Německý TÜV zveřejnil statistiku nejhorších ojetin. Vybrali jsme prvních 5, dominují Korejci a Italové!

Při výběru ojetého vozu vždy platí jedno zásadní pravidlo – o zamýšleném vozu si zjistěte co možná nejvíce informací, teprve pak s nejvyšší pravděpodobností vyberete ten správný kus. Existují ale i taková auta, u nichž vám ani jejich kompletní znalost nebude prakticky k ničemu, neboť se mohou pokazit téměř jakkoliv. A právě ta se dostala do dnešního článku

TÜV je nezávislá kontrolní organizace na území Spolkové republiky Německo, která se zabývá testováním výrobků všeho druhu. Do její kompetence tak samozřejmě spadají i automobily a my jsme se nyní podívali na zveřejněný žebříček 11 nejhorších ojetin, jaké si dle TÜV můžete koupit.


Ještě než se ale na samotné vozy podíváme, musíme ujasnit, že jde o statistická data. Není tedy řečeno, že ten či onen konkrétní automobil bude zmíněnými poruchami trpět. Jen je to v jeho případě vysoce pravděpodobné.

Důležitost žebříčku však přesto vnímáme velmi intenzivně. Mezi zmiňovanými problémy se totiž často vyskytují i zcela zásadní nedostatky, jejichž oprava může být pro nového majitele nejen velmi náročná, ale také výrazně nákladná, ba dokonce nesplatitelná. Za všechny příklady si zmiňme třeba dobře ukrytou rez. Nyní už nechejme promluvit statistiku.

1. Alfa Romeo 147
Menší Alfa je oblíbená zvláště mezi mladšími zákazníky. Poměr výkon váha u většiny motorů dosahuje velice dobrých hodnot a nespoutaný design jednoduše láká. Na nejhorších místech žebříčku TÜV se však již od počátku své existence objevuje z dosti zřejmých důvodu. Výrobce totiž žádá, aby byla každých 30 000 kilometrů vyměněna druhá vodní pumpa, jinak prý může dojít k přetržení rozvodového řemene a dalším vážným poškozením motoru. Tato výměna však není levná, neboť šplhá přes 20 000 Kč.
Typickým folklórem u modelu 147 jsou ale také přidřená ložiska, zničené klouby předních náprav, či tlumiče náchylné k prorezavění. Velice často se objevují také problémy s elektroinstalací, či gumovým těsněním například u dveří, kam s oblibou zatéká a Alfa zde začíná reznout.



2. Alfa Romeo 159
Musíme přiznat, že druhé nás rozesmutnilo, leč nepřekvapilo. Krásná „159-ka“ trpěla od počátku své existence náchylností předních ramen. To by ještě šlo, jenomže choulostivý je ve finále téměř celý podvozek a po zhruba 10 letech bývá zpravidla zralý na výměnu. Korozí trpí poloosy, nosníky náprav a dokonce i zavěšení výfukového potrubí, takže vám výfuk může po čase upadnout. Slabé jsou také brzdy, které většina fanoušků doporučuje vyměnit za dražší.
Poruchové jsou ale i motory, a zvláště pak ten, který zaštitoval nejlepší část nabídky. 200koňový naftový pětiválec 2,4 JTDm nadměrně zatěžuje ojnice, trpí přehříváním a šťastně bohužel nemá řešené ani rozvody. Nadměrnou korozí kastle tento model naštěstí netrpí, s kvalitou zpracování stejně jako se slícováním interiérových částí to však může být horší.



3. Chevrolet Captiva
Sesterský produkt Opelu Antara s rodokmenem z Jížní Korey byl od počátku své existence noční můrou všech autorizovaných servisů. Na rozdíl od Opelu totiž Chevrolet nechal na Captivě většinu původních dílů, které měl na svědomí ještě předchozí vývoj společnosti Daewoo. (Ta byla Chevroletem později koupena.) Captiva proto trpí všemi myslitelnými problémy a jediné, čím se vyznačuje, je dobrá odolnost proti korozi. Použité motory trápí úniky oleje, objevují se potíže s posilovači řízení a s vůlemi v předních nápravách, časté jsou závady v systému pohonu všech kol a výjimkami nejsou ani selhání vytékajících tlumičů, vypálení světel, nebo poruchy převodovek - jak manuálních, tak automatických! Captiva dostala do vínku dokonce i šestiválec, ten ale zase trápí řetězové rozvody. Vyplatí se hlídat také stav brzdových hadiček, které již mohou puchřet.



4. Chevrolet Matiz/Spark
A modernizované Daewoo neopouštíme ani protentokrát. Podobně jako u Captivy, bodují Jihokorejci také u Matize (později Chevroletu Spark). Roztomilé městské autíčko je jedním z nejhorších, jaké si můžete za své peníze koupit. Kromě tristních jízdních vlastností a uskákaného podvozku se autu totiž nevyhýbají ani problémy s brzdami a vůlemi v řízení.
Spoleh však není ani na EGR ventily, elektrické spotřebiče v čele se stěrači a světly a také na alternátory, které, kdo ví proč, přestávají po pár letech dobíjet. Tím největším strašákem je ale koroze. Matiz (později Spark) rezne velmi zdatně a po brzdovém vedení a výfuku se koroze přenáší s oblibou také na karoserii, která koroduje takzvaně odspodu. Výjimkami pak nejsou ani zarezlá ložiska kol a zcela nefunkční lanovody ručních brzd.



5. Chrysler PT Cruiser
Nezvyklá a poněkud přehlížená ojetina bývá v inzerci ojetých aut nabízena velmi levně. Není však divu. V reportu TÜV si PT Cruiser odnesl kladné body pouze za důležité části podvozku a výfukový systém. Ty jsou prý velmi odolné proti korozi. Zpráva však okamžitě ironicky dodává, že tyto části jsou tak odolné možná právě proto, že použité motory a převodovky trpí tak obrovskými úniky oleje, že podvozek a výfukové potrubí jednoduše chrání. Pravda jistě nebude tak zlá, viděli bychom ji někde na půli cesty, tyto problémy však bohužel nejsou jedinými, jež PT Cruiser za více než 17 let existence stačily postihnout. Velmi často se objevují závady v kloubech náprav, které přes počáteční vůle mohou i prasknout, a vůle se bohužel vyskytují také v řízení. U manuálních převodovek se zase s oblibou vylamují gumová uchycení táhel řazení, a aby toho nebylo málo, trpí benzínové motory destrukcí těsnění pod hlavami.



 


Nabídka vozidel na prodej

Zobrazit více vozidel


Mohlo by vás zajímat


Nejnovější články


Nejčtenější články měsíce

Top
Nový Ford Mustang v prodeji. Základ za 1,6 milionu korun má osmiválec
Test: MG5 Electric – kombi z Činy, které nahání hrůzu evropským automobilkám Test: Honda ZR-V je miliónové SUV s výborným hybridem a neuvěřitelnou spotřebnou Test: Mazda 3 e-SKYACTIV X 186 - řidičsky zajímavý hatchback napěchovaný elektronikou Test: Kia Stonic 1.2 DPI - moc nejede, ale nic lepšího neseženete

Tipy z autobazarů

Peugeot 308

Rok výroby 2024

567 999 Kč

BMW Řada 5

Rok výroby 2020

850 000 Kč

Volkswagen Golf

Rok výroby 2017

319 000 Kč

Mazda 6

Rok výroby 2009

145 000 Kč