Kolik stojí vlastnit BMW M3? (+video)

Pro většinu z nás je koupě nového BMW M3 nedosažitelným snem. Ani ojetina však nemusí být špatnou volbou. Jaké náklady s sebou nese její pořízení a následný provoz?

Pokud se dobře zadíváte, zjistíte, že v repertoáru středně velkých mnichovských střel, které odjakživa konkurovaly základnímu provedení Porsche 911, naleznete vždy alespoň jednu generaci, která velmi výrazně stoupá na ceně. Ano, děje se tak v současnosti u všech minulých M3.


Skutečnost, že vymizení milovaných řadových šesti a osmiválců s atmosférickým plněním bude mít cenové dopady ještě hodně dlouho, je nezpochybnitelná. Ovšem i tak. Některé M3 stoupají na ceně rychleji, jelikož se od cenového dna odrazily docela nedávno, a jiné svou cenou sahají do výšin stratosféry a jejich růst (stejně jako výhodnost koupě) dosahuje minima.

Pokud ale máte, řekněme 500 000 Kč, stále je tu řešení, jak si pěkný vůz s tímto legendárním označením pořídit. Generace E36 platila donedávna za model, jež poptávali především velmi mladí řidiči s malým rozpočtem a touhou po silném voze. S nástupem úbytku těchto aut ale jejich ceny (a zvláště těch se šestiválcovým motorem) začaly raketově stoupat. Kupříkladu takové BMW 328i E36 dnes již nepořídíte pod 150 000 Kč, a pokud chcete opravdu hezký kus, není výjimkou pokoření ani čtvrt milionové hranice. Na cenách ikonického a ve zmiňované generaci i poměrně vzácného BMW M3 se pak pohyb cen promítá logicky ještě výrazněji. I měsíc čekání vás tedy může stát desetitisíce, které by vůz jinak přivedl do vašeho rozpočtu…



Proč je ale BMW M3 E36 tak populární, ačkoliv v době svého uvedení nebylo? Pro připomenutí si uvedeme pár základních faktů.

Krátce po uvedení na pařížském autosalonu v roce 1992 jej odsoudila většina tehdejších puristů. Díky použití 3.0litrového šestiválce s výkonem 286 koňských sil a větší karoserii se z „E36-ky“ stalo spíše cestovní GT, nežli polozávodní vůz, na jaký byli fanoušci zvyklí u minulé generace. Přesnost, obratnost, jízdní požitek - ve všem byla novinka horší. A že byla rychlejší? Možná tak na autobahnu…
V roce 1995 ale přišla modernizace, v rámci které dorazil i výrazně přepracovaný motor o objemu 3.2 litru a díky technologii proměnného časování výfukových i sacích ventilů (Double-vanos) dosáhl extrémního měrného výkonu 100 koňských sil na 1 litr objemu. Teprve nyní začala veřejnost o BMW M3 E36 jevit skutečný zájem. Oblíbenosti minulé generace ale M3 E36 přesto nikdy nedosáhla.

V současnosti se ale jedná o poměrně zajímavý youngtimer, a protože, jak již bylo řečeno, šestiválcových atmosfér ubývá, není od věci nad tímto vozem přemýšlet. Pojďme se tedy společně podívat na přiložené video.
Náš kolega z britského magazínu Car Throttle si před rokem udělal radost a jedno BMW M3 E36 pořídil do osobního vlastnictví. Jelikož ale jeho provoz není levný ani zdaleka, rozhodl se natočit následující snímek, který prý natáčet ani nechtěl.



V něm se po zhruba minutě a krátké zmínce o začínající rzi, které musel čelit, dostáváme k podrobnému rozboru všech doposud zaplacených faktur.

„Tak a je to tady. Když koupíte auto, je celkem normální, abyste udělali kompletní servis a věděli tak, co všechno je na něm v pořádku. Začneme tedy servisními položkami, mám od nich všechny faktury.

Hned první je M3 palivový filtr – 570 Kč. Dále 4 litry prvotřídního oleje Castrol 5W40 C3 – 800 Kč, olejový filtr – 395 Kč a pylový filtr – 295 Kč. Toto jsou samozřejmě jenom ty nejzákladnější položky, které se pojí s každou koupí vozu. K tomu všemu, jsem ale musel koupit i pár náhradních dílů. Okamžitou výměnu potřebovaly oba zadní tlumiče – 3 800 Kč, dvě těsnění hlavy motoru – 1 100 Kč, další těsnění válcového prostoru – 1 010 Kč a další olej 5W40 C3 – 310 Kč…

Strana 2! Kupoval jsem nové destičky, protože když jsme jeli 240 km/h po německé dálnici a následně jsme brzdili, auto se poměrně silně třáslo, což opravdu nebylo dobré. Brzdové destičky – 2 150 Kč. A zase ten olej, tentokrát za 1 422 Kč. Pak si vzpomínám, když jsme byli na okruhu… to bylo moc fajn (ne, vůbec to nebylo fajn) - musel jsem tehdy koupit vodní pumpu – 480 Kč a termostat – 790 Kč. A zase je tu olej! Co je tohle proboha za olej? Olej do převodovky, nebo zadního diferenciálu? Mám za to, že byl do diferenciálu. Nicméně - 280 Kč. Dále tu mám přírubu na vodním těsnění – 40 Kč. To je ta nejlevnější věc, jakou jsem kdy koupil! Uchycení pro termostat – 345 Kč, viskózní spojka – 790 Kč, a olej (plná syntetika) - 300 Kč…



Strana 3! Tak co tu máme, ó ano. Když jsem musel koupit zadní tlumiče, potřeboval jsem také vymezovací kroužky – 630 Kč. Tak a to je celé. Po shrnutí všech servisních nákladů se dostáváme na necelých 16 000 Kč bez daně, protože jsme ale v Británii a štědrý stát nám ještě přidá 20% k utraceným částkám, dostáváme se na úžasných 18 960 Kč bez daně (cena s daní 23 970 Kč). To je dost peněz!
Ale počkat, nezapomínám na něco? No jasně! Na zajíce v pytli. Oprava rzi, jak úžasná to věc! Trvalo 5 dní a cena za tuto opravu byla, a teď se podržte, 64 970 Kč!

Celkové náklady na dání celého vozu do kupy tedy činí 18 960 + 64 970 = 83 930 Kč bez DPH (105 915 Kč s DPH). Právě jsem utratil 105 tisíc, Kriste pane.
Aha, taky jsem nechával vyvážit ráfky, spravovat zadní diferenciál, který dělal hluk, no nic…

Pointa celého příběhu je následovná. Když si chcete koupit BMW M3 E36 (to mé stálo původně necelých 220 Kč), koupíte si vlastně BMW M3 E46. Asi se jdu zahrabat.“



Nutno k celému příběhu samozřejmě dodat, že v Británii nejsou ceny mezi oběma modely tak výrazné odlišné a oproti našemu trhu ani tak nadsazené. I tak ale vypsání všech servisních položek po roce vlastnictví vezme dech. Ano, nejvýraznější podíl na celém příběhu měla samozřejmě rez, té se však v současnosti ubráníte u pouze 3% nabízených aut. Všechna ostatní si podobnou investici vyžádají rovněž.
Otázka, zda se tedy skutečně vyplatí koupit M3, která rapidně stoupá na ceně, vede k jasnému rozuzlení. Chcete s ní jezdit? Pak na ni zapomeňte, nevydělá na sebe. Pokud ji ale ošetříte a na pár let zakonzervujete, můžete trhnout balík!
 


Nabídka vozidel na prodej

Zobrazit více vozidel


Mohlo by vás zajímat


Nejnovější články


Nejčtenější články měsíce

Top
Peugeot 3008 má české ceny. Hybrid koupíte za cenu základního Karoqu
Chcete novou Škodu Octavii s dobrou výbavou výhodně? Právě teď máte šanci Neplaťte za elektronickou dálniční známku víc, než musíte Test: MG5 Electric – kombi z Činy, které nahání hrůzu evropským automobilkám Test: Mazda 3 e-SKYACTIV X 186 - řidičsky zajímavý hatchback napěchovaný elektronikou

Tipy z autobazarů

BMW Řada 5

Rok výroby 2020

849 000 Kč

Peugeot 508

Rok výroby 2022

719 000 Kč

Mercedes-Benz Třídy S

Rok výroby 2017

899 000 Kč

Volkswagen Golf

Rok výroby 2017

319 000 Kč