Test: Citroën C5 2.0 HDi - nejlepší na sklonku života

vloženo

Citroën C5 je ojedinělým vozem. Hydropneumatické odpružení v neprémiové části střední třídy nenabízí nikdy jiný. A nás zajímalo, zda se vyplatí pořídit výběhový model se stále silným a časem prověřeným dieselem spojeným s automatickou převodovkou a obdařené bohatou výbavou.

Test: Citroën C5 2.0 HDi - nejlepší na sklonku života

Citroën C5 ve verzi sedan pořídíte ve dvou výbavách (Suduction a Exclusive) a vždy pouze s dvoulitrem BlueHDi, který může mít výkon 110 nebo 132 kW. Slabší dvoulitr je vždy spojen s manuální šestirychlostní převodovkou, kdežto silnější variantu lze pořídit pouze ve spojení s automatickou převodovkou EAT6. Kromě vstupní varianty za 579 900 Kč se o komfort stará vzduchové odpružení Hydractive III+, které přijde na dalších čtyřicet tisíc korun. Námi zkoušené vrcholné provedení aktuálně pořídíte za 739 900 Kč, což ve srovnání s konvenční konkurencí naprosto skvělá cenovka.

Poslední roky se v oblasti nabídky aut hodně mění. To nejlépe dokazuje právě C5, která první roky výroby byla nabízena s charizmatickými šestiválci a postupem času se nabídka smrskla až na nabídku jedinné pohonné jednotky ve dvou výkonnostních verzích. Dvoulitr navíc můžeme považovat za rozmařilost. Nejen francouzské modely sázejí výhradně na šestnáctistovky.

Citroën C5 sedan

Na "CéPětce" se nám v redakci líbí fakt, že i po těch letech na trhu působí stále moderně. Nadčasový design se prostě povedl. Škoda jen některých ostrých hran, které například při manipulaci s dveři mohou být nepříjemým zdrojem bolesti.

Chaotický blahobyt
Rozměrná přední sedadla připomínají spíše křesla. Vynikají dostatečným bočním vedením a výplně jsou akorát pružné a tuhé. Elektrické nastavování v deseti směrech dovoluje sedadlo přizpůsobit na míru. Potěší naklápění horní části opěráku nebo široká centrální loketní opěrka s výškovým nastavením. Obě přední sedadla jsou vyhřívaná, řidičovo navíc disponuje pamětí a masážní funkcí v bederní oblasti. Zadní sedadla poskytují dostatečně dlouhý sedák, u opěradel bychom uvítali nějaký centimetr k dobru. V podélném směru není tolik místa jako u některých konkurentů, přesto ani vysocí cestující nebudou mít problém (ani na šířku v oblasti ramen). Také u zadních sedadel je velmi příjemná středová loketní opěrka, která navíc může sloužit jako průvlak na lyže.

Citroën C5 sedan interior

Samotný zavazadlový prostor neláme rekordy nabízeným objemem (467 litrů), přesto většině majitelů dokáže dobře posloužit. Pokud potřebujete snížit nákladovou hranu, stačí použít tlačítko na pravé straně a regulovat světlost při nakládání. Samozřejmostí je elektrické ovládání pátých dveří. Parkovací brzda funguje automaticky, v kopci plní funkci HillHolder a při rozjezdu dopředu se opět sama povolí.

Samotná kabina, resp. provedení palubní desky působí poměrně staře. Použité materiály se snaží maskovat stáří vozu. Slícování a celkově dílenské zpracování je na vysoké úrovni, vůbec ho nemůžeme srovnávat s předchůdcem. Ve voze nikde nic neskřípe, nevrže ani nedělá jinou neplechu. Horší je to ovšem s rozvržením ovládacích prvků. Vůbec nás nepotěšilo ovládání audiosystému, ovladač hlasitosti by zasluhoval otočný knoflík místo použité kolébky. Také tlačítko varovných světel umístěné napravo od centrálního displeje není zrovna v ideálním dosahu řidiče. Zvykat si je potřeba na volant s pevným středem u kterého se otáčí pouze věnec.

Buďme rádi za dvoulitr HDi
Výkon 180 koní při 3750 ot./min. a točivý moment 400 Nm dostupnýpři 2000 otáčách s papírově 1695 kg těžkým vozem C5 hýbe celkem obstojně. Jen považte. Stovky dosáhne C5 za 8,7 s a umí letět až 222 km/h, což jsou hodnoty více než dostačující. Agregát vyniká kultivovaným projevem a minimem vibrací přenášených do interiéru. Potěší i solidní rozsah využitelných otáček. Podle výrobce má průměrná spotřeba dosahovat hodnoty 4,4 l/100 km, což není nedosažitelná hodnota. V praxi se dostanete dokonce i pod tuto hodnotu. Musíte však jezdit s velmi lehkou nohou na plynovém pedálu a téměř vůbec nevyužívat sílu motoru. My jezdili dlouhodobě za 5,7 l/100 km při solidním rychlostním průměru a celkově ostřejším jízdním stylu. Velká nádrž 71 litrů zvyšuje enormě celkový dojezd.Létající koberec
Hydropneumatické odpružení Hydractive III+ udržuje konstantní světlou výšku podle rychlosti a stavu vozovky. V případě C5 lze tak nastavit čtyři výškové úrovně. Nejvyšší světlá výška je určená pro přejezdy větších nerovností (avšak pouze do rychlosti 10 km/h), druhá nejvyšší pro jízdu po nerovných cestách (do 40 km/h), běžná výška slouží normálnímu provozu a nejnižší pro nakládání a servisní zásahy. Sportovní režim z C5 "sporťák" rozhodně neudělá, přesto podvozek citelně ztuhne, což se hodí například v sérii zatáček. Karoserie se přestane houpat, podvozek citelněji přitvrdí a řidiči je poskytována větší jistota.

Na kvalitním povrchu komunikací zažijete s Citroënem C5 doslova nadpozemský komfort srovnatelný s německými vozy s trojcípou hvězdou ve znaku. C5 se pohybuje jako vznášedlo, které naprosto zkresluje aktuální cestovní rychlost. Plavné jízdy si v Česku však všude neužijete. Na většině nepříliš kvalitních silnicích je poskytovaný komfort srovnatelný s konkurenty a o výhodě hydropneumatického odpružení nemůže být řeč. Hodně rozbité okresky pak mají za následek, že podvozek francouze se s výmoly vyrovnává hůře, než klasické podvozky. Pokud ovšem jezdíte po silnicích první třídy, není co řešit. Jízda je fakt příjemná.

K řazení šestistupňové automatické převodovky nemůžeme mít závažnější připomínky. Řadí dle očekávání. Není nejrychlejší, občas dokáže chvilkově tápat, ale v praxi při běžných jízdách funguje lépe než dvouspojková řešení. Pedály mají tužší chod, což příliš neladí s přeposilovaným a bezkontaktním řízením, která řidiče nevtáhne do děje. K charakteru C5 odtažité řízení prostě patří a nebudeme mu ho vytýkat. Citroën C5 se neřídí, ale kormidluje. Všechny projevy C5 jsou tlumené a spíše pocházející z povzdálí. "Cé-Pětka" řidiče ani posádku nechce ničím otravovat. Dokonce i při plném sešlápnutí brzdového pedálu vůz neponořuje příď a nepanikaří. Chová se noblesně a posádku nevytrhuje z pohody na palubě Samotné brzdy vynikají nadprůměrným brzdným účinkem.

C5 se skvěle hodí na dálnice a rychlostní silnice s dobrým povrchem. O příčných spárách posádka doslova neví a hluk je velmi dobře potlačen. Jezdíte-li dlouhé trasy, je C5 ideálním lamačem dlouhých tratí.

Auto s charakterem
I přes svůj pokročilý věk dokáže C5 mile překvapit, přičemž dokáže potěšit i pořizovací cenou. Podobně vybavený vůz za dané peníze ve střední třídě prostě nekoupíte. Velkou zbraní C5 je potentní a zároveň úsporný diesel, hladce řadící automat, komfortní podvozek a bohatá výbava. Zájemci o komfortní vůz střední třídy si tak přijdou na své. Čekat na novou C5 nedoporučujeme, půjde totiž stejnou cestou jako model Cactus. Podle všecho by tedy mělo dojít k downsizingu a ožebračení některých praktických vymožeností (například by něměly jít stahovat zadní okénka ...).

(plusy)
jízdní komfort (filtrace běžných nerovností)
stabilita
motor (kultivovanost, výkon i spotřeba)
brzdy
bohatá výbava
pohodlná sedadla
pořizovací cena

(mínusy)
občasné nedostatky v interiéru
chaotické ovládání
tlumení velkých nerovností
nedomyšlené odkládací prostory
 

Technické údaje Citroën C5 Sedan 2.0 HDi A/T
Motor: vznětový přeplňovaný čtyřválec
Objem motoru: 1997 ccm
Výkon: 133kW(180k)/3750 ot./min.
Točivý moment max.: 400Nm/2000 ot./min.
Max. rychlost: 222 km/h
Zrychlení 0 – 100 km/h: 8,7 s
Spotřeba - město: 5,2 l/100 km
Spotřeba - mimo město: 3,8 l/100 km
Spotřeba - kombi: 4,4 l /100 km
Objem pal. nádrže: 71 l
Délka/šířka/výška: 4779/1860/1451 mm
Rozvor: 2815 mm
Zavazadelník: 467 l
Provozní/celková hmotnost: 1695/2190 kg
Základní cena: 579.900 Kč (2.0 BlueHDi 110 kW, 6MT, Seduction)
Cena test. modelu od: 7394.900 Kč (2.0 BlueHDi 132 kW, EAT6, Exlusive)

redakce

Vyhledat vozidla v inzerci: Citroen

Fotografie k článku

Fotografie k článku Test: Citroën C5 2.0 HDi - nejlepší na sklonku života Fotografie k článku Test: Citroën C5 2.0 HDi - nejlepší na sklonku života Fotografie k článku Test: Citroën C5 2.0 HDi - nejlepší na sklonku života Fotografie k článku Test: Citroën C5 2.0 HDi - nejlepší na sklonku života Fotografie k článku Test: Citroën C5 2.0 HDi - nejlepší na sklonku života Fotografie k článku Test: Citroën C5 2.0 HDi - nejlepší na sklonku života Fotografie k článku Test: Citroën C5 2.0 HDi - nejlepší na sklonku života Fotografie k článku Test: Citroën C5 2.0 HDi - nejlepší na sklonku života Fotografie k článku Test: Citroën C5 2.0 HDi - nejlepší na sklonku života Fotografie k článku Test: Citroën C5 2.0 HDi - nejlepší na sklonku života Fotografie k článku Test: Citroën C5 2.0 HDi - nejlepší na sklonku života Fotografie k článku Test: Citroën C5 2.0 HDi - nejlepší na sklonku života Fotografie k článku Test: Citroën C5 2.0 HDi - nejlepší na sklonku života Fotografie k článku Test: Citroën C5 2.0 HDi - nejlepší na sklonku života Fotografie k článku Test: Citroën C5 2.0 HDi - nejlepší na sklonku života Fotografie k článku Test: Citroën C5 2.0 HDi - nejlepší na sklonku života Fotografie k článku Test: Citroën C5 2.0 HDi - nejlepší na sklonku života Fotografie k článku Test: Citroën C5 2.0 HDi - nejlepší na sklonku života Fotografie k článku Test: Citroën C5 2.0 HDi - nejlepší na sklonku života Fotografie k článku Test: Citroën C5 2.0 HDi - nejlepší na sklonku života Fotografie k článku Test: Citroën C5 2.0 HDi - nejlepší na sklonku života Fotografie k článku Test: Citroën C5 2.0 HDi - nejlepší na sklonku života Fotografie k článku Test: Citroën C5 2.0 HDi - nejlepší na sklonku života Fotografie k článku Test: Citroën C5 2.0 HDi - nejlepší na sklonku života
Nenechte si ujít novinky, které pro Vás připravujeme. Zadejte Váš e-mail:

Sdílet článek

Komentáře k článku:

Další články (posledních 20 z celkem 20)

28.10.2016
Test: Peugeot 208 1.2 PureTech 110k EAT6 – umění okouzlit
27.10.2016
Škoda Octavia po faceliftu dostala dělené přední světlomety
25.10.2016
Modernizovaná Kia Soul má české ceny, začínají na 384.980 Kč
24.10.2016
BMW Z4 (E85) 2.5i AT – volnočasová aktivita
23.10.2016
Porsche Česká republika slaví 25 let na trhu půlmiliontým zákazníkem
20.10.2016
Přezouvání a nákup zimních pneumatik nenechávejte na poslední chvíli
19.10.2016
Sériová výroba Škody Kodiaq zahájena v Kvasinách
18.10.2016
Test ojetiny: Hyundai Santa Fe 2.2 CRDi – poctivý Korejec
16.10.2016
BMW M3 slaví třicátiny limitovanou edicí 30 Jahre M3
14.10.2016
Hyundai Santa Fe přichází v nových verzích
13.10.2016
Škoda Kodiaq má kompletní ceník, do milionu se vejdete vždy, ale jen bez příplatků
12.10.2016
Volvo V90 má české ceny, pod milion nejdou
11.10.2016
Test ojetiny: Citroën C4 Cactus 1.6 e-HDi EAT6 – ohromit a zaujmout
10.10.2016
Některé modely Toyota nově v akční výbavě Limited
08.10.2016
Předprodej Audi Q2 zahájen, cena od 584.900 Kč
06.10.2016
Nový Nissan GT-R má české ceny, připravte si 2,6 milionu korun
05.10.2016
Druhá generace modelu Audi Q5 představena
04.10.2016
Opel Mokka X - nové informace a fotografie
03.10.2016
Pět nejlepších cenově dostupných ojetin, které jsme testovali
02.10.2016
Předobraz nové Hondy Civic Type R se ukázal v Paříži