Jedna reflexní vesta nemusí ve voze stačit

V zimních měsících se řidiči snadno dostanou do nepříjemných situací vinou poruchy vozidla, smyku nebo dopravní nehody. Víte, jak se zachovat v případě, že v jízdě nejde dál pokračovat? Kdo si má obléci reflexní vestu a opravdu stačí vozit jen jednu? A je lepší zůstat v autě nebo vystoupit?

V případě, že se vám porouchá auto, snažte se s ním dojet co nejblíže ke krajnici, zejména pokud taková situace nastane mimo město nebo na dálnici. Vypněte motor a zapněte výstražná světla. Reflexní vestu mějte v automobilu na dosah a vystupujte ideálně již v reflexní vestě na pravé straně vozu. Nyní je čas umístit výstražný trojúhelník. Ten umístěte na okraj vozovky tak, aby byl pro přijíždějící řidiče včas a zřetelně viditelný, a to nejméně ve vzdálenosti 50 m (v obci může být tato vzdálenost kratší, vyžadují-li to okolnosti), na dálnici pak alespoň 100 m za vozidlem. Poté běžte do bezpečné vzdálenosti od vozu a zavolejte asistenční službu.


Dopravní nehodu zdokumentujte

V případě dopravní nehody, pokud se žádnému z účastníků nic nestalo a není tedy nutné volat záchrannou službu či policii, postupujte podobně jako v případě poruchy. Zapněte výstražná světla, pokud se nehoda stala mimo obec – oblékněte si reflexní vestu, a poté umístěte výstražný trojúhelník. Nezapomeňte vzniklou situaci zdokumentovat pro pojišťovnu a dohodnout se na zavinění. Vhodné je mít vše písemně, nejlépe prostřednictvím formuláře "Evropský záznam o dopravní nehodě". Pokud se nemůžete o zavinění dohodnout, bude lepší přivolat k nehodě policii. V případě zranění některého z účastníků autonehody nezapomeňte na poskytnutí první pomoci, přivolání záchranné služby i policie. O dalším postupu se pak řiďte jejich pokyny.

Nikdy nezůstávejte v autě

Pokud nemůžete pokračovat v jízdě a máte automobil odstavený u krajnice vozovky mimo obec nebo dokonce na dálnici, vždy z automobilu vystupte a odeberte se do bezpečné vzdálenosti. „Překonejte svodidla nebo násep a vzdalte se do bezpečné vzdálenosti od vozu, dokud nepřijede pomoc. Nikdy nezůstávejte v autě a nenechávejte v něm ani malé děti. Auto odstavené u krajnice může některý z projíždějících řidičů snadno přehlédnout a nabourat,“ říká Olga Boučková z oddělení Besip TSK, a.s.

Použití a povinnosti v případě reflexní vesty

„Použití reflexní vesty je v ČR povinné pouze pro řidiče. Avšak je nutné pamatovat na to, že ze zbytku posádky, která bude vystupovat z vozu, se rázem stávají chodci, kteří jsou povinni být mimo obec také označení reflexními prvky. V tomto případě se proto může hodit mít vestu pro každého člena posádky,“ doporučuje Olga Boučková z oddělení Besip TSK, a.s.

Pozor! Přestože zákon neukládá povinnost vozit reflexní vesty uvnitř vozu, dokonce od loňského roku nejsou uvedeny ani v povinné výbavě, řidič je povinen reflexní vestu použít vždy, když při nouzovém stání vystupuje z vozu a pohybuje se po vozovce mimo obec. Pokud tedy vyjíždíte mimo město, mějte reflexní vestu vždy s sebou.


Nabídka vozidel na prodej

Zobrazit více vozidel

Fotogalerie

redakce

Mohlo by vás zajímat


Nejnovější články


Nejčtenější články měsíce

Top
Peugeot 3008 má české ceny. Hybrid koupíte za cenu základního Karoqu
Chcete novou Škodu Octavii s dobrou výbavou výhodně? Právě teď máte šanci Neplaťte za elektronickou dálniční známku víc, než musíte Test: MG5 Electric – kombi z Činy, které nahání hrůzu evropským automobilkám Test: Mazda 3 e-SKYACTIV X 186 - řidičsky zajímavý hatchback napěchovaný elektronikou

Tipy z autobazarů

BMW Řada 3

Rok výroby 2006

145 000 Kč

Volkswagen Golf

Rok výroby 2017

319 000 Kč

Citroën C3

Rok výroby 2016

145 000 Kč

Peugeot 308

Rok výroby 2024

567 999 Kč