Test: Peugeot 301 - levný a dobrý (+video)

vloženo

Dvojčata Citroën C-Elysée a Peugeot 301 jsou přímou konkurencí Škodě Rapid, přičemž je pořídíte o desítky tisíc levněji. Je tedy potřeba se u francouzských sedanů něčím omezovat nebo je můžeme považovat za plnohodnotné konkurenty?

Test: Peugeot 301 - levný a dobrý (+video) Velká část zájemců o nový vůz nemá dostatek financí, proto automobilky uvádějí na trh jeden levný sedan za druhým. Na český trh v listopadu loňského roku dorazil čtyřdveřový Peugeot 301, který se vyrábí spolu se svým dvojčetem Citroënem C-Elysée ve španělském Vigu. Od 1. března 2013 za tento sedan zaplatíte minimálně 202.500 Kč za předpokladu výkupu stávajícího vozu zákazníka. V základní výbavě si můžete pořídit také testovanou vznětovou šestnáctistovku HDI, která přijde minimálně na 262.500 Kč. 

Světlé čalounění maskuje cenu
Přední sedadla poskytují dostatek prostoru. Světlé čalounění vrcholné výbavy Allure výtečně maskuje použité levnější materiály a navozuje částečně pocit luxusu. V praxi se však rychle špiní. Zadní hlavové opěrky jsou napevno spojené se sedadly a nelze je nastavovat, což nebude vyhovovat zejména vyšším osobám. Prostřední cestující se navíc musí bez opěrky obejít úplně. Zadní dělené sedadlo je k dispozici až od druhého stupně výbavy. I příplatkové vyhřívání předních sedadel s jediným stupněm intenzity (za rozumných šest tisíc Kč) získáte až od druhé výbavy. Pokud o vyhřívání sedadel uvažujete, pořiďte si "paket ZIMA", u kterého za příplatek dalších 1.500 Kč získáte i vyhřívanou spodní část čelního skla.

Provedení displeje klimatizace na středovém panelu působí dojmem automatické klimatizace, přitom se jedná jen o manuální klimatizaci. Problémem může být ovládání hlasitosti audiosoustavy pomocí malých tlačítek. Trefit se na tlačítka při jízdě je totiž téměř nemožné, tento problém řeší až nejvyšší výbava, kde je na pravé straně pod volantem umístěná samostatná páčka sloužící ovládání audiosoustavy. Lepším řešením je vždy praktičnější kruhový ovladač, ten tu však slouží k ladění stanic. Nešikovně jsou umístěná tlačítka stahování oken na středovém panelu. Tlačítka ovládající přední okna se nacházejí dost daleko od řidičových rukou, lepší by bylo umístit je do výplní dveří. To platí i o seřizování zrcátek zašitém úplně mimo zorné pole šoféra na levou stranu přístrojové desky. Nejvíc však cestujícím bude vadit chybějící stropní madlo na straně spolujezdce a nemožnost výškově seřizovat přední pásy. Pochvalu zaslouží velké odkládací prostory ve výplních dveří, které pojmou i hodně objemné láhve s pitím a nepřekážejí nohám.

Zavazadelník, který pojme 506 litrů zavazadel lze otevřít pomocí dálkového ovladače nebo tlačítka nalevo pod volantem. Právě na kufru je nejvíce vidět levnost vozu a úspora nákladů. Víko se kroutí a vydává při zavření plechový zvuk. Nakládací hrana nemá žádný kryt, takže hroží odření laku a posléze reznutí. Od druhého stupně výbavy Active lze sklápět asymetricky dělená opěradla zadních sedadel na jejich sedáky. Stačí zatáhnout za poutko. Sklopením však nevznikne rovná ložná plocha. U základní verze Access je nutné se smířit se sklápěním celého neděleného opěradla.

Zrající diesel
V Česku si Peugeot 301 můžete pořídit celkem s trojicí pohonných jednotek (1.2 VTi, 1.6 VTi, 1.6 HDi), přičemž u motoru 1.6 VTi máte možnost výběru mezi manuální nebo automatickou převodovkou. U motoru 1.6 VTi se ještě chvilku zastavíme. Pokud si myslíte, že se jedná o motor montovaný například do Peugeotu 308, jste vedle. Benzínový čtyřválec sice nese stejné obchodní označení, přesto se v praxi jedná o agregát  původem z Citroënu Xsary nebo Peugeot 307. Motor si místo variabilního zdvihu sacích ventilů musí vystačit s nasávaným vzduchem regulovaným klasickou škrtící klapkou, přičemž variabilní ovládání ventilů zůstalo jen na straně sání. Dalším rozdílem je použití klasického rozvodového řemene s intervalem výměny po 120.000 km (novější VTi mají rozvodový řetěz). Zajímavostí je také rozdíl hmotnosti benzínové 1.6 VTi oproti testovanému dieselu 1.6 HDI, který činí pouhých 5 kilogramů.

Zkoušený Peugeot 301 poháněl úsporný diesel 1,6 HDI o výkonu 68 kW, jenž spolupracuje s manuální pětistupňovou převodovkou. Tento diesel dokáže s vozem vážícím 1.195 kilogramů ve městě solidně zacvičit a zároveň se hodí i pro delší přesuny. Při rychlosti 130 km/h motor točí příjemných 2.800 ot./min. a spotřeba činí zhruba 5,5 l/100 km. Je velká škoda, že není k dispozici šestý převodový stupeň, který by výslednou spotřebu na dálnici ještě více snížil. V nejpoužívanějších otáčkách si vznětová šestnáctistovka hvízdá a skvěle táhne, vytáčení motoru nemá žádnou cenu, předjíždění je třeba proplánovat. Testovaná šestnáctistovka HDI je odskoušeným motorem, u kterého nehrozí žádné fatální závady a pro cenově dostupný sedan se náramně hodí. Výrobce slibuje průměrnou spotřebu v kombinovaném cyklu 4,1 l/100 km. To je však v praxi nereálná hodnota, my jezdili za 5,3 l/100 km.

Jízdní pohoda
Peugeot 301 se hodí pro všechny, kteří nepotřebují zavazadelník Škody Rapid a dávají přednost pohodovější a daleko komfortnější jízdě i na rozbitých českých komunikacích. Při vyšších rychlostech to už není ono. Díky měkčímu nastavení nelze řezat zatáčky a náchylnost na boční vítr stoupá s rychlostí. Tento model je určen především k provozu na hůře udržovaných cestách. Pokud s ním jedete na pohodu, funguje znamenitě v každém okamžiku. Pokud však přitlačíte na plynový pedál a budete chtít například rychleji projet zatáčku, okamžitě budete zastaveni systémem ESP, kterým je vybavena i základní verze.

Průjezdy ostrou zatáčkou můžete vidět na přiloženém videu. Postupně jsme do zatáčky najížděli rychleji a rychleji, čímž vždy bylo aktivováno ESP. Díky vznětovému čtyřváleci můžete s vozem jezdit poměrně svižně, nikoli rychle. Karoserie se v zatáčkách docela naklání, přesto vůz bravůrně zvládá i delší přesuny zejména po komunikacích první třídy. Pokud s Peugeotem 301 budete jezdit v rámci rychlostních limitů platných v ČR, nebudete mít žádný problém. Dokonce si užijete i akustickou pohodu v kabině. Pokud však vjedete na drsnější povrch komunikace či pojedete rychleji po dálnici, počítejte se zvýšeným hlukem v kabině. Přece jen se někde šetřit muselo a odnesla to i zvuková izolace. Během týdnu stráveném za volantem Peugeotu 301 mě potěšilo řazení, které je na francouzské poměry slušné a k charakteru vozu se hodí. Závažnější výtku nemám ani k řízení. To také pasuje k levně pojatému a ladně jezdícímu Peugeotu. Oproti Škodě Rapid se musí Peugeot 301 spokojit s obnaženým podvozkem, který nemá žádné aerodynamické kryty.

Za tu cenu ...
Koncernu PSA Peugeot Citroën se podařilo postavit jednoduchý vůz, který Vám připomene zlatá devadesátá léta. Peugeot 301 nabízí minimum elektroniky, pohodlný podvozek konstruovaný pro provoz v těžších podmínkách, (v našem případě) úsporný dieselový motor a dostatek prostoru. Na straně druhé je potřeba se smířit s drobnými nedostatky, které jsou daní za pořizovací cenu.

(plusy)
poskytovaný komfort při pohodové jízdě
slušná tuhost karoserie
celková jednoduchost
prostornost
pořizovací cena
nízká hmotnost
spotřeba paliva
osvědčený diesel
plnohodnotná rezerva
odhlučnění (v nízkých rychlostech)

(mínusy)
provedení zavazadelníku
absence zadních hlavových opěrek
nepraktické ovládání klimatizace
jen výškově stavitelný volant
citlivost na boční vítr
při vyšších rychlostech aerodynamický hluk a horší stabilita

Technické údaje Peugeot 301 1.6 HDI
Motor: vznětový přeplňovaný čtyřválec
Objem motoru: 1560 ccm
Výkon: 68kW(92k)/4000 ot./min.
Točivý moment max.: 230Nm/1750 ot./min.
Max. rychlost:  180 km/h
Zrychlení 0 – 100 km/h: 11,2 s
Spotřeba - kombin.: 4,1 l/100 km
Spotřeba - město: 4,8 l/100 km
Spotřeba - mimo město: 3,7 l /100 km
Objem pal. nádrže: 50 l
Délka/šířka/výška: 4442/1748/1477 mm
Rozvor: 2652 mm
Zavazadelník: 506 l
Pohotovostní/celková hmotnost: 1170/1548 kg
Základní cena: 202.500 Kč (1.2/53 kW, Access)
Cena test modelu od: 262.500 Kč (1.6 HDI/68 kW, Access)

Petr Šikl (text+foto)

Vyhledat vozidla v inzerci: Peugeot

Fotografie k článku

Fotografie k článku Test: Peugeot 301 - levný a dobrý (+video) Fotografie k článku Test: Peugeot 301 - levný a dobrý (+video) Fotografie k článku Test: Peugeot 301 - levný a dobrý (+video) Fotografie k článku Test: Peugeot 301 - levný a dobrý (+video) Fotografie k článku Test: Peugeot 301 - levný a dobrý (+video) Fotografie k článku Test: Peugeot 301 - levný a dobrý (+video) Fotografie k článku Test: Peugeot 301 - levný a dobrý (+video) Fotografie k článku Test: Peugeot 301 - levný a dobrý (+video) Fotografie k článku Test: Peugeot 301 - levný a dobrý (+video) Fotografie k článku Test: Peugeot 301 - levný a dobrý (+video) Fotografie k článku Test: Peugeot 301 - levný a dobrý (+video) Fotografie k článku Test: Peugeot 301 - levný a dobrý (+video) Fotografie k článku Test: Peugeot 301 - levný a dobrý (+video) Fotografie k článku Test: Peugeot 301 - levný a dobrý (+video) Fotografie k článku Test: Peugeot 301 - levný a dobrý (+video) Fotografie k článku Test: Peugeot 301 - levný a dobrý (+video) Fotografie k článku Test: Peugeot 301 - levný a dobrý (+video) Fotografie k článku Test: Peugeot 301 - levný a dobrý (+video) Fotografie k článku Test: Peugeot 301 - levný a dobrý (+video) Fotografie k článku Test: Peugeot 301 - levný a dobrý (+video) Fotografie k článku Test: Peugeot 301 - levný a dobrý (+video) Fotografie k článku Test: Peugeot 301 - levný a dobrý (+video) Fotografie k článku Test: Peugeot 301 - levný a dobrý (+video) Fotografie k článku Test: Peugeot 301 - levný a dobrý (+video) Fotografie k článku Test: Peugeot 301 - levný a dobrý (+video) Fotografie k článku Test: Peugeot 301 - levný a dobrý (+video) Fotografie k článku Test: Peugeot 301 - levný a dobrý (+video) Fotografie k článku Test: Peugeot 301 - levný a dobrý (+video) Fotografie k článku Test: Peugeot 301 - levný a dobrý (+video)
Nenechte si ujít novinky, které pro Vás připravujeme. Zadejte Váš e-mail:

Sdílet článek

Komentáře k článku:

Další články (posledních 20 z celkem 20)

24.10.2016
BMW Z4 (E85) 2.5i AT – volnočasová aktivita
23.10.2016
Porsche Česká republika slaví 25 let na trhu půlmiliontým zákazníkem
20.10.2016
Přezouvání a nákup zimních pneumatik nenechávejte na poslední chvíli
19.10.2016
Sériová výroba Škody Kodiaq zahájena v Kvasinách
18.10.2016
Test ojetiny: Hyundai Santa Fe 2.2 CRDi – poctivý Korejec
16.10.2016
BMW M3 slaví třicátiny limitovanou edicí 30 Jahre M3
14.10.2016
Hyundai Santa Fe přichází v nových verzích
13.10.2016
Škoda Kodiaq má kompletní ceník, do milionu se vejdete vždy, ale jen bez příplatků
12.10.2016
Volvo V90 má české ceny, pod milion nejdou
11.10.2016
Test ojetiny: Citroën C4 Cactus 1.6 e-HDi EAT6 – ohromit a zaujmout
10.10.2016
Některé modely Toyota nově v akční výbavě Limited
08.10.2016
Předprodej Audi Q2 zahájen, cena od 584.900 Kč
06.10.2016
Nový Nissan GT-R má české ceny, připravte si 2,6 milionu korun
05.10.2016
Druhá generace modelu Audi Q5 představena
04.10.2016
Opel Mokka X - nové informace a fotografie
03.10.2016
Pět nejlepších cenově dostupných ojetin, které jsme testovali
02.10.2016
Předobraz nové Hondy Civic Type R se ukázal v Paříži
01.10.2016
Nový Nissan Micra září barvami a a dostane tříválec
29.09.2016
Škoda Kodiaq má české ceny, startuje od 677.900 Kč
28.09.2016
Test ojetiny: Mercedes-Benz B 180 CDI 7G-DTC – Mercedes se vším všudy