Povinné ručení pravidelně aktualizujte

Vyrážíte pravidelně autem do práce nebo na výlety? Pak se jistě snažíte jezdit opatrně a dávat si pozor, aby nedošlo k nehodě, v jejímž důsledku byste se ocitli bez auta. Ne všichni ale jezdí opatrně, nikdy nevíte, koho po cestě potkáte. Bojíte se i toho, kdo by zaplatil vzniklou škodu? Škody vzniklé třetí straně by měla hradit pojišťovna z povinného ručení.

Jaké pojištění musí mít vozidlo sjednané?

Ze zákona musí mít každé vozidlo, které vyráží na pozemní komunikace, uzavřené povinné ručení, kterému se také přezdívá zákonné pojištění vozidla. Když způsobíte škodu, poškození musí mít jistotu, že dostanou její náhradu, a to za každou cenu. A proto je tu povinné ručení. Když neúmyslně provozem svého vozidla způsobíte někomu jinému škodu, uhradí ji za vás pojišťovna. Na škody na vašem autě se ale nevztahuje, ty buď zaplatíte sami, nebo musíte mít sjednané havarijní pojištění.


Jaké škody povinné ručení kryje?

Povinné ručení si musíte pro svoje vozidlo sjednat ještě dřív, než s ním poprvé vyjedete na silnici. Vztahuje se na rizika spojená s užíváním vozidla, chrání vás před dopady škod, které svým vozidlem způsobíte. Chrání jak majetek, tak zdraví osob, a to až do výše sjednaných pojistných limitů. Uhradí i škodu s povahou ušlého zisku nebo náklady na právní zastoupení v souvislosti s uplatněním nároků z povinného ručení.

Povinné ručení za vás kryje:
• Škody na cizím vozidle
• Škody na majetku třetích stran
• Škody na zdraví někoho jiného
• Škody na ušlém zisku
• Náklady na odstranění nehody
• Trvalé zdravotní následky
• Sjednat si můžete i další připojištění, které pak chrání např. čelní sklo, pojištění proti krádeži, vandalismu, pojištění pro případ srážky se zvěří nebo pojištění zavazadel.

Pozor na pojistné limity

Důležitým parametrem pro sjednání povinného ručení jsou pojistné limity. Ve srovnání s havarijním pojištěním, jehož sjednání je dobrovolné, se u zákonného pojištění nesjednává spoluúčast, výši pojistných limitů ale nepodceňujte. Čím jsou nižší, tím nižší je i pojistné, jenže když pak dojde na pojistnou událost, nemusí pokrýt celou škodu. Vy pak rozdíl musíte zaplatit ze svého. Minimem je v dnešní době 35 milionů korun, ideální je ale nastavit vyšší limity, klidně i 100 milionů korun.

Víte, že i u povinného ručení existují výluky, kdy pojišťovna odmítne plnit? Typickým případem je řízení bez řidičského oprávnění, srážka dvou vozidel stejného majitele nebo jízda pod vlivem alkoholu nebo jiné omamné látky.

I na povinném ručení se dá ušetřit, a to výběrem a pravidelnou aktualizací

Dneska není nic zadarmo, ceny služeb, potravin, pohonných hmot a vlastně všeho, pořád stoupají. Kolikrát se sami sebe ptáme, kam až vyšplhají a hledáme způsob, jak ušetřit. Na pojištění se ale šetřit nevyplácí, proto se možná smiřujete s tím, že zaplatíte, kolik bude třeba. Víte, že i vy máte šanci platit jen tolik, kolik je vážně nutné?

Cena vozidla se každý rok mění, stejně tak nájezd kilometrů a mnoho dalšího. Pokud už nějaký ten rok platíte pořád stejně vysoké pojistné, je na místě aktualizovat pojištění a klidně i porovnat nabídky různých pojišťoven na trhu. Ušetřit můžete docela pěknou částku.

Komerční článek, foto: Unsplash.com


Nabídka vozidel na prodej

Zobrazit více vozidel


Mohlo by vás zajímat


Nejnovější články


Nejčtenější články měsíce

Top
Peugeot 3008 má české ceny. Hybrid koupíte za cenu základního Karoqu
Chcete novou Škodu Octavii s dobrou výbavou výhodně? Právě teď máte šanci Neplaťte za elektronickou dálniční známku víc, než musíte Test: MG5 Electric – kombi z Činy, které nahání hrůzu evropským automobilkám Test: Mazda 3 e-SKYACTIV X 186 - řidičsky zajímavý hatchback napěchovaný elektronikou

Tipy z autobazarů

Citroën C3

Rok výroby 2016

145 000 Kč

Volkswagen Golf

Rok výroby 2017

319 000 Kč

Peugeot 508

Rok výroby 2022

715 000 Kč

Nissan Navara

Rok výroby 2018

499 900 Kč