Test: Citroën C5 2.0 HDi - nejlepší na sklonku života

vloženo

Citroën C5 je ojedinělým vozem. Hydropneumatické odpružení v neprémiové části střední třídy nenabízí nikdy jiný. A nás zajímalo, zda se vyplatí pořídit výběhový model se stále silným a časem prověřeným dieselem spojeným s automatickou převodovkou a obdařené bohatou výbavou.

Test: Citroën C5 2.0 HDi - nejlepší na sklonku života Test: Citroën C5 2.0 HDi - nejlepší na sklonku života

Citroën C5 ve verzi sedan pořídíte ve dvou výbavách (Suduction a Exclusive) a vždy pouze s dvoulitrem BlueHDi, který může mít výkon 110 nebo 132 kW. Slabší dvoulitr je vždy spojen s manuální šestirychlostní převodovkou, kdežto silnější variantu lze pořídit pouze ve spojení s automatickou převodovkou EAT6. Kromě vstupní varianty za 579 900 Kč se o komfort stará vzduchové odpružení Hydractive III+, které přijde na dalších čtyřicet tisíc korun. Námi zkoušené vrcholné provedení aktuálně pořídíte za 739 900 Kč, což ve srovnání s konvenční konkurencí naprosto skvělá cenovka.


Poslední roky se v oblasti nabídky aut hodně mění. To nejlépe dokazuje právě C5, která první roky výroby byla nabízena s charizmatickými šestiválci a postupem času se nabídka smrskla až na nabídku jedinné pohonné jednotky ve dvou výkonnostních verzích. Dvoulitr navíc můžeme považovat za rozmařilost. Nejen francouzské modely sázejí výhradně na šestnáctistovky.

Citroën C5 sedan

Na "CéPětce" se nám v redakci líbí fakt, že i po těch letech na trhu působí stále moderně. Nadčasový design se prostě povedl. Škoda jen některých ostrých hran, které například při manipulaci s dveři mohou být nepříjemým zdrojem bolesti.

Chaotický blahobyt
Rozměrná přední sedadla připomínají spíše křesla. Vynikají dostatečným bočním vedením a výplně jsou akorát pružné a tuhé. Elektrické nastavování v deseti směrech dovoluje sedadlo přizpůsobit na míru. Potěší naklápění horní části opěráku nebo široká centrální loketní opěrka s výškovým nastavením. Obě přední sedadla jsou vyhřívaná, řidičovo navíc disponuje pamětí a masážní funkcí v bederní oblasti. Zadní sedadla poskytují dostatečně dlouhý sedák, u opěradel bychom uvítali nějaký centimetr k dobru. V podélném směru není tolik místa jako u některých konkurentů, přesto ani vysocí cestující nebudou mít problém (ani na šířku v oblasti ramen). Také u zadních sedadel je velmi příjemná středová loketní opěrka, která navíc může sloužit jako průvlak na lyže.

Citroën C5 sedan interior

Samotný zavazadlový prostor neláme rekordy nabízeným objemem (467 litrů), přesto většině majitelů dokáže dobře posloužit. Pokud potřebujete snížit nákladovou hranu, stačí použít tlačítko na pravé straně a regulovat světlost při nakládání. Samozřejmostí je elektrické ovládání pátých dveří. Parkovací brzda funguje automaticky, v kopci plní funkci HillHolder a při rozjezdu dopředu se opět sama povolí.

Samotná kabina, resp. provedení palubní desky působí poměrně staře. Použité materiály se snaží maskovat stáří vozu. Slícování a celkově dílenské zpracování je na vysoké úrovni, vůbec ho nemůžeme srovnávat s předchůdcem. Ve voze nikde nic neskřípe, nevrže ani nedělá jinou neplechu. Horší je to ovšem s rozvržením ovládacích prvků. Vůbec nás nepotěšilo ovládání audiosystému, ovladač hlasitosti by zasluhoval otočný knoflík místo použité kolébky. Také tlačítko varovných světel umístěné napravo od centrálního displeje není zrovna v ideálním dosahu řidiče. Zvykat si je potřeba na volant s pevným středem u kterého se otáčí pouze věnec.

Buďme rádi za dvoulitr HDi
Výkon 180 koní při 3750 ot./min. a točivý moment 400 Nm dostupnýpři 2000 otáčách s papírově 1695 kg těžkým vozem C5 hýbe celkem obstojně. Jen považte. Stovky dosáhne C5 za 8,7 s a umí letět až 222 km/h, což jsou hodnoty více než dostačující. Agregát vyniká kultivovaným projevem a minimem vibrací přenášených do interiéru. Potěší i solidní rozsah využitelných otáček. Podle výrobce má průměrná spotřeba dosahovat hodnoty 4,4 l/100 km, což není nedosažitelná hodnota. V praxi se dostanete dokonce i pod tuto hodnotu. Musíte však jezdit s velmi lehkou nohou na plynovém pedálu a téměř vůbec nevyužívat sílu motoru. My jezdili dlouhodobě za 5,7 l/100 km při solidním rychlostním průměru a celkově ostřejším jízdním stylu. Velká nádrž 71 litrů zvyšuje enormě celkový dojezd.Létající koberec
Hydropneumatické odpružení Hydractive III+ udržuje konstantní světlou výšku podle rychlosti a stavu vozovky. V případě C5 lze tak nastavit čtyři výškové úrovně. Nejvyšší světlá výška je určená pro přejezdy větších nerovností (avšak pouze do rychlosti 10 km/h), druhá nejvyšší pro jízdu po nerovných cestách (do 40 km/h), běžná výška slouží normálnímu provozu a nejnižší pro nakládání a servisní zásahy. Sportovní režim z C5 "sporťák" rozhodně neudělá, přesto podvozek citelně ztuhne, což se hodí například v sérii zatáček. Karoserie se přestane houpat, podvozek citelněji přitvrdí a řidiči je poskytována větší jistota.

Na kvalitním povrchu komunikací zažijete s Citroënem C5 doslova nadpozemský komfort srovnatelný s německými vozy s trojcípou hvězdou ve znaku. C5 se pohybuje jako vznášedlo, které naprosto zkresluje aktuální cestovní rychlost. Plavné jízdy si v Česku však všude neužijete. Na většině nepříliš kvalitních silnicích je poskytovaný komfort srovnatelný s konkurenty a o výhodě hydropneumatického odpružení nemůže být řeč. Hodně rozbité okresky pak mají za následek, že podvozek francouze se s výmoly vyrovnává hůře, než klasické podvozky. Pokud ovšem jezdíte po silnicích první třídy, není co řešit. Jízda je fakt příjemná.

K řazení šestistupňové automatické převodovky nemůžeme mít závažnější připomínky. Řadí dle očekávání. Není nejrychlejší, občas dokáže chvilkově tápat, ale v praxi při běžných jízdách funguje lépe než dvouspojková řešení. Pedály mají tužší chod, což příliš neladí s přeposilovaným a bezkontaktním řízením, která řidiče nevtáhne do děje. K charakteru C5 odtažité řízení prostě patří a nebudeme mu ho vytýkat. Citroën C5 se neřídí, ale kormidluje. Všechny projevy C5 jsou tlumené a spíše pocházející z povzdálí. "Cé-Pětka" řidiče ani posádku nechce ničím otravovat. Dokonce i při plném sešlápnutí brzdového pedálu vůz neponořuje příď a nepanikaří. Chová se noblesně a posádku nevytrhuje z pohody na palubě Samotné brzdy vynikají nadprůměrným brzdným účinkem.

C5 se skvěle hodí na dálnice a rychlostní silnice s dobrým povrchem. O příčných spárách posádka doslova neví a hluk je velmi dobře potlačen. Jezdíte-li dlouhé trasy, je C5 ideálním lamačem dlouhých tratí.

Auto s charakterem
I přes svůj pokročilý věk dokáže C5 mile překvapit, přičemž dokáže potěšit i pořizovací cenou. Podobně vybavený vůz za dané peníze ve střední třídě prostě nekoupíte. Velkou zbraní C5 je potentní a zároveň úsporný diesel, hladce řadící automat, komfortní podvozek a bohatá výbava. Zájemci o komfortní vůz střední třídy si tak přijdou na své. Čekat na novou C5 nedoporučujeme, půjde totiž stejnou cestou jako model Cactus. Podle všecho by tedy mělo dojít k downsizingu a ožebračení některých praktických vymožeností (například by něměly jít stahovat zadní okénka ...).

(plusy)
jízdní komfort (filtrace běžných nerovností)
stabilita
motor (kultivovanost, výkon i spotřeba)
brzdy
bohatá výbava
pohodlná sedadla
pořizovací cena

(mínusy)
občasné nedostatky v interiéru
chaotické ovládání
tlumení velkých nerovností
nedomyšlené odkládací prostory
 

Technické údaje Citroën C5 Sedan 2.0 HDi A/T
Motor: vznětový přeplňovaný čtyřválec
Objem motoru: 1997 ccm
Výkon: 133kW(180k)/3750 ot./min.
Točivý moment max.: 400Nm/2000 ot./min.
Max. rychlost: 222 km/h
Zrychlení 0 – 100 km/h: 8,7 s
Spotřeba - město: 5,2 l/100 km
Spotřeba - mimo město: 3,8 l/100 km
Spotřeba - kombi: 4,4 l /100 km
Objem pal. nádrže: 71 l
Délka/šířka/výška: 4779/1860/1451 mm
Rozvor: 2815 mm
Zavazadelník: 467 l
Provozní/celková hmotnost: 1695/2190 kg
Základní cena: 579.900 Kč (2.0 BlueHDi 110 kW, 6MT, Seduction)
Cena test. modelu od: 7394.900 Kč (2.0 BlueHDi 132 kW, EAT6, Exlusive)

redakce

Vyhledat vozidla v inzerci: Citroen

Fotografie k článku

Fotografie k článku Test: Citroën C5 2.0 HDi - nejlepší na sklonku života Fotografie k článku Test: Citroën C5 2.0 HDi - nejlepší na sklonku života Fotografie k článku Test: Citroën C5 2.0 HDi - nejlepší na sklonku života Fotografie k článku Test: Citroën C5 2.0 HDi - nejlepší na sklonku života Fotografie k článku Test: Citroën C5 2.0 HDi - nejlepší na sklonku života Fotografie k článku Test: Citroën C5 2.0 HDi - nejlepší na sklonku života Fotografie k článku Test: Citroën C5 2.0 HDi - nejlepší na sklonku života Fotografie k článku Test: Citroën C5 2.0 HDi - nejlepší na sklonku života Fotografie k článku Test: Citroën C5 2.0 HDi - nejlepší na sklonku života Fotografie k článku Test: Citroën C5 2.0 HDi - nejlepší na sklonku života Fotografie k článku Test: Citroën C5 2.0 HDi - nejlepší na sklonku života Fotografie k článku Test: Citroën C5 2.0 HDi - nejlepší na sklonku života Fotografie k článku Test: Citroën C5 2.0 HDi - nejlepší na sklonku života Fotografie k článku Test: Citroën C5 2.0 HDi - nejlepší na sklonku života Fotografie k článku Test: Citroën C5 2.0 HDi - nejlepší na sklonku života Fotografie k článku Test: Citroën C5 2.0 HDi - nejlepší na sklonku života Fotografie k článku Test: Citroën C5 2.0 HDi - nejlepší na sklonku života Fotografie k článku Test: Citroën C5 2.0 HDi - nejlepší na sklonku života Fotografie k článku Test: Citroën C5 2.0 HDi - nejlepší na sklonku života Fotografie k článku Test: Citroën C5 2.0 HDi - nejlepší na sklonku života Fotografie k článku Test: Citroën C5 2.0 HDi - nejlepší na sklonku života Fotografie k článku Test: Citroën C5 2.0 HDi - nejlepší na sklonku života Fotografie k článku Test: Citroën C5 2.0 HDi - nejlepší na sklonku života Fotografie k článku Test: Citroën C5 2.0 HDi - nejlepší na sklonku života
Nenechte si ujít novinky, které pro Vás připravujeme. Zadejte Váš e-mail:

Sdílet článek

Komentáře k článku:

Další články (posledních 20 z celkem 20)

17.11.2018
Omlazená Kia Optima startuje na 719 980 Kč, elektrifikovaná verze stojí přes milion
16.11.2018
Rodina Toyota Corolla se rozšiřuje o nový sedan
15.11.2018
Lexus ES 300h míří do Česka. Předprodej nového modelu zahájen
14.11.2018
Buďte vidět, české silnice se noří do tmy
13.11.2018
Test ojetiny: Peugeot 407 – elegantní kabát s lákavou cenovkou
12.11.2018
Víte, co všechno dnes umí nejlepší autokamera?
11.11.2018
Test ojetiny: Ford Fusion 1.4i (video)
08.11.2018
Mitsubishi Space Star má české ceny, v základu přijde na 239 850 Kč
07.11.2018
Jak bude vypadat interiér Škody Scala a jak velký bude mít kufr?
04.11.2018
Nový Peugeot Partner je tady, ceny od 390 000 Kč
01.11.2018
Připravte si 1,2 milionu korun, Cupra Ateca je tady!
31.10.2018
Test ojetiny: Renault Modus – vzácný návštěvník bazaru
30.10.2018
Jak nejlépe připravit auto na zimu a tuhé mrazy?
25.10.2018
Model T-Cross představen, je to nejmenší SUV Volkswagenu
23.10.2018
Seat Terraco je třetím SUV do party
23.10.2018
Škoda Fabia Combi Scoutline představena, oplastování není levné
22.10.2018
Nissan Qashqai dostal nový motor a dvouspojkovou převodovku
18.10.2018
Jaká auta jsou nejspolehlivější? Podle britů to jsou vozy z Japonska
17.10.2018
Luxusní BMW X7 představeno! Je obrovské a bude mít minimálně šestiválec
16.10.2018
Test ojetiny: Škoda Fabia – první generace láká cenou