Jänner Rally - double Škody, první Kopecký, druhý Hännninen

09. 01. 2012
Sdílet článek

Úvodní den první soutěže sezony 2012, rakouské Jänner rally, přinesl díky rozmarům počasí napínavou podívanou. Juho Hänninen a Jan Kopecký se potýkali s náročnými podmínkami. Manko z úvodní sekce způsobené zasněženými tratěmi však úchvatným finišem vymazali a zajistili Škodě vítězný double.

Soutěž byla napínavá od samého počátku - po silném nočním sněžení doprovázeným mohutným vichrem byla úvodní páteční sekce náročná zejména pro první jezdce, kteří ostatním „čistili“ trať. Na to doplatil zejména Juho Hänninen startující jako první v pořadí. Po úvodní rychlostní zkoušce patřila finskému pilotovi až 16. pozice a v průběhu prvních třech zkoušek nabral Hänninen více než minutovou ztrátu. Podobná situace panovala i u Jana Kopeckého, který startoval na trať jako třetí a na prvních třech zkouškách ztratil 37 vteřin, což znamenalo průběžně 5. místo. Tratě v dalších zkouškách páteční etapy již byly částečně projeté a tak se podmínky na trati srovnaly.

Juho Hänninen první den hodnotí: „Ranní start nebyl z nejlepších, přestože jsme se těšili na sníh, fungovali jsme jako pluh pro ostatní. Pak se však podmínky na trati srovnaly, byly pro všechny podobné a my jsme již mohli předvést naši jízdu.

Jan Kopecký přidává: „Začátek soutěže nebyl ideální. Od druhé sekce, kdy již byla trať trochu projetá, to však bylo dobré a nebýt malého zaváhání, mohli jsme být ještě o něco výše. Zítra nás čeká ještě náročný den, podmínky jsou opravdu zrádné.“

Oba piloti továrního týmu Škoda Motorsport předvedli bravurní představení a posunuli se během následujících devíti rychlostních zkoušek pořadím nahoru – zejména Hänninen s Markkulou fantastickou stíhací jízdou ukrajovali postupně z náskoku vedoucího dua rakouských jezdců Baumschlagera a Harracha. Výtečný výkon vynesl Hänninena na průběžné první místo, Kopecký s Dreslerem dojelí třetí s 21 vteřinovou ztrátou na druhého Baumschlagera jedoucího též na Fabii Super 2000.

Druhý den pokračovali Kopecký s Dreslerem v nastoleném rytmu a v sobotní třetí rychlostní zkoušce se dostali do vedení, které od té doby již nepustili. V poslední rychlostní zkoušce neměl Jana Kopeckého kdo ohrozit a český pilot si pojistil výhru třetím časem se ztrátou 24 vteřin na Juho Hänninena. Finský pilot se ještě na závěr blýskl skvělým časem, kdy svým soupěřům nadělil téměř vteřinu na kilometr. Na celkově druhém místě to ale nic neměnilo.

Michal Hrabánek, šéf týmu Škoda Motorsport: „Na Jänner rally jsme startovali poprvé a potvrdilo se, že se jedná o nepředvídatelnou a obtížnou zimní soutěž. Dosažený výsledek v podobě prvních dvou míst je dobrým startem do nové sezony.

Jan Kopecký:Celá soutěž se jela v obtížných podmínkách, náš výkon postupně gradoval. Rád bych poděkoval celému týmu za perfektní přípravu vozu, s novým spolujezdcem Pavlem Dreslerem slavíme hned zkraje první společné sezony vítězství na
těžké soutěži.

Juho Hänninen:Do druhého dne soutěže jsme vstupovali na vedoucí pozici, nicméně vzhledem k hustému sněžení se toto negativně projevilo na našich časech. Jinak je Jänner rally náročná a pěkná soutěž a tak je třeba brát druhé místo jako solidní
umístění."

Jänner Rally byla rovněž svědkem slavnostního vyhlášení vítězů zónového Mistrovství Evropy 2011. V hodnocení zóny jihozápadní Evropy získala celkové vítězství posádka Juho Hänninen/Mikko Markkula z továrního týmu Škoda Motorsport, třetí příčku obsadili
jejich týmoví kolegové Jan Kopecký/Petr Starý.