10 nejčastějších otázek a odpovědí o LPG

27. 01. 2016
Sdílet článek

Přestavba na LPG již pro motoristy není žádnou novinkou a patří mezi žádané varianty snížení spotřeby vozu. Její montáž je vhodná do všech typů nových i starších vozidel a díky významné finanční úspoře zaujme i sváteční řidiče. Přečtěte si v tomto článku 10 nejčastějších otázek a odpovědí o této rozšířené a ekologické variantě, o které nyní začnete vážně uvažovat.

Častá obava je v tomto případě naprosto zbytečná. Je sice pravdou, že každá nádrž s hořlavinou může být ve vozidle zdrojem rizika, v tomto případě je ovšem velmi nízké. Na rozdíl od kapalných paliv, se v případě úniku plyn okamžitě odpaří a hrozí tedy menší nebezpečí vznícení, než u auta s plnou nádrží benzínu. Nádrže s LPG také vykazují velkou odolnost vůči nárazu a jsou vybaveny pojistnými ventily zabraňujícími úniku plynu. Proto je jen velmi malá pravděpodobnost, že k jejímu poškození při nehodě dojde. Pokud tedy jezdíte na LPG, jezdíte bezpečněji, než s plnou nádrží kapalných paliv.


 

2. Ztratí vůz svůj výkon?

Častý mýtus, rozšířený ještě z dob, kdy přestavby na LPG byly v začátcích, dnes již neplatí. Při provozu na LPG dojde ke snížení maximálního výkonu o 3-5%, což běžný řidič ani nezaznamená. Je pravdou, že po přestavbě dojde k mírnému zvýšení spotřeby, která je ovšem kompenzována takřka poloviční cenou LPG oproti kapalným pohonným hmotám.

Pro zajímavost přidáváme srovnání průměrných cen pohonných hmot od 1.1.2016:

Natural 95 - 29,70 Kč

Natural 98 - 33,00 Kč

Nafta - 29,50 Kč

LPG - 13,50 Kč

 

3. Můžete parkovat v garážích?

Paušální zákaz vjezdu všech plynových vozidel dnes již také neplatí. Velká část garáží obsahuje snímače případného úniku plynu a vjezd je do nich povolen. Setkáte se ovšem i s garážemi, která vjezd nepovolují, záleží v tomto případě na majiteli, zda splnil potřebné stavební podmínky. Ve většině případů se do garáží se svým vozem bez problémů dostanete a parkování nebude problémem.

 

4. Je přepínání na LPG automatické?

Vůz i po přestavbě vždy startuje na benzín a až po dosažení určité teploty motoru se přepne na plynový pohon. Přepnutí probíhá automaticky a jste o něm informování změnou barvy LED žárovky na přepínači. Automatické je také přepnutí zpět na benzín, v případě, že vám LPG při jízdě dojde. Na přepínači také můžete sledovat aktuální stav nádrže. Vše je tedy plně automatické a není třeba hlídat víc, než aktuální stav paliva.

Stav paliva je zobrazen přes tři zelené diody a jednu červenou (rezerva). Na fotce je stav přepínače v poloze zapnuto a vypnuto.

 

5. Jaká je platnost nádrže?

Nádrž samotná má platnou tlakovou zkoušku vždy 10 let od data výroby. Přesné datum naleznete na štítku, umístěném nejčastěji ve středu nádrže pod krytkou, případně na dobře viditelném místě. Nádrže je sice nutné vyměnit, ovšem některé její komponenty je možné použít opětovně a ušetřit tak část nákladů, přičemž novou nádrž pořídíte bez problémů do 1000,- Kč.

Varianty umístnění štítku na plynové nádrži.

 

6. Jdou přestavět všechny vozy?

Ano, dnes je již možné přestavbu na LPG instalovat pro všechny druhy benzínových motorů.  Dnešní systémy jsou velmi sofistikované a jejich instalace, po správném nastavení, naprosto bezproblémová u všech vozů (HTP, TSI atd..). Pokud nepatříte mezi šťastné majitele hybridních vozů, jakými jsou například některé nové vozy Opel, bude pro Vás přestavba jistě skvělou volbou.

 

7. Budete mít problémy s tankováním?

Najít čerpací stanici na LPG dnes není žádný problém. Síť stanic, která v ČR existuje, je jednou z nejhustších v Evropě a dojezdová vzdálenost není nikdy větší, než 100 km. Za posledních 20 let se počet stanic z necelých 100 rozrostl na bezmála 1000 stanic po celé ČR.  Přesvědčte se pomocí mapy LPG stanic v ČR.  I v EU není dnes již s tankováním žádný problém a všude natankujete bez větších problémů. Mapu LPG stanic v celé EU naleznete například zde.

 

8. Bude v autě cítit plyn?

Při odborně provedené montáži není v žádném případě možné, abyste plyn ve vozidle cítili. Dnešní systémy přestaveb jsou vybavené mnoha bezpečnostními prvky, které případnému úniku spolehlivě zabraňují.

 

9. Musíte s LPG častěji do servisu?

Dle platných předpisů je nutné prověřit bezpečnost každým rokem. Cena takové revize se většinou pohybuje do 500,- Kč a není nijak časově náročná. Může také docházet k většímu opotřebení svíček, což bývá řešeno koupí svíček speciálních, které jsou pro použití spolu s LPG uzpůsobené. Frekvence návštěv servisu by se tedy neměla zvyšovat.

 

10. Kdy se Vám investice vrátí?

Návratnost investice do přestavby vozu je ryze individuální. Ovšem při současných cenách LPG, které jsou oproti kapalným pohonným hmotám takřka poloviční, je přestavba dobrou volbou i pro sváteční řidiče.

 

Pomohl vám článek v rozhodnutí, zda investovat do auta na plyn, ať už rovnou z výroby nebo následné přestavby ojetého vozu?


Nabídka vozidel na prodej

Zobrazit více vozidel

Fotogalerie

redakce

Mohlo by vás zajímat


Nejnovější články


Nejčtenější články měsíce

Top
Peugeot 3008 má české ceny. Hybrid koupíte za cenu základního Karoqu
Chcete novou Škodu Octavii s dobrou výbavou výhodně? Právě teď máte šanci Neplaťte za elektronickou dálniční známku víc, než musíte Test: MG5 Electric – kombi z Činy, které nahání hrůzu evropským automobilkám Test: Mazda 3 e-SKYACTIV X 186 - řidičsky zajímavý hatchback napěchovaný elektronikou

Tipy z autobazarů

Peugeot 508

Rok výroby 2022

719 000 Kč

Volkswagen Golf

Rok výroby 2017

319 000 Kč

Mercedes-Benz Třídy S

Rok výroby 2017

899 000 Kč

Nissan Navara

Rok výroby 2018

499 900 Kč