Test ojetiny: BMW 520i (E60) - rozumný základ

Předminulá generace BMW řady 5 dnes působí trochu staře a unaveně. I ty nejlevnější kusy však člověku dají dobrý důvod k zamyšlení, proč by BMW z vyšší střední třídy měl chtít. Pojďme se v rámci dnešního testu podívat na problémy, jež modelovou řadu E60 trápí

Psal se rok 2003 a světlo světa spatřilo natolik zvláštní BMW, že jej skalní fanoušci okamžitě odsoudili. Podmanivé tvary Chrise Bangla byly od zažitých pořádků natolik odlišné, že se nová řada 5 okamžitě stala jasným středobodem veškerého zájmu.


V průběhu následujících let se ovšem zdálo, že prakticky nestárne, a když počátkem roku 2008 dorazila modernizace (všimněte si období vývoje před krizí, ještě o něm bude řeč), která opticky změnila vlastně jen architekturu světel a nárazníků, zdálo se, že nezestárne snad nikdy. Situace po letech je však poněkud odlišná, a abychom to dokázali, vybrali jsme vůz, který dokonale spadá pod označení „průměrně vypadající auto“.



Náš stříbrný kus původem z Auto ESA byl vyroben v roce 2008 a díky téměř základní výbavě, fádním 16palcovým ráfkům a stříbrnému laku si jej v záplavě dnešních aut nejspíš ani nevšimnete. Pokud však hledáte pohodlné a tiché svezení za „pár korun“, možná by toto přehlédnutí mohlo znamenat osudovou chybu.



Interiér – z dnešního pohledu je kvalita na výši
Důkazem, že pojem komfort figuroval při vývoji tohoto modelu mezi předními příčkami, jsou již základní látková sedadla. Nebo jim raději říkejme křesla. Po usednutí za volant a nastavení předního křesla v extrémně širokém rozsahu se totiž člověk opravdu cítí jako v bavlnce. Vraťme se ale na moment k inkriminovanému roku 2008. Finanční krize tou dobou ještě nepostihla vývoj modernizované „E60-ky“ a na kvalitě jejího zpracování je to výrazně znát. U starších kusů se sice může objevit vrzání palubní desky, dochází k němu ale nejčastěji z toho důvodu, že s palubkou již někdo manipuloval. U takového kusu proto doporučujeme dbát zvýšené ostražitosti.



Mnozí tvrdí, že generace E39 (předchůdce naší „E60-ky“) byla posledním opravdovým BMW. Z pohledu designu bychom tomu ještě věřili, z hlediska použitých materiálů je však „E60-ka“ stále na výsluní.
Testovaný vůz totiž disponuje měkčenými materiály dokonce i v místech, kam se lidská ruka za celou dobu užívání nejspíše vůbec nepodívá. Slícování je prvotřídní, a i přes kontroverzní design a poněkud zastaralý tvar středového panelu se v BMW E60 budete cítit velmi dobře a možná až lehce nedotknutelně. To je ostatně dáno architekturou vnitřního uspořádání, která (zvláště pak útlejším postavám) ztěžuje výhled z vozu. Palubní deska ční zkrátka moc vysoko, a v kombinaci s velmi dlouhou kapotou proto nevěstí moc příjemných okamžiků při parkování. A pozor! Parkovací senzory byly za příplatek, nejednalo se o samozřejmost.



V rámci modernizace se ale samozřejmě udály změny také uvnitř. Jsou však spíše neviditelného rázu. Největší inovací je tedy přítomnost novějšího systému iDrive s otočeným ovladačem, který již vlastní tolik absentované tlačítko „zpět“. Podobně jako u nedávného testu BMW řady 3 (E91) však musíme uvést, že ihned po koupi vozu bude nejlepší software palubního systému přehrát, aby se předešlo případným chybám. Těch se za dobu existence vozu vyskytlo více než dost (známé jsou kupříkladu problémy s nefunkčním vytápěním sedadel, které jsou s palubním systémem spojeny díky funkci rozdělení intenzity výhřevu mezi opěradlo a sedák).

Motor – Čtyřválec? Ano, ale dobrý čtyřválec
V září roku 2007 došlo k tiché výměně zvučného šestiválce za skromný čtyřválcový motor, jemuž BMW propůjčilo stejnojmenné označení 520i. Atmosféricky plněný motor s objemem 2 litry a přímým vstřikováním disponuje výkonem 125 kilowattů a točivým momentem 210 newtonmetrů, což na papíře ve vztahu s dynamicky pojatým sedanem vyšší střední třídy nevyzní zrovna nejlépe. Reality se ovšem bát nemusíte. Zavalitá „Pětka“ s malými koly a skvělou manuální převodovkou váží totiž překvapivě málo – 1 574 kilogramů. Atmosférický projev motoru zůstal i nadále nebývale charakterní a při jízdě je radost s ním pracovat. Oslnivé dynamiky se samozřejmě nedočkáte, i tak je ale testovaná 520i rychlejší, než by se zprvu mohlo zdát. Naměřené zrychlení z 0 – 100 km/h za 8,5 sekundy a nevadnoucí chuť po otáčkách, která neustává ani daleko za dálničním limitem, člověka dostatečně přesvědčí o skutečnosti, že tohle auto stále bylo a je tím pravým BMW.  Základní motor navíc nebylo možné kombinovat s pohonem všech kol xDrive, který by hmotnost zvedl o podstatných 90 kilogramů. I proto je jízda s tímto vozem až překvapivě zajímavá. Jen doporučujeme pečlivý výběr zimních pneumatik. Do kopce na uklouzaném sněhu… No však to znáte.



Jistě, motor nedosahuje kultivovanosti svého urozeného předka, při klidné jízdě s ním však bez problému pojedete pod 7 litrů benzínu na 100 kilometrů a díky lehčímu předku (o 37 kilogramů!) „Pětka“ také daleko lépe zatáčí. Nemalou výhodu pak jistě můžeme spatřit ve výdrži předních ramen, která mají mnoho společného s předchůdcem E39 (zvláště pak co se složitosti týče), a v kombinaci s lehčím motorem vykazují daleko méně opotřebení.

Servisní okno – elektronika, brzdy, maličkosti…
Abyste neměli s BMW E60 mnoho starostí, platí v souvislosti s ním jedno zásadní pravidlo: „Méně je více!“. Co tím myslíme? Všechny příplatkové vymoženosti (a že jich u prémiového modelu bylo) dnes činí potíže a mnohdy krásné vozy tak odsuzují k mnohaměsíčním pauzám v servisech.

Určitě se proto vyhněte adaptivnímu podvozku s aktivními stabilizátory (u kombi E61 byly na zadní nápravě navíc vzduchové měchy s poruchovými kompresory – ty obejděte obloukem), nechte si pokud možno zajít chuť také na automatickou převodovku, která je náchylná na pozdní výměny oleje (musejí být provedeny každých 150 000 kilometrů a jsou velmi drahé) a nejspíše není od věci vynechat také xenony, u nichž BMW použilo opravdu žalostnou techniku. (Prakticky u každé nově koupené ojetiny vyžadují repasi v řádu 10 až 15 tisíců korun.) Úplně nejdůležitější je ale pečlivá kontrola servisní historie vozu. BMW řady 5 odjakživa přitahuje větší míru pozornosti, a tak nejsou výjimkou ani automobily spravené takzvaně „na kšeft“, u nichž se na případných opravách výrazně šetřilo. Jezdit s takto odbytým autem může být vyloženě nebezpečné.

Všeobecně je ale generace E60 bytelným a dobře postaveným stojem, při jehož provozu vás s nejvyšší pravděpodobností budou trápit jen marginální potíže spojené s elektronikou a brzdami, na nichž BMW lehce šetřilo. Mohou se proto objevit nesnáze se zvlněnými kotouči a poměrně často se stává, že některý z třmenů nesvírá destičkami celou plochu kotouče. Náhradních dílů k brzdovým soustavám je však více než dostatek.

Čtyřválcového motoru s přímým vstřikováním bychom se rozhodně nebáli. Jen doporučíme alespoň 2x do měsíce natankovat vysokooktanový benzín, který zabrání, nebo alespoň oddálí zanášení karbonem. Občas se ale může stát, že vůz nestartuje. Tento neduh bývá nejčastěji spojen se selháním snímače vačkového hřídele. Jeho výměna však není nákladná. Smutné ovšem je, že se tomuto problému nedá kromě kompletní výměny snímače nijak předejít.



Pokud si vyberete vůz podobného ražení, jaký jsme pro vás do dnešního testu přichystali, vyhnete se většině problémů. Ano, člověk se samozřejmě musí spokojit se skutečností, že lepší výbavu má dnes již kdejaký Korejec, testovaná řada 5 vám však poskytne ještě něco navrch. Něco, o čem si dnešní masově rozšířené vozy mohou nechat jen zdát. Abychom se ale k jádru věci dostali, musíme se svézt.

Jízda – oboustranná komunikace
Za volantem starší pětkové řady totiž zažijete oboustrannou komunikaci. BMW E60 sice již není tak ryzí a tak surové jako „třicetdevítka“, jeho jízdní esenci však není těžké podlehnout. Námi testovaný automobil navzdory tomu, že byl již zbaven obtížně tvrdých runflatů, předával až překvapivě mnoho informací od podvozku a řízení se i přes charakteristickou nepřesnost dokázalo rovněž podělit o tom, co se děje pod předními koly.



Přidejte k tomu skvěle odstupňovanou manuální převodovku s dobrou spojkou a máte jasný výsledek. „E60-ka“ je zkrátka autem, které chce být řízeno, a přestože tu s námi není zrovna kvůli zábavě, každodenní rozhovory s ní vás nepřestanou nudit.



Na standardních pneumatikách s rozměrem 225/55 R16 jde navíc o tiché a úžasně pohodlné auto, které (i díky zmiňovaným sedadlům s měkkým polstrováním) neomylně ukazuje, že po právu patří do vyšší střední třídy. A právě zde tkví zásadní rozdíl mezi dnešními masovkami a téměř 10 let starým BMW. Tohle auto je prostě kočár.

Závěr – ekonomická volba
Nemusíte být zrovna ekonom, abyste se při hlubším zamyšlení dopátrali k více než smysluplnému výsledku, který pro koupi podobně starého vozu s kompletní servisní knihou jasně hovoří. Když si totiž shrneme vše, co jsme si řekli, musíme jednohlasně prohlásit, že za peníze, jež aktuálně BMW E60 stojí, se jeho koupě vyplatí. Pravděpodobnost, že se vám v základním provedení porouchá, není totiž příliš vysoká a za 280 000 Kč (taková byla cena v našem případě) si tak pořídíte auto, se kterým je radost jezdit a které vám bez výraznějších problémů vydrží sloužit ještě poměrně dlouho. A samozřejmě nesmíme zapomenout také na komparativní výhodu oproti novějším vozům pramenící z pozvolnějšího poklesu tržních cen. Jednoduše řečeno - BMW 520i (E60) bude s nejvyšší pravděpodobností méně rozhazovat vašimi penězi.



plusy
+ pohodlný společník (bez runflatů)
+ rozumné provozní náklady
+ pevný a tuhý skelet
+ použité materiály
+ stále odolává rzi
+ ceny již moc neklesají
+ příjemná sedadla
+ stále velmi dobrý motor

mínusy
- ceny v autorizovaných servisech
- mnoho kusů s podivnou historií
- problémová elektronika
- občas zamrzne systém iDrive

Technické údaje

BMW 520i (E60) 2008

Objem motoru

1 995 ccm

Typ motoru

řadový čtyřválec

Druh motoru

zážehový atmosférický 

Typ přeplňování

-

Maximální výkon

125 kW / 170 koní / 6 250 ot./min.

Maximální točivý moment

210 Nm / 3 500 ot./min.

Převodovka

šestistupňová manuální

Poháněná kola

zadní

Maximální rychlost

219 km/h

Zrychlení z 0 na 100 km/h

8,5 s

Udávaná spotřeba město

7,4  l/100 km

Spotřeba mimo město

4,9 l/100 km

Kombinovaná spotřeba

5,8 l/100 km

Spotřeba během testu

7,5 l/100 km

Objem nádrže

70 l

Pohotovostní hmotnost

1 574 kg

Délka / šířka / výška

4 841 / 1 846 / 1 468 mm

Rozvor

2 888 mm

Zavazadelník/ Po sklopení

520l/ -

Cena v době testu

280 000 Kč

 

Vůz zapůjčil autobazar Auto ESA

 


Nabídka vozidel na prodej

Zobrazit více vozidel

Fotogalerie

text + foto: Martin Müller

Mohlo by vás zajímat


Nejnovější články


Nejčtenější články měsíce

Top
Nový Ford Mustang v prodeji. Základ za 1,6 milionu korun má osmiválec
Test: MG5 Electric – kombi z Činy, které nahání hrůzu evropským automobilkám Test: Honda ZR-V je miliónové SUV s výborným hybridem a neuvěřitelnou spotřebnou Test: Mazda 3 e-SKYACTIV X 186 - řidičsky zajímavý hatchback napěchovaný elektronikou Test: Kia Stonic 1.2 DPI - moc nejede, ale nic lepšího neseženete

Tipy z autobazarů

Audi A4

Rok výroby 2011

217 777 Kč

Audi A6

Rok výroby 2017

589 000 Kč

Peugeot 508

Rok výroby 2022

739 000 Kč

Nissan Navara

Rok výroby 2018

529 900 Kč