Test: Dacia Duster 4x4 1.5 dCi - král levných SUV

vloženo

Je levná, je o ni zájem a jak hlásá reklama v televizi, stojí stejně jako značková kabelka. Řeč dnes bude o praktické a zároveň levné Dacii Duster, která se řadí mezi tolik populární vozy kategorie SUV. Zajímalo mě, jak si rumunské SUV povede v praxi v terénu, ve městě i na dálnici.

Test: Dacia Duster 4x4 1.5 dCi - král levných SUV Test: Dacia Duster 4x4 1.5 dCi - král levných SUV

Dacie se nekupují kvůli vzhledu karoserie ani kvůli reprezentativním účelům. Rumunské vozy mají svou klientelu, která sází na maximální jednoduchost, nenápadný design, praktičnost, odolnost a příznivou cenovku. V případě Dusteru se zájemce musí spokojit s obtloustlým designem karoserie. Například klasické kliky dveří jsou lakované v barvě karoserie až v nejvyšší výbavě Arctica. Případného majitele rozhodně zarazí obrovské víčko palivové nádrže, pod které by se vešlo i několik mobilních telefonů. Dacia Duster se chlubí slušnými nájezdovými úhly (30° vpředu a 36° vzadu, přičemž přechodový úhel dosahuje hodnoty 23°). Testovaný Duster s pohonem všech se pyšní dostatečnou světlou výškou 210 mm (předokolka 205 mm), což je hodnota převyšující celou řadu SUVéček (například Škoda Yeti si musí vystačit s 180 mm, Suzuki Jimmy a Fiat Sedici s 190 mm). Brodivost dosahuje hodnoty 350 mm.

Tvrdé plasty nikoho vzhledem k cenovce nemohou překvapit. Po stránce ergonomické musím Dusteru vytknout umístění ovládacích prvků klimatizace a ventilace, které jsou příliš nízko. Kritiku zaslouží i ovladač elektrického nastavování zpětných zrcátkem umístěný pod madlem ruční brzdy. Nezvyklé umístění mají i tlačítka předních oken na středovém panelu či klakson umístěný na levé páčce (stejně jako u řady francouzských vozů). Řidič se musí smířit jen s výškově stavitelným volantem (a to ještě jen u nejvyšší výbavy). Na podélné seřízení volantu řidič musí zapomenout úplně, nelze ho totiž ani přiobjednat. Nastavení podélného posunu sedadel probíhá podivným okem pod sedačkou.


Přední sedadla mají krátké sedáky, a tak je nutné se smířit s nedostatečnou podporou stehen. V ostatních ohledech sedadla mohu označit za pohodlná. Dozadu se vlezou díky dostatečnému prostřednímu místu tři dospělí, kteří budou mít dostatek místa nad hlavou. Problém může nastat u vyšších osob v podélném směru, kde Duster příliš nevyniká. Sedáky jsou stejně jako vpředu krátké, což snižuje komfort cestování při delších vzdálenostech. Navíc jsou téměř rovná a připomínající spíše lavici.

Duster s pohonem pouze přední nápravy pojme v pětimístném uspořádání na 475 litrů zavazadel. Po sklopení zadních sedadel zvládne pobrat 1.636 litrů, kdežto námi testovaná verze 4x4 zvládá pojmout jen 408 l, resp. 1.570 litrů, což je daní za technické řešení pohonu všech kol. Po sklopení zadních sedadel vzniká ložná plocha dlouhá 1.760 mm a široká minimálně jeden metr. Asymetrické dělené zadní opěradlo je dostupné jen s nejvyšší výbavou Arctica.

Pro test jsme zvolili vznětovou patnástickovku dCi, která se nám při pohledu do ceníku hodí k pohonu všech kol nejvíce. Řadový čtyřválec 1.5 dCi je notoricky známý z Renaultů a Nissanů. V Dusteru je naladěn na výkon 81 kW (111 koní) a díky přítomnosti filtru pevných částic plní emisní normu Euro5. Maximum točivého momentu vrcholí hodnotou 240 Nm při 1.750 ot./min. Ve spojení s velmi krátce odstupňovanou šestirychlostní manuální převodovkou slibuje slušnou dynamiku. Rychlostní stupně jsou tak krátké, že jednička slouží pouze k cuknutí auta směrem dopředu, na dvojku se lze rozjíždět i při plném obsazení a na trojku nedosáhnete ani osmdesátky. Vě městě tak často budete jezdit na čtyřku nebo dokonce pětku a motor nebude protestovat. Na dosažení stovky řidič musí nejméně čtyřikrát přeřadit, na což potřebuje Duster ve výsledku kolem 12,5 sekundy. Maximální rychlost podle výrobce dosahuje hodnoty 168 km/h. Dacia krátkým odstupňováním (zejména jedničky) vyřešila problém s absencí redukční převodovky.

Týdenní testování jsem pojal velmi bedlivě. Dokud byl vůz čistý, vyrazil jsem ho otestovat na rozbitou dálnici D1. Cestu z Prahy do Brna zvládl Duster výtečně. Dokonce jsem si připadal, že povrch dálnice už je opravený. Dusteru nedělá problémy se pohybovat v rychlostech do 150 km/h, kdy je aerodynamický hluk stále dobře snesitelný a osádka vozu si může celkem tiše povídat. Dynamika je odpovídající hmotnosti vozu a velkému čelnímu odporu. Počítat je nutné s delší brzdou dráhou, brzdový účinek v rychlostech nad 110 km/h není zrovna zázračný. Každopádně Duster si vede na dálnici lépe než dříve testovaný Renault Koleos, který nevyniká tak příjemnou jízdou. Cesta z Brna pokračovala po silnicicíh druhé a třetí třídy do Kyjova, kde není nouze o prudké zatáčky a horizonty. V rychleji projížděných zatáčkách na nerovném povrchu si Duster vedl přes zimní obutí při teplotách přesahující dvacet stupňů nad nulou velmi dobře. V zatáčkách se ani příliš nenakláněl a na nervnostech neodskakoval. Tlumiče fungovaly dobře a jen mě trápily slabší brzdy a vyšší profil pneumatik, na kterých se na limitu Duster hrne do strany.

Cestu dlouhou přes 550 km zvládl Duster s průměrnou spotřebou rovných 8,0 km/h v čemž jsou započítány i přejezdy ucpané Prahy a plnějšího Brna. Nejvíce spotřeba rostla na dálnici, kdy jsme zkoušeli maximální rychlost. Další zastávkou Dusteru byl bývalý lom, kde není nouze o terénní zlomy a různí jiné nástrahy. I zde Duster si vedl skvěle. Jako poslední bylo nutné vyzkoušet Dacii na polních cestách, kde opět plní vše, co se od něj očekává. Rychlá jízda po polní cestě plné děr je stále v pohodě. Horší je to na zvlněné polňačce, kde se Duster při rychlejší jízdě rozkmitá a nedokáže se uklidnit. Měkké perování vůz rozkáče jako Maxipes fík své pružiny. Jediným východiskem je snížení rychlosti.

Duster doslal zesílenou přední nápravu z Loganu a vyspělou víceprvkovou zadní nápravu z Nissanu QashQai (ve verzi 4x4). Hyudraulický posilovač řízení zprostředkovává dostatečnou komunikaci a řadí Dustera v této oblasti mezi lepší průměr. To samé platí i o převodovce, ke které nelze mít závažnější výtku. S Dusterem lze jezdit při velmi častém řazení celkem svižně, nikoliv rychle. Na sportovní choutky je třeba v každém případě zapomenout. Duster preferuje komfortnější jízdní styl, přičemž nedotáčivost přichází pozvolna. Teměř terénní pneumatiky Continental CrossContact testovanou Dacii ženou v terénu mnohem dále, než zvládne řada konkurentů. Potěší solidní nájezdové úhly vpředu i vzadu. Bohužel tomu neodpovídá přechodový úhel a nezakrytovaný podvozek (strach tak budete mít zejména o výfukovou soustavu).

Duster si poradí i v prudkém stoupání, kde se zapotila celá řada čtyřkolek, přestože patnáctistovce chybí více síly a v kopcích to nemá jednoduché. Vyjet opravdu značný kopec (např. 45°) znamená aplikovat drastickou metodu prudkého rozjezdu a solidní práce s plynovým pedálem. Duster zvládl na motokrosové trati díky solidním nájezdovým úhlům nejednu překážku a v mých očích ho vidím jako skvělého pracanta, kterého ocení nejeden myslivec či provozovatel horského hotelu.

Systém pohonu se ovládá otočným přepínačem umístěným pod středovým panelem. Řidič může volit jeden ze tří módů. K dispozici je tak stálý pohon pouze přední nápravy (2WD) nebo automatický režim, při kterém se připojují zadní kola podle potřeby. Třetí možností je režim LOCK, který rozděluje točivý moment spravedlivě mezi přední a zadní kola (v poměru 50:50 ale jen do 80 km/h). Připojování zadní nápravy je řešeno elektromagnetickou spojkou. Systém pohonu si Duster vypůjčil od tandemu Nissan/Renault.

Toužíte-li po levném SUVéčku, Duster je velmi zajímavou volbou. Rozhodně však doporučuji verzi 4x4, která se narozdíl od předokolky chlubí vzadu vyspělou zadní nápravou a přesnou šestirychlostní převodovkou. Navíc získáte ochranné kryty podvozku a vyšší jistotu v kritických situacích (lze připlatit za ESP - opět doporučuji). Duster není žádné navoněné SUVéčko sázející na design a moderní výstřelky. Dacia Duster startuje na lákavé cenovce 249.900 Kč, přičemž testovaný model představuje absolutní strop - stojí totiž 384.900 Kč.
 

Technické údaje Dacia Duster 1.5 dCi 81 kW, 4x4 Arctica
Motor: zážehový přeplňovaný tříválec
Objem motoru: 1461 ccm
Výkon: 81kW(111k)/4000 ot./min.
Točivý moment max.: 240Nm/1750 ot./min.
Max. rychlost: 168 km/h
Zrychlení 0 – 100 km/h: 12,5 s
Spotřeba - kombin.: 5,3 l/100 km
Spotřeba - město: 5,9 l/100 km
Spotřeba - mimo město: 5,0 l /100 km
Objem pal. nádrže: 50 l
Délka/šířka/výška: 4315/1822/1625 mm
Rozvor: 2673 mm
Zavazadelník: 408/1570 l
Provozní/celková hmotnost: 1294/1844 kg
Základní cena: 249.900 Kč (1.6 16V 77 kW, 4x2, Access)
Cena test. modelu od: 384.900 Kč (1.5 dCi 81 kW, 4x4, Arctica)

Petr Šikl (text+foto)

Vyhledat vozidla v inzerci: Dacia

Fotografie k článku

Fotografie k článku Test: Dacia Duster 4x4 1.5 dCi - král levných SUV Fotografie k článku Test: Dacia Duster 4x4 1.5 dCi - král levných SUV Fotografie k článku Test: Dacia Duster 4x4 1.5 dCi - král levných SUV Fotografie k článku Test: Dacia Duster 4x4 1.5 dCi - král levných SUV Fotografie k článku Test: Dacia Duster 4x4 1.5 dCi - král levných SUV Fotografie k článku Test: Dacia Duster 4x4 1.5 dCi - král levných SUV Fotografie k článku Test: Dacia Duster 4x4 1.5 dCi - král levných SUV Fotografie k článku Test: Dacia Duster 4x4 1.5 dCi - král levných SUV Fotografie k článku Test: Dacia Duster 4x4 1.5 dCi - král levných SUV Fotografie k článku Test: Dacia Duster 4x4 1.5 dCi - král levných SUV Fotografie k článku Test: Dacia Duster 4x4 1.5 dCi - král levných SUV Fotografie k článku Test: Dacia Duster 4x4 1.5 dCi - král levných SUV Fotografie k článku Test: Dacia Duster 4x4 1.5 dCi - král levných SUV Fotografie k článku Test: Dacia Duster 4x4 1.5 dCi - král levných SUV Fotografie k článku Test: Dacia Duster 4x4 1.5 dCi - král levných SUV Fotografie k článku Test: Dacia Duster 4x4 1.5 dCi - král levných SUV Fotografie k článku Test: Dacia Duster 4x4 1.5 dCi - král levných SUV Fotografie k článku Test: Dacia Duster 4x4 1.5 dCi - král levných SUV Fotografie k článku Test: Dacia Duster 4x4 1.5 dCi - král levných SUV Fotografie k článku Test: Dacia Duster 4x4 1.5 dCi - král levných SUV Fotografie k článku Test: Dacia Duster 4x4 1.5 dCi - král levných SUV Fotografie k článku Test: Dacia Duster 4x4 1.5 dCi - král levných SUV Fotografie k článku Test: Dacia Duster 4x4 1.5 dCi - král levných SUV Fotografie k článku Test: Dacia Duster 4x4 1.5 dCi - král levných SUV Fotografie k článku Test: Dacia Duster 4x4 1.5 dCi - král levných SUV Fotografie k článku Test: Dacia Duster 4x4 1.5 dCi - král levných SUV Fotografie k článku Test: Dacia Duster 4x4 1.5 dCi - král levných SUV Fotografie k článku Test: Dacia Duster 4x4 1.5 dCi - král levných SUV Fotografie k článku Test: Dacia Duster 4x4 1.5 dCi - král levných SUV
Nenechte si ujít novinky, které pro Vás připravujeme. Zadejte Váš e-mail:

Sdílet článek

Komentáře k článku:

Další články (posledních 20 z celkem 20)

24.09.2017
Test ojetiny: Ford Fusion - bratr Fiesty je stále v kurzu
20.09.2017
Omlazený Ford Mustang má stále osmiválec a nově 10stupňový automat
18.09.2017
Test: Kia Rio 1.0 T-GDI je univerzálnější, než čekáte
17.09.2017
Nové Audi RS 4 Avant bude rychlé rodinné auto
16.09.2017
Suzuki Swift Sport zhubl a dostal turbomotor
15.09.2017
Citroën C3 Aircross má české ceny, začínají na 309 900 Kč
14.09.2017
Audi Q5 rozšiřuje nabídku motorů o 3.0 V6 TDI
13.09.2017
Nové malé SUV od Fordu se jmenuje EcoSport a může mít pohon všech kol
12.09.2017
Test: BMW 435i xDrive Cabrio - babí léto individuálně
11.09.2017
Hyundai ix20 nekončí, čeští motoristé ho milují
10.09.2017
Kia Picanto X-Line má 100 koní a zvýšený podvozek
09.09.2017
BMW Concept X7 iPerformance - obrovské ledviny a futuristický interiér
08.09.2017
Test ojetiny: Citroën C5 – levný kočár
07.09.2017
Opel Insignia dostane BiTurbo diesel s výkonem 210 koní
06.09.2017
Nový Nissan Leaf se chlubí dojezdem až 378 km na jedno nabití
05.09.2017
Test: Hyundai Santa Fe 2.4 GDi - doopravdy ho chcete?
01.09.2017
Na nové Suzuki Swift čtvrt milionu nestačí, ale může mít pohon 4x4
31.08.2017
Test ojetiny: Hyundai i10 - ve městě jako ryba ve vodě
30.08.2017
Zbrusu nová Dacia Duster bude na oko pořád stejná
27.08.2017
Volkswagen T-Roc – nové SUV s pohonem 4x4 a velkým batohem