Test ojetiny: Ford C-Max – větší než si myslíte

vloženo

Model C-Max zaujme jízdními vlastnostmi, variabilitou interiéru i cenou na trhu ojetin. Ale pozor, ne každá motorizace představuje dobrou volbu!

Test ojetiny: Ford C-Max – větší než si myslíte Test ojetiny: Ford C-Max – větší než si myslíte

Model C-Max první generace automobilka Ford původně uvedla pod názvem Focus C-Max. Důvody byly marketingové a sázka na dobře zavedené jméno „Focus“ se vyplatila. S modelem vyhlášeným jízdními vlastnostmi má ale C-Max společného více, než by se zprvu mohlo zdát.


Pod kapotou totiž najdeme stejnou techniku a také podvozek má původe ve Focusu. U C-Maxu se nabízel ve standardním provedení nebo se sportovnějším naladěním (nabízen jako sportovní podvozek za příplatek). Sportovní naladění ale není nijak přehnaně tvrdé, takže se jej nemusíte obávat.

Spíše naopak, právě tento podvozek je ideálem pro C-Max. Eliminuje totiž zvýšené náklony karoserie v zatáčkách, které jsou každému MPV vlastní (vyšší stavba karoserie si zkrátka vybírá svou daň). Vůz se tak dá velice svižným tempem vodit i po klikatých okreskách a přitom z cestujících nevyklepe duši na rozbitých silnicích či městské dlažbě.

Prostor pro čtyři nebo pro pět

Přesto že byl vůz uveden na trh už v roce 2003, ani dnes nevypadá špatně. Pro ztvárnění interiéru to platí dvojnásob. Palubní deska je velice pohledná, pod jejím středovým panelem nalezneme vyvýšené uložení řadicí páky, která je tak řidiči více při ruce, než u běžného nízko položeného umístění blízko u podlahy vozu. Dnes nejde o žádnou raritu, v době uvedení C-Maxu na trh bylo ale takovýchto automobilů jen několik.

Vzdušný interiér nabízí dostatek místa pro cestující na předních i zadních sedadlech. Navíc zaujme variabilitou. Zadní krajní sedačky jsou totiž samostatně posuvné a při sklopení prostředního sedáku se dají posunout dozadu a ke středu vozu. Lze tak získat více prostoru v oblasti ramen po obou stranách. Z pětimístného automobilu se tak stane čtyřmístný, avšak poskytující i cestujícím na zadních sedadlech opravdu komfortní prostor.

Rodinné potřeby uspokojí i zavazadelník. Ten v základním uspořádání nabízí objem 460 litrů a těží i z výborné přístupnosti, což je dáno velký zadním víkem, otevíratelným nahoru stejně jako třeba u vozidel typu kombi. Navíc v interiéru vozidla najdeme několik menších odkládacích prostor, jako jsou třeba schránky v podlaze.

Pozor při výběru motorizace

Ford C-Max může mít pod kapotou jak benzinový agregát, tak turbodiesel. Zatímco benzinové pohonné jednotky platí za spolehlivé, u naftových vybírejte důkladně. Naftové motory 1.6 TDCi o výkonech 66 a 80 kW pocházejí od koncernu PSA Peugeot Citroën a do fordů se dostaly protože Ford spolufinancoval jejich vývoj. Po stránce spolehlivosti potěší, silnější z nich má i dostatek sil. Jenže z hlediska spolehlivosti jde o velice špatnou volbu.

Proto, pokud opravdu zatoužíte po dieselové C-Maxu, vsaďte raději na osmnáctistovku (80 kW) nebo ještě lépe dvoulitr. Jeho 100 kW výkonu představuje perfektní hybnou sílu, spotřeba paliva je příznivá a po stránce spolehlivosti tato pohonná jednotka také nepropadá.

Z benzinových motorizací se největší oblibě těší šestnáctistovky, zejména pak ta s výkonem 85 kW. Ale ani slabší agregát pracující s výkonem 74 kW není vůbec špatnou volbou. O osnáctistovky s výkonu 88 nebo 92 kW je zájem mezi motoristy o poznání menší, dvoulitr o výkonu 107 kW pak zvolí jen málokdo, jelikož zde je už vidina znatelně vyšší spotřeby.

Spolehlivější jsou benzinové motory

Stejně jako u jiných novodobých fordů, i u C-Maxu se můžete setkat s povrchovou korozí podvozkových dílů - ta však ničemu nevadí. Horší je, že zarezávají šrouby v kovových vložkách silentbloků ramen podvozku, což může případnou výměnu opotřebeného silentbloku prodražit - spoj který nelze rozebrat se zkrátka musí rozříznou a to zpravidla odskáče i nějaké menší ramínko nápravy.

Vůle se objevují jak na přední nápravě, tak na té zadní. Právě zde přitom dochází k potížím při rozebírání z důvodu zareznutí spojů. Vzadu bývají vůle na silentblocích podélných ramen, vpředu stejně jako u jiných aut nejčastěji na táhlech stabilizátoru.

„Někdy se můžete setkat se zaseknutým zámkem kapoty. To může být velký problém, v případě, že se nutně potřebujete dostat k motoru,“ upozorňuje Jindřich Topol, manažer výkupu AAA AUTO. Výjimku nepředstavují ani opotřebená ložiska kol, jejichž nedobrý stav prozradí typické hučení.

„U turbodieselů pozor na stav vstřikovačů, v případě naftové šestnáctistovky i na některá další slabá místa. Prodírají se zde hadice od turba, což má za následek pokles výkonu, někdy se můžete setkat s únikem motorového oleje a také si ohlídejte stav turba. Pokud odejde, je třeba kromě repase turba vyčistit i sítko v přívodu oleje, jinak nové turbodmychadlo dlouho nevydrží,“ radí jak postupovat zástupce AAA AUTO. Kromě toho u 1.6 TDCi bývají potíže s podtlakovým okruhem, který reguluje práci turba, EGR ventilu a škrticí klapky.

Stejně tak naftové osmnáctistovky někdy potrápí EGR ventil. Benzinové motory jsou zkrátka u C-Maxu jasně spolehlivější. Motoristé se jim mnohdy vyhýbají ve snaze ušetřit při provozu automobilu, kdy sází na nízkou spotřebu dieselů. Při nesprávné volbě motorizace ale můžete dát za opravy mnohem více, než se podaří ušetřit na palivu.


Milan Jirouš (text+foto)

Vyhledat vozidla v inzerci: Ford

Fotografie k článku

Fotografie k článku Test ojetiny: Ford C-Max – větší než si myslíte Fotografie k článku Test ojetiny: Ford C-Max – větší než si myslíte Fotografie k článku Test ojetiny: Ford C-Max – větší než si myslíte Fotografie k článku Test ojetiny: Ford C-Max – větší než si myslíte Fotografie k článku Test ojetiny: Ford C-Max – větší než si myslíte Fotografie k článku Test ojetiny: Ford C-Max – větší než si myslíte
Nenechte si ujít novinky, které pro Vás připravujeme. Zadejte Váš e-mail:

Sdílet článek

Komentáře k článku:

Další články (posledních 20 z celkem 20)

14.01.2019
Toyota GR Supra - legenda se vrací a my o ní víme vše podstatné
11.01.2019
Test: Mitsubishi Space Star - jednoduchý a levný
10.01.2019
Peugeot 2008 slaví milion vyrobených kusů
08.01.2019
Suzuki Swift Sport je tady a nestojí ani půl milionu
07.01.2019
Test ojetiny: Volkswagen Golf V – pátá generace úspěchu
04.01.2019
BMW Individual M850i xDrive Coupé Night Sky - krása vesmírná
29.12.2018
Test ojetiny: Citroën C4 – auto dvou tváří
22.12.2018
Volkswagen Golf GTI TCR přichází na český trh
20.12.2018
Test: Mazda 2 není malé auto jen pro ženy
07.12.2018
Škoda Scala má po oficiální premiéře
06.12.2018
Renault Captur má nový motor 1,3 TCe
04.12.2018
Seat Tarraco v prodeji, české ceny začínají na 762 900 Kč
03.12.2018
Test ojetiny: Chevrolet Kalos – levný konkurent Fabie
20.11.2018
Kia ProCeed: Shooting brake ze Žiliny začal sjíždět z výrobních linek
17.11.2018
Omlazená Kia Optima startuje na 719 980 Kč, elektrifikovaná verze stojí přes milion
16.11.2018
Rodina Toyota Corolla se rozšiřuje o nový sedan
15.11.2018
Test ojetiny: Ford Focus – král zatáček se stále líbí
15.11.2018
Lexus ES 300h míří do Česka. Předprodej nového modelu zahájen
14.11.2018
Buďte vidět, české silnice se noří do tmy
13.11.2018
Test ojetiny: Peugeot 407 – elegantní kabát s lákavou cenovkou