Nové modely Audi A5 a S5 Coupé byly oficiálně představeny

vloženo

Automobilka Audi uvedla v roce 2007 do segmentu střední třídy revoluční model A5. O devět let později přichází druhá generace – s novým, vzhledem a nejmodernější technikou. Těšit se můžeme i na ostře pojatou verzi S5 Coupé, kterou pohání přeplňovaný šestiválec TFSI o výkonu 354 koní.

Nové modely Audi A5 a S5 Coupé byly oficiálně představeny

Vyvážené proporce s dlouhou kapotou, prodlouženým rozvorem a krátkými převisy umocňují sportovní charakter nového modelu A5 Coupé. Výrazně tvarovaná maska chladiče Singleframe je o poznání nižší a širší než u předchozího modelu. Inovativní technika je viditelná i za tmy díky zadním světlometům LED a na přání dodávaným předním světlometům LED nebo Matrix LED s dynamickými ukazateli směru.

Motory

Nové Audi A5 Coupé bude uvedeno na evropský trh s pěti motory: dvěma jednotkami TFSI a třemi jednotkami TDI. Jejich výkony byly výrazně zvýšeny a nyní pokrývají rozsah od 140 kW (190 k) do 210 kW (286 k). V porovnání s předchozím modelem nabízejí až o 17 procent vyšší výkon, zatímco spotřeba paliva byla snížena až o 22 procent. Všechny motory kombinují vysokou hospodárnost se sportovní výkonovou charakteristikou a kultivovaným během – ve zvláštní míře to platí pro oba šestiválcové motory 3.0 TDI.

Audi S5 Coupé s nově vyvinutým motorem 3.0 TFSI je nyní ve své vlastní třídě. Přeplňovaný motor V6 poskytuje výkony sportovního vozu v kombinaci s vysokou úrovní hospodárnosti. Šestiválec dosahuje ze zdvihového objemu 2995 cm3 nejvyššího výkonu 260 kW (354 k), což je o 15 kW (21 k) více než u motoru v předchozím modelu.

Převodové ústrojí

Nové Audi A5 Coupé má pro každou variantu motoru dokonale přizpůsobené převodové ústrojí. Šestistupňová mechanická převodovka a sedmistupňová převodovka S tronic nalézají uplatnění se čtyřválcovými motory a s jednotkou 3.0 TDI o výkonu 160 kW (218 k) v kombinaci s pohonem předních kol nebo pohonem všech kol. Osmistupňová samočinná převodovka tiptronic je vyhrazena pro vrcholný turbodiesel s výkonem 210 kW (286 k) a motor S5. Oba motory jsou sériově vybaveny trvalým pohonem všech kol quattro. Audi také nabízí na přání zadní sportovní diferenciál, který zajišťuje ještě vyšší úroveň jízdní dynamiky a preciznosti.

Poprvé je nabízen také nový pohon všech kol quattro s technologií ultra. Zpočátku bude k dispozici se čtyřválcovými motory TFSI a TDI s mechanickou převodovkou. Tento systém je optimalizován pro hospodárný provoz, zároveň se však svými vlastnostmi z hlediska trakce a jízdní dynamiky neliší od systémů, u nichž je hnací síla přenášena trvale na všechna kola.

Podvozek

Mezi silné stránky modelu Audi A5 Coupé patří také jeho zcela nový podvozek, který nabízí řidiči optimální jízdní komfort v kombinaci s vysokou úrovní agility. A5 si tak suverénně poradí s úzkými horskými serpentinami i dlouhými cestami po dálnici. Audi na přání nabízí odpružení s elektronicky řízenými tlumiči, které je integrováno do systému řízení jízdní dynamiky Audi drive select. Řidič si tak může upravit základní charakteristiku vozidla v několika krocích.

Značka Audi nově vyvinula také řízení s elektromechanickým posilovačem, který pracuje v závislosti na rychlosti jízdy a poskytuje velmi precizní zpětnou vazbu. Na přání je k dispozici dynamické řízení s variabilním převodem v závislosti na rychlosti jízdy a úhlu natočení volantu.

Karoserie

Audi A5 Coupé je výrazně hospodárnější než předchůdce. Velký podíl na tom má snížení hmotnosti a sofistikovaná aerodynamika. Inženýři dokázali snížit pohotovostní hmotnost až o 60 kilogramů. Karoserie je nejlehčí mezi konkurencí díky inteligentní kombinaci materiálů a lehké konstrukce. A5 Coupé je lídrem ve svém segmentu také v oblasti aerodynamiky, kde se může pochlubit součinitelem aerodynamického odporu vzduchu cx = 0,25.

Interiér

Interiér těží z větších rozměrů a delšího rozvoru. Prostor pro řidiče a cestující je ještě velkorysejší. Horizontální uspořádání přístrojové desky a nepřetržitý pruh výdechů ventilační soustavy umocňují pocit prostornosti. Jak je pro Audi typické, kvalita interiéru je nekompromisně vysoká. Materiály vysoké kvality v široké škále barev vytvářejí mimořádně příjemnou atmosféru a zdůrazňují prémiový charakter tohoto modelu střední třídy. Na přání dodávané dekorační osvětlení zaplaví interiér světlem v jednom z 30 nastavitelných barevných odstínů. Nové A5 Coupé* nově definuje měřítka ve své třídě také v oblasti aeroakustických vlastností. Akustický komfort dosahuje téměř úrovně luxusní třídy.

Zavazadlový prostor nabízí objem 465 litrů, o 10 litrů více než u předchozího modelu. Zadní sedadla jsou dělená v poměru 40:20:40 a lze je snadno sklopit pomocí páček v zavazadlovém prostoru. Audi nabízí pro dvoudveřové kupé rovněž bezdotykové otvírání víka zavazadlového prostoru pohybem nohy pod nárazníkem. Na přání dodávané tažné zařízení se elektricky vysune ze své klidové polohy na povel tlačítka.

Displeje a ovládací prvky

A5 Coupé je nyní poprvé nabízeno s digitálním panelem přístrojů Audi virtual cockpit. Tento prvek výbavy na přání je tvořen 12,3“ displejem TFT s rozlišením 1440 x 540 pixelů a společně se systémem MMI navigation plus včetně 8,3“ monitoru na středové konzole tvoří centrální informační jednotku. Dominantou terminálu MMI je kruhové otočné tlačítko s dotykovou plochou. Pomocí touchpadu lze zadávat ručně psané znaky a ovládat funkce víceprstovými gesty. Řidič tak může například měnit měřítko mapy. Ovládací logika systému MMI je podobná jako u chytrého telefonu, včetně funkce inteligentního textového vyhledávání. Nový systém hlasového ovládání dokáže reagovat na povely pronášené hovorovou řečí, například: „Chci zavolat Petrovi.“

Informační a zábavní systémy a Audi connect

Zákazníci, kteří si zvolí systém MMI navigation plus, získají zároveň také hardwarový modul Audi connect a na vybraných evropských trzích i nový systém Audi connect SIM, u něhož je karta SIM trvalou součástí výbavy vozidla. Nové Audi A5 Coupé* používá uvedenou techniku k připojení k internetu prostřednictvím extrémně rychlé sítě LTE. V Německu a většině evropských zemí lze po dobu tří let bezplatně využívat všestranné služby Audi connect. K výběru příslušného národního poskytovatele dochází podle potřeby automaticky.

Nezávisle na integrovaných službách Audi connect si mohou zákazníci pořídit také datové balíčky pro individuální přístup k internetu prostřednictvím hotspotu Wi-Fi. Všichni cestující tak mohou surfovat po internetu a odesílat/přijímat elektronickou poštu pomocí až osmi přenosných zařízení za atraktivní sazby.

Ve vybraných zemích může být Model A5 na přání vybaven paketem Audi connect safety & service. Mezi jeho funkce patří automatické nouzové volání v případě nehody, online asistenční služba a Audi service request, jakož i funkce s dálkovým přístupem pomocí aplikace MMI connect app na chytrém telefonu, chytrých hodinkách nebo – v případě čtvrté generace Apple TV – televizi. Mezi tyto funkce patří například uzamčení a odemčení vozu, určení polohy zaparkovaného vozu a kontrola stavu vozidla.

V případě potřeby lze uvnitř vozu vytvořit důvěrně známé prostředí chytrého telefonu pomocí systémů Audi smartphone interface a Apple Car Play. Na přání dodávaný systém Audi phone box s bezdrátovým nabíjením ve středové loketní opěrce propojí chytrý telefon bezdrátově s anténou vozidla a umožňuje indukční nabíjení dle standardu Qi. Pro velmi náročné fanoušky hi-fi se dodává na přání audiosystém Bang & Olufsen s inovativním zvukem ve formátu 3D.

Asistenční systémy

Inteligentní kombinace různých technologií zvyšuje bezpečnost, komfort a hospodárnost nového modelu Audi A5 Coupé. Audi zároveň činí další krok směrem k autonomní jízdě. Široký výběr inovativních asistenčních systémů stanovuje nová měřítka v tomto segmentu. V porovnání s předchozím modelem jsou téměř všechny systémy zcela nové, nebo byly rozsáhle modernizovány.

Prediktivní asistent efektivity pomáhá řidiči šetřit palivem, Audi active lane assist udržuje vůz ve svém jízdním pruhu a adaptivní tempomat s funkcí Stop&Go včetně asistenta pro jízdu v dopravní koloně usnadňuje řidiči jízdu v pomalu jedoucí dopravě. Mezi nové a důležité bezpečnostní prvky patří parkovací asistent, asistent pro sledování přijíždějících vozidel ze stran při couvání, upozornění při vystupování, asistent pro odvrácení kolize, asistent pro odbočování a systémy Audi pre sense. Nabídku završuje kamerový systém pro rozpoznávání dopravních značek.

Nové Audi A5 Coupé bude uvedeno na evropské trhy na podzim 2016. V porovnání s předchozím modelem je seznam sériové výbavy ještě delší. Sériová výbava zahrnuje mimo jiné xenonové světlomety s diodami LED pro denní svícení a zadní světlomety LED, osvětlení interiéru LED, Audi MMI radio plus se 7“ barevným displejem MMI, Bluetooth a USB s funkcí nabíjení, tříramenný multifunkční volant (včetně pádel pro manuální řazení ve verzích s automatickou převodovkou), výškově nastavitelné podavače bezpečnostních pásů, systém řízení jízdní dynamiky Audi drive select a asistenční systém Audi pre sense city.

Nové výbavové linie poskytují nesčetné příležitosti k individualizaci interiéru a exteriéru. Kromě vstupního modelu jsou k dispozici také linie sport a design. Sportovní paket S line a Audi design selection umožňují sofistikovanou individualizaci zejména interiéru. Audi nabízí také exteriérový paket S line, který vozu dodá mimořádně dynamický vzhled.


Vyhledat vozidla v inzerci: Audi

Fotografie k článku

Fotografie k článku Nové modely Audi A5 a S5 Coupé byly oficiálně představeny Fotografie k článku Nové modely Audi A5 a S5 Coupé byly oficiálně představeny Fotografie k článku Nové modely Audi A5 a S5 Coupé byly oficiálně představeny Fotografie k článku Nové modely Audi A5 a S5 Coupé byly oficiálně představeny Fotografie k článku Nové modely Audi A5 a S5 Coupé byly oficiálně představeny Fotografie k článku Nové modely Audi A5 a S5 Coupé byly oficiálně představeny Fotografie k článku Nové modely Audi A5 a S5 Coupé byly oficiálně představeny Fotografie k článku Nové modely Audi A5 a S5 Coupé byly oficiálně představeny Fotografie k článku Nové modely Audi A5 a S5 Coupé byly oficiálně představeny Fotografie k článku Nové modely Audi A5 a S5 Coupé byly oficiálně představeny Fotografie k článku Nové modely Audi A5 a S5 Coupé byly oficiálně představeny Fotografie k článku Nové modely Audi A5 a S5 Coupé byly oficiálně představeny Fotografie k článku Nové modely Audi A5 a S5 Coupé byly oficiálně představeny Fotografie k článku Nové modely Audi A5 a S5 Coupé byly oficiálně představeny Fotografie k článku Nové modely Audi A5 a S5 Coupé byly oficiálně představeny Fotografie k článku Nové modely Audi A5 a S5 Coupé byly oficiálně představeny
Nenechte si ujít novinky, které pro Vás připravujeme. Zadejte Váš e-mail:

Sdílet článek

Komentáře k článku:

Další články (posledních 20 z celkem 20)

24.02.2017
Hyundai i30 kombi jde po krku Octavii, nabídne 602 litrů velký zavazadlový prostor
23.02.2017
Kia Rio přijíždí ve čtvrté generaci s cenou od 279 980 Kč
23.02.2017
Test ojetiny: Honda Accord 2.0i ES (5. gen.) – neochvějná legenda
22.02.2017
Modernizace přinesla Škodě Rapid tříválec TSI a internet
22.02.2017
Pagani Huayra Roadster je krásný, ale koupit si ho nemůžete
21.02.2017
Opel Insignia Grand Sport - co bude pod kapotou? podívejte se na kompletní přehled motorů
20.02.2017
Test: Volkswagen Amarok 3.0 TDI V6 – výsměch konvencím
19.02.2017
Peugeot Partner Tepee Electric to je auto pro pět cestujících a zavazadla
18.02.2017
Mercedes-Maybach G 650 Landaulet – špička okázalosti
17.02.2017
Desátá generace Hondy Civic má české ceny
16.02.2017
Přichází poslední samuraj – Ferrari 812 Superfast
16.02.2017
Test ojetiny: Volkswagen Golf Variant 1.6 TDI - nepřítel nových aut
15.02.2017
Smart končí s konvenčními pohony! Zatím v USA...
15.02.2017
Je výhodnější Citroën C-Elysée nebo Peugeot 301?
14.02.2017
Nejprodávanější auto v roce 2016? Corolla ani Golf to není
13.02.2017
Test: Kia Optima SW 1.7 CRDi – typická střední třída
12.02.2017
Čeští motoristé totálně pohořeli v testu inteligence!
12.02.2017
Všechno, co jste chtěli vědět o nové Škodě Octavii a Octavii Combi
11.02.2017
Audi RS 3 Sportback pohání nejvýkonnější sériově vyráběný pětiválec na světě
10.02.2017
Nejhezčí kombi střední třídy? Jednoznačně Opel Insignia Sports Tourer