Test ojetiny: Ford Focus Kombi 1.5 TDCi – skvělé a hlavně nové auto

vloženo

Ne vždy představuje koupě zbrusu nového vozu racionální rozhodnutí. Zvláště pak, pokud jde o běžnou Octavii, Astru, nebo třeba Focus. Jenomže když se dá pořídit o mnoho výhodněji? V autobazaru AAA Auto jsme proto ze zánovních vozů vybrali jeden a projeli se s ním.

Test ojetiny: Ford Focus Kombi 1.5 TDCi – skvělé a hlavně nové auto Test ojetiny: Ford Focus Kombi 1.5 TDCi – skvělé a hlavně nové auto

Ford Focus třetí generace je s námi již pěknou řádku let a před nedávnou dobou prošel decentní modernizací. Skrz mnoho společných okamžiků jsme si jej velice oblíbili. Na rozdíl od většiny rivalů totiž stále nezapomíná na to hlavní, a sice na radost z jízdy a hlavně pocity z řízení. V přímém srovnání bychom si proto i přes pokročilý věk aktuální generace šli právě pro nový Focus. Proč tedy dnešní test?


Víte, nový Ford Focus Kombi v dobré výbavě Titanium s velice úsporným motorem 1.5 TDCi a spoustou příplatkové výbavy včetně pokročilého palubního systému SYNC 2 vás při standardním pořízení vyjde na zhruba 600 000 Kč. Cena námi testovaného vozu se stářím pouhých 10 měsíců se však pohybuje okolo 430 000 Kč a při předávce mu na ukazateli kilometrů svítila číslice 6 211 km. V podstatě nové auto, že? Právě první tisícovky kilometrů však budoucí životnost zásadně ovlivňují a byli jsme proto zvědavi, jak bude tento zánovní Focus lidově řečeno „zajetý“.

Exteriér – drobná změna k lepšímu
Nevíme, zda jsme měli jen štěstí, nebo podobně vypadají všechna zánovní vozidla z tohoto autobazaru, nicméně náš Focus neměl ani jeden jediný škrábanec, čímž dokonale popíral jakékoliv známky předchozího užívání. Bíla barva mu sice tolik nesluší, ale s tím se na úkor markantní cenové úspory nebude těžké smířit.

Jen krátce k designu. Modernizace třetí generace dorazila v polovině roku 2014 a spolu s novou maskou ve stylu Aston Martin přinesla i několik zajímavých prvků včetně LED denního svícení pro modely bez xenonových světlometů (za drobný příplatek). Zadní část se pak změnila jen detailně zejména díky přepracované optice nových svítilen s LED trubicovou technikou. Modernizovaný Focus je proto znovu o něco hezčí.

Interiér – za vším hledej displej
Díky inovativním technologiím a novému palubnímu systému SYNC 2 jsme se však výrazné změny dočkali v interiéru. Pryč jsou nevzhledné modrozelené displeje (jeden zůstal pouze u ovládání klimatizace) a díky velikosti 8palcového displeje ubylo i zapatlávajících se plastů na středovém panelu. Jen škoda, že podporu českého jazyka naplánoval Ford až do nového systému SYNC 3 od června letošního roku.

Palubní deska skvěle obklopí posádku, přesto jí však nechá dostatek prostoru. Pozice za volantem je skoro optimální (zvyknout si musíte pouze na vyšší polohu sedadla). Záhy však spatřuji nevýhodu. Při svých 185 centimetrech nevidím přes volant horní polovinu displeje mezi přístroji, a když chci například vědět, kolik je venku stupňů, musím se skrčit. Tvar věnce volantu mám však v paměti doteď. Tak úžasný byl.

Praktičnost ani detailní zpracování déle probírat nebudeme. Je jasné, že se pohybujeme v nižší střední třídě, do které Focus skvěle zapadá jak použitými materiály, tak celkovou promyšleností, a žádné zásadní přešlapy se v jeho interiéru nekonají. Spíše naopak, cítíte se zde velice solidně.

Parádní jsou sedadla. Zadní lavice je sice poněkud tvrdá (a rozhodně mohla být delší), přední sedadla ale i v látkovém provedení ztělesňují ideál opory, držení těla v zatáčkách a příjemně komfortního posedu. Šťastní však nebudete z loketní opěrky. Je měkká, dá se výrazně posunout a ukrývá pod sebou i hluboký úložný prostor. Způsob, jakým neustále couvá před lokty obou cestujících, je ale skutečně otravný. A u nepříjemností zůstaneme. Sliboval jsem, že praktickou stránku Focusu Kombi nebudu obšírně popisovat, jenomže po otevření víka zavazadlového prostoru vás přepadne zlost. Již objem 476 litrů představuje výrazný podprůměr, mnohem horší je to však u vstupu do něj. Na mysli máme nakládací hranu, kam kdosi chytrý umístil odtokové kanály pro nashromážděné nečistoty. Voda odteče, nečistoty nikoliv. Proto vždy, když chcete mít z Focusu jen trochu praktické kombi, budete špinaví.

Motor – labutí píseň
Nově vzniklý motor s označením 1.5 TDCi vznikl zmenšením vrtání z původního 1.6 TDCi, který byl vyvinut ve spolupráci automobilky Ford a koncernu PSA. Změnu provedli motoráři Fordu sami a nutno uznat, že přepracování motoru dopadlo na výsost úspěšně. K dispozici jsou 2 výkonové verze, přičemž ta silnější (náš případ) dosahuje maximálního výkonu 88 kW, tedy 120 koňský sil. Kultivovanost chodu je ukázková, a jakmile se sžijete i s typickým zvukem naftových fordů poslední dekády (všechny mají stejný projev), budete v sedmém nebi. Vibrace téměř neexistují a i přesto, že nejsme zastánci systému Start/Stop, zde funguje ukázkově (nestalo se nám, že by vypnul studený motor). Zlepšila se také odezva na plynový pedál, konečně není tak jalová. Jedinými nevýhodami tak zůstávají výrazně kratší jednička, kvůli které bude většina řidičů přeřazovat mírně nekomfortně, a ochabující dynamika nad hranicí 4 000 otáček.

V případě, že dojde řeč na spotřebu, je ale každé negativum je rázem zapomenuto. V reálném provozu se mimo město jednoduše nedostanete přes 7 litrů nafty na 100 kilometrů. V průměru jsme tak jezdili za zhruba 4,6 – 5,2 litru, přičemž nešlo o žádné loudání. Za vytrvalého úsilí srazit spotřebu k zemi se však podíváte na hodnoty začínající číslem 3. Tak neuvěřitelně úsporný umí Focus se vznětovou „patnáctkou“ být.

Jízda – lepší už to nebude
Navzdory tomu, že se stále jedná o nejlépe jezdící „obyčejné“ kombi nižší střední třídy, množství přenosu informací již dávno není takové, jaké známe od dědečka aktuální generace. Řízení je úžasně přesné a fenomenálně strmé, jen je v něm cítit jistá dávka moderní doby a snad až příliš sterility, skrz kterou se snaží zavděčit širším masám. Škoda, stále je však úžasné. Moc jsme si užili i práci s manuální převodovkou, jejíž kulisa je ukázkovým příkladem toho, jak se lze vyhnout „koncernovské“ hladkosti chodu páky a přesto stvořit prvotřídní řazení. Práce se spojkou je zábavná, meziplyny se při brzdění díky perfektní pozici pedálů stávají takřka nutností a jízdní dojem je i díky celkové sladěnosti brilantní.

Překvapí pohodlím na základních ráfkách - ve standardu jsou k výbavě Titanium dodávaná 16palcová kola s pneumatikami 205/55. Možná, že desetipaprskové ráfky malé velikosti nepředstavují právě váš ideál krásy, ale věřte nám, jedná se o nejlepší volbu pro české silnice. Focus je najednou tak pohodlný, nikde neodskakuje a díky vhodně zvolené šířce pneumatik ani netahá za volant. Zkrátka radost cestovat, a to i přesto, že ze zatáček utíká podstatně dříve a velmi rád dává pocítit svůj přetáčivý charakter. Rozměry pneumatik mají navíc pozitivní vliv na vnitřní akustiku, díky které je sympatické kombi velmi tiché až do úrovně dálničních rychlostí. Ani hluk na dálnici vám ale vadit nemusí, životaschopné jízdní vlastnosti totiž řidiče Focusu vábí natolik, že hned při první příležitosti sjede z dálnice, aby si vůz a jeho zábavnost užil, jak se patří. Doporučujeme proto vždy vyrazit o něco dříve J.

Závěr – Nový Focus? A navíc výhodně? Hned!
Vůně novoty, dobře zajetý motor a cena o stovky tisíc níž. Takovou nabídku by odmítl snad jen blázen. Není proto divu, že již 2 dny po vrácení byl náš bílý Focus prodán. Zoufat však nemusíte, stále jich je dost. Takže, kdo bude dalším šťastným majitelem nového vozu s cenou, jež mu uspoří stovky tisíc korun…?

Plusy
+ čiperné jízdní vlastnosti
+ spotřeba paliva
+ kvalita dílenského zpracování
+ tvar volantu
+ strmé řízení
+ cit v brzdovém pedálu
+ perfektní řazení
+ dobré odhlučnění podvozku
+ kvalitní audio

Mínusy
- kvalita některých plastů
- neustále couvající loketní opěrka
- špína u nakládací hrany zavazadelníku
- slabší dálková světla u nepříplatkových světel
 

Technické údaje Ford Focus Kombi 1.5 TDCi Titanium (rok 2015)
Motor: vznětový přeplňovaný řadový čtyřválec (R4)
Objem motoru: 1499 ccm
Výkon: 88kW(120k)/3600 ot./min.
Točivý moment max.: 270Nm/1750-2500 ot./min.
Max. rychlost: 193 km/h
Zrychlení 0 – 100 km/h: 10,6 s
Spotřeba - město: 4,3 l/100 km
Spotřeba - mimo město: 3,4 l/100 km
Spotřeba - kombinovaná: 3,8 l /100 km
Objem pal. nádrže: 53 l
Délka/šířka/výška: 4556/1823/1505 mm
Rozvor: 2648 mm
Zavazadelník: 476/1560 l
Pohotovostní hmotnost: 1385 kg
Spotřeba během testu: 5,0 l/100 km
Cena v době testu: 430 000 Kč

 

Vůz zapůjčil autobazar AAA Auto.

 


Text: Martin Müller, Foto: Filip Kešner

Vyhledat vozidla v inzerci: Ford

Fotografie k článku

Fotografie k článku Test ojetiny: Ford Focus Kombi 1.5 TDCi – skvělé a hlavně nové auto Fotografie k článku Test ojetiny: Ford Focus Kombi 1.5 TDCi – skvělé a hlavně nové auto Fotografie k článku Test ojetiny: Ford Focus Kombi 1.5 TDCi – skvělé a hlavně nové auto Fotografie k článku Test ojetiny: Ford Focus Kombi 1.5 TDCi – skvělé a hlavně nové auto Fotografie k článku Test ojetiny: Ford Focus Kombi 1.5 TDCi – skvělé a hlavně nové auto Fotografie k článku Test ojetiny: Ford Focus Kombi 1.5 TDCi – skvělé a hlavně nové auto Fotografie k článku Test ojetiny: Ford Focus Kombi 1.5 TDCi – skvělé a hlavně nové auto Fotografie k článku Test ojetiny: Ford Focus Kombi 1.5 TDCi – skvělé a hlavně nové auto Fotografie k článku Test ojetiny: Ford Focus Kombi 1.5 TDCi – skvělé a hlavně nové auto Fotografie k článku Test ojetiny: Ford Focus Kombi 1.5 TDCi – skvělé a hlavně nové auto Fotografie k článku Test ojetiny: Ford Focus Kombi 1.5 TDCi – skvělé a hlavně nové auto Fotografie k článku Test ojetiny: Ford Focus Kombi 1.5 TDCi – skvělé a hlavně nové auto Fotografie k článku Test ojetiny: Ford Focus Kombi 1.5 TDCi – skvělé a hlavně nové auto Fotografie k článku Test ojetiny: Ford Focus Kombi 1.5 TDCi – skvělé a hlavně nové auto Fotografie k článku Test ojetiny: Ford Focus Kombi 1.5 TDCi – skvělé a hlavně nové auto Fotografie k článku Test ojetiny: Ford Focus Kombi 1.5 TDCi – skvělé a hlavně nové auto Fotografie k článku Test ojetiny: Ford Focus Kombi 1.5 TDCi – skvělé a hlavně nové auto Fotografie k článku Test ojetiny: Ford Focus Kombi 1.5 TDCi – skvělé a hlavně nové auto Fotografie k článku Test ojetiny: Ford Focus Kombi 1.5 TDCi – skvělé a hlavně nové auto Fotografie k článku Test ojetiny: Ford Focus Kombi 1.5 TDCi – skvělé a hlavně nové auto Fotografie k článku Test ojetiny: Ford Focus Kombi 1.5 TDCi – skvělé a hlavně nové auto Fotografie k článku Test ojetiny: Ford Focus Kombi 1.5 TDCi – skvělé a hlavně nové auto Fotografie k článku Test ojetiny: Ford Focus Kombi 1.5 TDCi – skvělé a hlavně nové auto Fotografie k článku Test ojetiny: Ford Focus Kombi 1.5 TDCi – skvělé a hlavně nové auto Fotografie k článku Test ojetiny: Ford Focus Kombi 1.5 TDCi – skvělé a hlavně nové auto Fotografie k článku Test ojetiny: Ford Focus Kombi 1.5 TDCi – skvělé a hlavně nové auto
Nenechte si ujít novinky, které pro Vás připravujeme. Zadejte Váš e-mail:

Sdílet článek

Komentáře k článku:

Další články (posledních 20 z celkem 20)

14.11.2017
Test ojetiny: Peugeot Boxer pohodlně odveze pět palet
13.11.2017
Audi A8 - předprodej zahájen, připravte si 2,5 milionu
11.11.2017
Ford Mustang má české ceny, osmiválec nestojí tolik
07.11.2017
Test: Hyundai i30 kombi - je lepší než ostatní?
27.10.2017
BMW X2 - menší než X1, ale více cool a sexy
26.10.2017
Renault Alaskan - převlečenou Navaru koupíte od 892 859 Kč
24.10.2017
Hyundai Kona v prodeji, české ceny má hodně sebevědomé
23.10.2017
Test ojetiny: Citroën C2 – robotu zdar? Spíš nazdar!
21.10.2017
Nové Audi A7 Sportback je hranatější a zatím bez dieselu
20.10.2017
Kia Stinger vstupuje na český trh, milion nestačí
19.10.2017
Test: Hyundai i30 1.4 Turbo - je fakt nejlepší?
16.10.2017
Škoda Kodiaq má lepší výbavu a je praktičtější než Ateca
14.10.2017
Ostrý Hyundai i30 N Performance v prodeji, stojí jako dvě základní i30
12.10.2017
Test: Volkswagen Arteon - lepší Passat?
11.10.2017
Škoda Karoq - vše, co víme o použité technice
10.10.2017
Nissan Leaf s dojezdem 378 km v prodeji, připravte si milion
05.10.2017
Renault Alaskan si můžete koupit již v listopadu
04.10.2017
Volkswagen zahajuje prodej modelu T-Roc od 452 900 Kč
30.09.2017
Na nové Volvo XC40 si připravte minimálně milion
26.09.2017
Kia Stonic má české ceny, startují na částce 349 980 Kč