Jak dovézt auto z Německa

Dovézt automobil z Německa není nic složitého. Měl by to zvládnout každý, kdo je vybaven částečnou znalostí němčiny nebo angličtiny a má všechny potřebné informace.

Nejdříve byste si měli vybrat vhodný vůz. Můžete k tomu použít největší německé portály, například: mobile.de, autoscout24.de nebo auto.de v české verzi na AutaNet.cz.

Na AutaNet.cz jsme pro Vás připravili nabídku aut z Německa ve spolupráci s portálem auto.de. v českém jazyce. Odpadá přepočítávání podle aktuálního kurzu a porovnávání vozidel podle cen je tak příjemnější a rychlejší.

Pokud máte vybráno vhodné vozidlo, kontaktujete prodejce a zjistíte, zda je vozidlo stále k mání. Zeptáte se na technický stav vozidla a domluvíte se, kdy přijedete. Dovézt do ČR můžete jakékoliv auto. Stáří vozidla není omezeno, pokud má vůz homologaci typu ES. V opačném případě můžete dovézt vozidlo maximálně staré 8 let. Podmínkou dovozu auta po vlastní ose je platná technická kontrola (TÜV), což může být i záruka, že vozidlo je pojízdné a v dobrém technickém stavu.

Po kontrole technického stavu, základních identifikátorů vozidla a nutné projížďce můžete navštívit příslušný evidenční úřad v Německu. Zulassungstelle najdete v každém větším městě. Vyřídíte zde mezinárodní pojistku (70 - 150 EUR na 5, 9, 15 nebo 30 dnů). Poté s pojistkou a doklady od vozu vyřídíte mezinárodní registrační značky (cca 60 EUR). Po upevnění značek na vůz a kontrole úředníkem, získáte exportní technický průkaz a samolepku na registrační značky. Pozor! Po uplynutí sjednaného pojištění nesmíte s autem na silnici.

Dovézt automobil z Německa by měl zvládnout každý, kdo je vybaven částečnou znalostí němčiny nebo angličtiny a má všechny potřebné informace

V ČR je nutné zajet na kontrolu emisí (400 - 1000 Kč, ceny se liší podle města přihlášení) a na STK k dovozové kontrole (1200 - 1800 Kč). Poté si sjednáte v pojišťovně povinné ručení, bez kterého nemůžete jezdit, ani vozidlo přihlásit.

Se všemi doklady se vydáte na příslušný magistrát, odbor dopravy a zde podáte žádost o přihlášení vozidla do provozu (1500 Kč). Doložíte tyto dokumenty: technický průkaz vozidla, protokol o technické kontrole, souhlas vlastníka k zaregistrování vozidla na jiného provozovatele, doklad o povinném ručení.

Na odboru dopravy příslušného magistrátu si domluvíte termín vyzvednutí českých registračních značek (800 Kč) a poté si je vyzvednete (max. však do 30 dnů).

Nakonec navštívíte pojišťovnu k doplnění čísla registračních značek do smlouvy.