TSI nepředstavuje mezi litrovými tříválci absolutní vrchol, můžeme jej s těmi nejlepšími směle poměřovat. Osobně bych jej viděl hned na 3. místě (za litrovým EcoBoostem od fordu a motorem 1.0 SIDI Turbo od opelu).

Jak vyrovnaně a hladce Octavia jede, můžete ostatně vidět také na přiloženém videu, ve kterém nechybí dynamická zkouška na uzavřeném úseku a také ukázka pružného zrychlení. Litrový motor se totiž neztratí ani na dálnici.

Do redakčního testu k nám zavítal vůz se 7 stupňovou převodovkou DSG, a jak už bývá zvykem, řadil rychle a bez sebemenších prodlev. Původní obavy ze spojení malého motoru s poměrně složitou převodovkou tak nebyly na místě. Převodovka je novému motoru doslova ušitá na míru a příplatek 47 000 Kč je proto adekvátní.Sice se nedá říci, že by si motor s vozem jen lehce pohrával, ale rozhodně se netrápí. Poněkud jiná situace ale nastane za předpokladu, že vůz plně obsadíte posádkou, nebo zaplníte jeho obrovský zavazadelník těžšími věcmi. Dosavadní elán najednou zmizí, a jestliže do této chvíle Octavia nepředstavovala pomalý vůz, jste nyní odsouzení splynout s okolním provozem.

Pokud se ale na testované provedení zadíváte jako na vůz se základním motorem, tato skutečnost vám vadit nebude. Realita je totiž stále mnohokrát lepší, než jaká byla původní očekávání.

A chování v interiéru? Při klidné jízdě nemáte šanci poznat, že jde o tak prťavý motor. Ryk o válec menšího motoru se projeví až v pásmu mezi 3 500 a zhruba 5 000 otáčkami, kde se motor kvůli průběhu výkonových křivek musí výrazněji snažit, aby zachoval potřebnou dynamiku (maxima točivého momentu již motor dosáhl dříve a nejvyšší výkon se dostaví právě až za hranicí 5 000 otáček). Zmiňovaný projev je však stále velmi decentní. Jediné negativum tak lze spatřit ve spotřebě. Ta při dynamické jízdě totiž bez obtíží přesáhne 10 litrovou hranici.

Náš týdenní test ale nakonec vyřkl průměrnou spotřebu 7,2 l na 100 kilometrů, do které byly zahrnuty jak dynamické testy, tak běžná jízda, ale i pokusy o maximální úsporu paliva. 

Ty dopadly následovně. Jízdou, při níž Octavia nepřesáhne 80 km/h, můžete jet i pod hranicí 3,7 l na 100 kilometrů (ideální na víkendové výlety po českém venkově). Během rušného pracovního týdne se Vám ale nic podobného nepodaří, protože musíte vždy alespoň párkrát zrychlit, abyste předjeli pomalu jedoucí kamiony. Litrové TSI na tyto změny okamžitě reaguje a spotřebu rázem vystřelí nad hranici 5 litrů. Na dálnici se pak opět blížíme k 7 litrům.

Závěr - Litr? A proč ne?
My Češi vnímáme Octavii jako něco, co nám neodmyslitelně patří (ačkoliv jde v současnosti o převlečený Golf 7. generace). Litrový motor pod kapotou nafouklého liftbacku proto budí emoce. A ne právě pozitivní emoce.

Pokud se s ním ale svezete, uznáte stejně jako my, že není důvod k obavám. Auto jezdí podobně dospěle jako všechny zbylé verze a navrch přidává o něco lehčí příď, která se do zatáček vrhá s ještě větší chutí (hmotnostní úspora oproti původnímu 1.2 TSI je ale pouze v řádech kilogramů). A samozřejmě také rychleji topí, což oceníte zejména v městském provozu, při němž se malý motor bleskurychlé zahřeje.

Pokud tedy nepatříte k notorickým provětrávačům levého dálničního pruhu, není důvod se této Octavii vyhýbat. Mile nás překvapila. Jen by jí mohlo o něco méně chutnat.

plusy
+ prostorný a promyšlený interiér
+ kompaktní rozměry zevnějšku
+ dobrá pověst
+ dynamické vlastnosti nového motoru
+ spojení s převodovkou DSG
+ dospělý projev

mínusy
- vyšší spotřeba benzínu
- horší dynamika při plném zatížení

Technické údaje

Škoda Octavia 1.0 TSI (85kW)

Objem motoru

999 ccm

Typ motoru

řadový tříválec

Druh motoru

zážehový přeplňovaný

Typ přeplňování

turbodmychadlo

Maximální výkon

85 kW / 115 koní / 5 500 ot./min.

Maximální točivý moment

200 Nm / 2 000 – 3 500 ot./min.

Převodovka

sedmistupňová dvouspojková (DSG)

Poháněná kola

přední (4x2)

Maximální rychlost

202 km/h

Zrychlení z 0 na 100 km/h

9,9 s

Udávaná spotřeba město

5,0 l/100 km

Spotřeba mimo město

3,8 l/100 km

Kombinovaná spotřeba

4,5 l/100 km

Spotřeba během testu

7,2 l/100 km

Objem nádrže

50 l

Pohotovostní hmotnost

1 225 kg

Délka / šířka / výška

4 659 / 1 814 / 1 461 mm

Rozvor

2 868 mm

Zavazadelník/ Po sklopení

590/1 580 litrů

Základní cena ve výbavě Ambition

451 900 Kč


text + foto + video: Martin Müller

Vyhledat vozidla v inzerci: Skoda

Fotografie k článku

Fotografie k článku Test: Škoda Octavia 1.0 TSI – lepší, než myslíte (+video) Fotografie k článku Test: Škoda Octavia 1.0 TSI – lepší, než myslíte (+video) Fotografie k článku Test: Škoda Octavia 1.0 TSI – lepší, než myslíte (+video) Fotografie k článku Test: Škoda Octavia 1.0 TSI – lepší, než myslíte (+video) Fotografie k článku Test: Škoda Octavia 1.0 TSI – lepší, než myslíte (+video) Fotografie k článku Test: Škoda Octavia 1.0 TSI – lepší, než myslíte (+video) Fotografie k článku Test: Škoda Octavia 1.0 TSI – lepší, než myslíte (+video) Fotografie k článku Test: Škoda Octavia 1.0 TSI – lepší, než myslíte (+video) Fotografie k článku Test: Škoda Octavia 1.0 TSI – lepší, než myslíte (+video) Fotografie k článku Test: Škoda Octavia 1.0 TSI – lepší, než myslíte (+video) Fotografie k článku Test: Škoda Octavia 1.0 TSI – lepší, než myslíte (+video) Fotografie k článku Test: Škoda Octavia 1.0 TSI – lepší, než myslíte (+video) Fotografie k článku Test: Škoda Octavia 1.0 TSI – lepší, než myslíte (+video) Fotografie k článku Test: Škoda Octavia 1.0 TSI – lepší, než myslíte (+video) Fotografie k článku Test: Škoda Octavia 1.0 TSI – lepší, než myslíte (+video) Fotografie k článku Test: Škoda Octavia 1.0 TSI – lepší, než myslíte (+video) Fotografie k článku Test: Škoda Octavia 1.0 TSI – lepší, než myslíte (+video) Fotografie k článku Test: Škoda Octavia 1.0 TSI – lepší, než myslíte (+video) Fotografie k článku Test: Škoda Octavia 1.0 TSI – lepší, než myslíte (+video) Fotografie k článku Test: Škoda Octavia 1.0 TSI – lepší, než myslíte (+video) Fotografie k článku Test: Škoda Octavia 1.0 TSI – lepší, než myslíte (+video) Fotografie k článku Test: Škoda Octavia 1.0 TSI – lepší, než myslíte (+video) Fotografie k článku Test: Škoda Octavia 1.0 TSI – lepší, než myslíte (+video) Fotografie k článku Test: Škoda Octavia 1.0 TSI – lepší, než myslíte (+video) Fotografie k článku Test: Škoda Octavia 1.0 TSI – lepší, než myslíte (+video) Fotografie k článku Test: Škoda Octavia 1.0 TSI – lepší, než myslíte (+video)

Líbí se Vám článek? Nenechte si ujít další. Sledujte nás na Facebooku.

Sdílet článek

Komentáře k článku:


SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY


Všechny články o značce / modelu
NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Test: Citroën C5 Aircross BlueHDi 180. Na vlnách modernity

Test: Citroën C5 Aircross BlueHDi 180. Na vlnách modernity

Doba francouzsky houpavého měkkého podvozku nezmizí snad nikdy. V průběhu času se ale změnil přístup, jakým nám konstruktéři pomyslnou jízdní baladu servírují. Aktuálně jsme proto nuceni jezdit modelem C5, který patří..

Test ojetiny: Citroën C3 – miláček žen

Test ojetiny: Citroën C3 – miláček žen

První generace „cé-trojky“ se dnes řadí k těm levnějším ojetinám. Právě proto se často stává prvním vozem..

Škoda nabízí první ochutnávku modernizované modelové řady Superb v podobě video-teaseru

Škoda nabízí první ochutnávku modernizované modelové řady Superb v podobě video-teaseru

Škoda představí svou přepracovanou vlajkovou loď, která bude poprvé k dispozici i v robustní verzi Scout. Oficiální..

Test: Peugeot 508 1.5 BlueHDi - je krásný a jezdí za hubičku

Test: Peugeot 508 1.5 BlueHDi - je krásný a jezdí za hubičku

Peugeot 508 je krásný. Ještě aby ne, kráse obětoval hodně. Nehoní se na litry v zavazadelníku ani centimetry v..

Autocentral: Test BMW 530d xDrive – Dálniční žehlička kilometrů

Autocentral: Test BMW 530d xDrive – Dálniční žehlička kilometrů

BMW řady 5 je auto vyšší střední třídy a patří k oblíbeným manažerským vozům. V pořadu Autocentral se můžete podívat na..