Autobazar LomCars - podvodný autobazar nebo solidní prodejce kvalitních a prověřených vozů?

vloženo

V době pokročilých technologií a možností vyhledat a sdílet informace je až neuvěřitelné, že se stále najdou mezi bazaristy vykuci, kterým není proti srsti nehorázně podvádět a vydělávat desetitisíce na důvěřivých zákaznících. Jednoho takového odhalil Svět motorů.

Autobazar LomCars - podvodný autobazar nebo solidní prodejce kvalitních a prověřených vozů? Autobazar LomCars - podvodný autobazar nebo solidní prodejce kvalitních a prověřených vozů?

Na úvodní stránce LomCars.cz si můžete přečíst dva odstavce, které popisují společnost takto:


Nabízíme prodej vozidel Škoda a Volkswagen za nejlepší ceny. Jsme společnost, pro kterou je solidní jednání a spokojenost zákazníka po celou dobu provozu vozidla na prvním místě. Také jsme majiteli všech nabízených vozidel a známe jejich minulost.

Jedině na našich internetových stránkách máme u všech automobilů VIN, a tudíž si může sám zákazník nezávisle na nás ověřit historii automobilu a km. Naši partneři pro vás u nabízených vozů zkontrolují stav tachometru a reálně najetých kilometrů.

Na první pohled velmi solidní firma, která si zakládá na solidním jednání a spokojenosti zákazníků, zná minulost všech nabízených vozidel, uvádí na stránkách u všech vozů VIN a pomocí partnerů kontrolují stav tachometrů a reálně najetých kilometrů. Pravda nebo lež?

Když se podíváte do kontaktu, nezjistíte, kdo vlastně stránky LomCars.cz provozuje. Chybí totiž údaje o prodejci a IČ. Při prohlídce vozidel v nabídce nenajdete VIN kódy. Na stránkách uvádí jako partnera prověřování vozidel společnost Cebia, ale z webu Cebia zjistíte, že partnery nejsou. Zatím tedy samá lež.

Jak je to se solidním jednáním, spokojeností zákazníka a znalosti minulosti vozidel? V následujících řádcích se dozvíte, že minulost vozidel zná prodejce velmi dobře, jinak by ani nemohl solidně podvádět pro nespokojenost zákazníka.

V lednu 2014 přišel Svět motorů se zajímavou reportáží. Otec studenta, který byl v redakci na stáži, koupil zánovní Škodu Octavii Combi 1.6 TDI 4x4 roku výroby 2010 modré barvy právě u prodejce Autocentrum Group s.r.o. alias Kupskodu.cz a nyní LomCars.cz. Vůz měl na tachometru 35 000 km. Syn měl o stavu tachometru pochybnosti a tak se redaktoři Světa motorů pustili do pátrání. Podle VIN hledali v databázi ELSA (opravy v servisu), ale nic, co by nasvědčovalo vyššímu nájezdu kilometrů nenašli. Vozidlo dovezené z Německa nemělo jediný servisní záznam. První záznam byl až po dovozu do Česka, kdy prodejce z Litvínova provedl kontrolu ve značkovém servisu a další kontrolu na STK (dovozová technická kontrola). V té chvíli měla Octavia první dva záznamy o stavu tachometru. Takto se zvyšuje důvěryhodnost uváděných kilometrů. Pátrání pokračovalo kontrolou v tajné databázi SAGA (databáze záručních oprav automobilky), kde bylo zjištěno v záruce 6 oprav a ta poslední byla v dubnu 2012 se stavem tachometru 108 905 km. O šestnáct měsíců později (září 2013 - při prodeji vozu) má Octavia na tachometru 35 000 km a to ještě 16 měsíců jezdila, což znamená, že skutečně mohla mít najeto cca 170 000 km, jak uvádí Svět motorů. Kde se ztratilo těch 135 000 km?

Jaroslav Nosek, jednatel Autocentrum Group s.r.o. velmi ochotně nabídl otci studenta zpětný odkup Octavie. Uvedl, že po kontrole v systémech ELSA a SAGA zjistil rozpor v uvedených kilometrech. Věděl prodejce již před výkupem vozidla v Německu, že v systému ELSA není žádný záznam? Spoléhal na to, že se k datům SAGA jen tak někdo nedostane? Nechal stočit kilometry? Jedno je jisté. Jak uvádí prodejce na úvodní stránce LomCars.cz - opravdu znají minulost zakoupených vozidel. A znají ji ještě před koupí vozu. To znamená, že i u této Octavie museli vědět, že měla už v dubnu 2012 najeto 108 905 km. Již při tomto prodeji se dopustili podvodu na zákazníka. A dopustili se jej následně ještě podruhé.

Jak uvádí Svět motorů, zpětně vykoupená Octavia od otce studenta se znovu objevila v nabídce prodejce se stočenými kilometry a po 14 dnech byla z nabídky stažena (pravděpodobně prodána).

Zajímavostí je, že otec studenta koupil u Autocentrum Group s.r.o. hned dvě Octavie se stejným nájezdem kilometrů, ale u té druhé se nenašel záznam ani v databázi SAGA. Nicméně podle Světa motorů byly i u této Octavie zřejmé známky většího opotřebení. Pan Nosek z Autocentrum Group nabídl zpětně odkoupit i tuto Octavii v rámci dobrých vztahů, jak napsal otci studenta.   

Příběh nekončí...

Svět motorů podal na prodejce trestní oznámení. Od té doby prověřili několik desítek ojetin z Litvínova podle VIN a některé vozy i fyzicky a došli ke stejnému závěru, že kilometry neodpovídají stavu vozidel ani jeho vývoji v prvních letech provozu a jsou upravené pár tisíc za posledním záznamem. Redaktoři Světa motorů se podivují na tím, jak se autobazary dostávají k informacím: „Nejde jen o to, že vědí, kam kilometry stočit, ale i o záhadnou schopnost v široké nabídce ojetin ze zahraničí najít ty, které mají záznamů co nejméně (na údržbu nejezdily do značkových servisů).“

Letos Svět motorů podnikl další výpad na prodejce z Litvínova a na místě nafotil „agent“ 18 vozů včetně jejich VIN. Záznamy prověřili v obou databázích (ELSA a SAGA) a zjistili, že většina aut neměla v těchto databázích žádný záznam a některá jen jeden. U sedmi vozidel zjistili charakteristickou úpravu historie kilometrů. Další kontrola proběhla v systému Autotracer.cz od společnosti Cebia. Tento systém využívá data z pojišťoven, servisů, autopůjčoven nebo inzertních serverů. Dokáže naskenovat data z německé internetové nabídky a roztřídit do databáze podle kilometrů s datem nebo VIN kódů. Z 18 vozů Cebia odhalila u osmi vozů stočený tachometr. Rekordní byl Superb za 529 000 Kč stočený z 135 500 km na 30 000 km, který byl v databázích ELSA a SAGA bez záznamu.  

Vše nasvědčuje tomu, že prodejce LomCars.cz má k solidnímu jednání hodně daleko a jde mu spíš o vlastní spokojenost, než spokojenost zákazníků. 

Podivná je také identita prodejce, který funguje současně pod třemi názvy s nabídkou vozů na stránkách KupSkodu.cz, AutocentrumGroup.cz a LomCars.cz. Přitom společnost AUTOCENTRUM GROUP s.r.o., která byla založena v prosinci 2008, byla zrušena na návrh likvidace v červenci 2016. Návrh podal pan Nosek. Webové stránky KupSkodu.cz byly spuštěny v únoru 2006 a poslední prezentace na internetu LomCars.cz byla spuštěna v říjnu 2014.

Na základě uvedených faktů a skutečností není obtížné pochopit, jakým způsobem funguje u některých bazaristů obchod s ojetými vozy. Na druhou stranu pevně věřím tomu, že všichni nejsou podvodníci, a že existuje mnoho solidních a seriózních prodejců, kterým jde skutečně o spokojenost zákazníka.

Články ke kauze byly otištěny v časopise Svět motorů a publikovány na serveru Auto.cz:

Červenec 2016 - Podvodné stáčení tachometrů vozidel Škoda: Kdy tohle skončí?

Leden 2014 - VELKÁ KAUZA: Osobní setkání s nehorázným podvodem. Máme důkazy


Jiří Řikovský (zdroj: Svět motorů)

Fotografie k článku

Fotografie k článku Autobazar LomCars - podvodný autobazar nebo solidní prodejce kvalitních a prověřených vozů? Fotografie k článku Autobazar LomCars - podvodný autobazar nebo solidní prodejce kvalitních a prověřených vozů? Fotografie k článku Autobazar LomCars - podvodný autobazar nebo solidní prodejce kvalitních a prověřených vozů? Fotografie k článku Autobazar LomCars - podvodný autobazar nebo solidní prodejce kvalitních a prověřených vozů?
Nenechte si ujít novinky, které pro Vás připravujeme. Zadejte Váš e-mail:

Sdílet článek

Komentáře k článku:

Další články (posledních 20 z celkem 20)

14.11.2017
Test ojetiny: Peugeot Boxer pohodlně odveze pět palet
13.11.2017
Audi A8 - předprodej zahájen, připravte si 2,5 milionu
11.11.2017
Ford Mustang má české ceny, osmiválec nestojí tolik
07.11.2017
Test: Hyundai i30 kombi - je lepší než ostatní?
27.10.2017
BMW X2 - menší než X1, ale více cool a sexy
26.10.2017
Renault Alaskan - převlečenou Navaru koupíte od 892 859 Kč
24.10.2017
Hyundai Kona v prodeji, české ceny má hodně sebevědomé
23.10.2017
Test ojetiny: Citroën C2 – robotu zdar? Spíš nazdar!
21.10.2017
Nové Audi A7 Sportback je hranatější a zatím bez dieselu
20.10.2017
Kia Stinger vstupuje na český trh, milion nestačí
19.10.2017
Test: Hyundai i30 1.4 Turbo - je fakt nejlepší?
16.10.2017
Škoda Kodiaq má lepší výbavu a je praktičtější než Ateca
14.10.2017
Ostrý Hyundai i30 N Performance v prodeji, stojí jako dvě základní i30
12.10.2017
Test: Volkswagen Arteon - lepší Passat?
11.10.2017
Škoda Karoq - vše, co víme o použité technice
10.10.2017
Nissan Leaf s dojezdem 378 km v prodeji, připravte si milion
05.10.2017
Renault Alaskan si můžete koupit již v listopadu
04.10.2017
Volkswagen zahajuje prodej modelu T-Roc od 452 900 Kč
30.09.2017
Na nové Volvo XC40 si připravte minimálně milion
26.09.2017
Kia Stonic má české ceny, startují na částce 349 980 Kč